Ketk hehkuttavat käytettyä sähköautoa

Tietysti ne automyyjät, joiden varastot ovat töynnä käytettyjä sähköautoja, jos varaston tyhjennystä haluaa, pitää myydä tappiolla
7117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämäkin keskustelupalsta on sähköautomyyjien hanskassa. Vain yksityiset kansalaiset tuovat silloin tällöin totuuksia esille.

Äänestä

Noinhan se menee. Alennusmyynti.
Tuossahan joku keskustelu oli, missä käytettyjen sähköautojen latinki oli vielä lähes 100%. Minkä ihmeen takia sitten vaihtavat sähköauton, jos se akusto on vielä lähes uusi, mikseivät aja sitten ns loppuun? Arvo on pudonnut jo, kuten autoissa yleensä tippuu ellei nyt satu olemaan joku laatu ferrari.

Äänestä
  • Ihan samalla tavalla voi kysyä polttiksesta, miksi ei ajeta loppuun vaan vaihdetaan?

    Äänestä

Ilmoitusten perusteella käytettyjä valuu pienille joppareille, ehkä ihan merkkiliikkeestä

Äänestä

Kun minä ostin käytettyä sähköautoa viime talvena, ne katosivat listoilta tosi nopeasti. Kun auto ilmestyi myyntiin, oli se usein vielä ulkomaisissa kilvissä matkalla myymälään. Harvoin auto näkyi yli viikon myynnissä, jos se oli kaksilla pyörillä ja järkevästi hinnoiteltu.

Kannattaa seurata myyntisivustoja muutaman viikon, niin pääsee kärrylle kunkin hetken tarjonnasta. Sitten vain hakemaam omansa pois.

Äänestä

Fakta nyt kuitenkin on että niitä käytettyjä sähköautoja tuodaan jatkuvana virtana ulkomailta Suomeen. Ei niitä kukaan huvikseen koristeeksi tuo, vaan puhtaasti kysyntää vastaamaan.

Äänestä

Ketkä hehkuttaa vetyautoja? No ne joilla on vedyn parissa työpaikka tai sijoittaneet vetyyn isosti muutama vuosi sitten kun uskoivat vedyn lyövän läpi eikä vety menestynytkään.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010097/vetyfanit-valehtelevat-ja-houkuttelevat-vetyansaan-

Samoin löytyy toimijoita joiden bisneksiä sähköautot haittaa. Öljy-yhtiöt ja Venäjän hallitus kun pitää saada öljyä sekä maakaasua edelleen myytyä. Venäjän tapauksessa vielä sotakassan kartuttaminen.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/19032132/vetyautojen-kannattajat-ovat-venajan-hallinnon-tukijoita

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17471380/kannattamalla-vetyautoja-kannatat-myos-venajan-taloutta-ja-sotakassaa-

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tietysti ne automyyjät, joiden varastot ovat töynnä käytettyjä sähköautoja, jos varaston tyhjennystä haluaa, pitää myydä tappiolla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu