Päivän vedonlyönti

Nyt saa lyödä vetoa meidän omasta nepovauva-tapauksestamme panoksena maine ja kunnia.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2ef8c61c-2874-4d53-8410-0b4bc098d9ec

Omalla panoksellani laitan kaiken sille, että vaikka oikeusasiamies on arvionsa esittänyt, niin kukaan ei kanna vastuuta. Jossain sivistyneessä länsimaassa tuo Hiski olisi lentänyt jo aikaa sitten toimestaan ja organisaation hallitus perässä, kun ei ole toiminut oma-aloitteisesti. Hyvä veli ja sisko - verkosto suojelee omiaan.

16

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos osaat ja haluat sotkea asioita mahdollisimman paljon, sitä korkea-arvoisempaan virkaan pääset. Mitä moraalisempi ja älykkäämpi olet, sitä todennäköisemmin tulet jäämään pitkäaikaistyöttömäksi sekä syrjäytyneeksi. Näin maailma pyörii. Paholaisen tahto on se mikä jyrää. Jumala on kuulemma Paholaista ytmimpi. Jumala siis sallii kaiken tämän. Vaikuttaa siltä että tämä on Jumalan henkilökohtainen kosto ihmiskunnalle siitä kun roomalaiset ja j**talaiset murhasivat Jeesuksen.

      Ristin Holy Landin Unholy Landiksi. Miksi Raamatussa muuten kiellettäisiin sairaita asioita mikäli niitä ei olisi tapahtunut massiivisessa skaalassa j-uskonnon luvatussa maassa? Vaikka niillä on se oma pyhä kirjansa niin Raamatussa mainitaan niin paljon j:hin viittaavia juttuja että se on siellä uskontojen keskiössä.

    • Anonyymi00002

      en yhtään tiedä että mitä vttua oikein selität, enkä jaksa ottaa selvää siitä,
      kun ei kiinnosta.

      • Noh sen verta voin avata on väärin suosia sukulaisia valintakokeessa vaan kun on myös ollut pätevämpiäkin ehdokkaita.


    • Anonyymi00003

      Politiikkaa, sori ei kiitos :)

    • Anonyymi00004

      All in samalle.
      Edes presidentti itse ei tajunnut olla hiljaa silloin kun tapaus oli ajankohtainen.

      -keinovaginamies-

      • Anonyymi00005

        Jonku pikkupäällikön bussin alle tyrkkääminen kuulostaa kanssa todennäköiseltä vaihtoehdolta, mutta pidän aiemmasta kiinni.

        Kun julkisella näitä haudataan, niin sehän toimii niin, että otetaan vaan titteli ja alaiset pois, mutta palkka säilyy ennallaan ja ollaan erityisasiantuntijana kellarikomerossa odottamassa eläkettä :))

        -keinovaginamies-


      • Jos UPI:n sisällä olisi todettu, että koko soppaan syyllinen on omavaltaisesti toiminut HR-vastaava, niin organisaatiolla olisi ollut paljon hyvää aikaa viestiä myös ulospäin miten asia on talon sisällä käsitelty ja että toiminta on ollut organisaation arvojen ja johdon tahdon vastaista.

        Koska sellaista ei ole tapahtunut, niin vedän johtopäätöksen että pikkupäällikkö nimen omaan on toteuttanut johdon tahtoa ja johtajan pitäisi ottaa vastuu. Jos ei ota, niin UPI:n hallituksen tehdä johtopäätökset. Jos ei hallitus tee mitään, niin eduskunnan pitäisi vaihtaa hallitus.


      • scrg kirjoitti:

        Jos UPI:n sisällä olisi todettu, että koko soppaan syyllinen on omavaltaisesti toiminut HR-vastaava, niin organisaatiolla olisi ollut paljon hyvää aikaa viestiä myös ulospäin miten asia on talon sisällä käsitelty ja että toiminta on ollut organisaation arvojen ja johdon tahdon vastaista.

        Koska sellaista ei ole tapahtunut, niin vedän johtopäätöksen että pikkupäällikkö nimen omaan on toteuttanut johdon tahtoa ja johtajan pitäisi ottaa vastuu. Jos ei ota, niin UPI:n hallituksen tehdä johtopäätökset. Jos ei hallitus tee mitään, niin eduskunnan pitäisi vaihtaa hallitus.

        Pitäisin aika outona jos tämä suosiminen olisi ollut joku ainutkertainen tapahtuma. Tämä olisi myös uutisilta mennyt ohi jos kyseessä ei olisi ollut presidentin poika.

        Itse veikkaan että siellä nyt odotettiin tuota oikeusasiamiehen lausuntoa ennen päätöstä. Siellä nyt ei kuitenkaan todettu että aiassa olisi tehty virkavirhettä niin tuskin siellä isoja muutoksia tulee. Jotakin nimellistä varmaan tehdään jotta ulkoa tuleva paine poistuu.

        Mitä tuohon Hiskiin tulee niin jos lähtee niin lähtee omasta pyynnöstä. Jos miettii että meillä presidentti on "kok", pääministeri kok sekä ulkoministeri kok niin vaikea kuvitella että Sauli Niinistön entistä kansliapäällikköä ryhdyttäisiin erottamaan.


    • Tuo farssi olisi pitänyt torpata jo keväällä, kun siitä uutisoitiin. Ei herätä kovinkaan suurta luottamusta ajaa sivukaistalta nuori ja kokematon sälli kaikkien muiden, jopa ansioituneempien hakijoiden, ohi. Vääränlaista vallankäyttöä. Räikeä ylilyönti.

      On aivan oikein, että tuosta tehtiin kantelu oikeusasiamiehelle.

      Johtaja Hiski Haukkala on vastuussa koko sähläyksestä, joka toteutettiin todella amatöörimäisesti. Sen pitää myös hyväksyä seuraukset.

      • Anonyymi00006

        Valitaanko betoninraudoittajat asiallisemmin perustein?


    • Sen verta voin sanoa että tuskin tulee seuraamuksia vaan se että joku josta ei pidetä joutuu kantamaa syy.

    • Kaikki voittivat vedon. Voimme taputella itseämme ja toisiamme olalle.

      "– Tässä valittiin sopivin ja soveltuvin henkilö tehtävään. Varmaan olisimme rikkoneet muutoin lakeja, jos olisimme tässä tilanteessa tehneet valintaa toisin, Haukkala kommentoi. "

      Maassa kaikki kuten aina.

      • Niinpä niin tuota se on lastensuojelussakin kun yksi tekee tahallaan virkarikoksen /virkavirheen niin suurin osa on päätön kana ja seuraa käskyä ja suojelee sossua.


      • Anonyymi00007

        >Oikeusasiamies haluaa myös instituution kiinnittävän vakavaa huomiota hallintonsa kehittämiseen.

        Oikeusasiamiehen raportissa ei oteta kantaa siihen, valittiinko oikea henkilö harjoittelijaksi, koska asia ei kuulu oikeusasiamiehen toimivaltaan.>

        Toiselle ei ole annettu toimivaltaa. Toisella ei ole vastuuta.

        Tämä tuli jo selväksi viime viikolla MOTin tekemästä tutkimuksesta KELAn tehtävien hoidossa. Vääristyneitä raportteja avoimista työpaikoista , jotka ovat hyvin KELAn tiedossa.

        Vastuuta tehtävien hoitoa ei ole vastuutettu kenellekkään ja/tai se on tehty toimivaltaa rajoittamalla tarkoituksenmukaisesti vääräksl.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      61
      1725
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      127
      1270
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      907
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      339
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      664
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      65
      625
    Aihe