Päivän vedonlyönti

Nyt saa lyödä vetoa meidän omasta nepovauva-tapauksestamme panoksena maine ja kunnia.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2ef8c61c-2874-4d53-8410-0b4bc098d9ec

Omalla panoksellani laitan kaiken sille, että vaikka oikeusasiamies on arvionsa esittänyt, niin kukaan ei kanna vastuuta. Jossain sivistyneessä länsimaassa tuo Hiski olisi lentänyt jo aikaa sitten toimestaan ja organisaation hallitus perässä, kun ei ole toiminut oma-aloitteisesti. Hyvä veli ja sisko - verkosto suojelee omiaan.

16

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos osaat ja haluat sotkea asioita mahdollisimman paljon, sitä korkea-arvoisempaan virkaan pääset. Mitä moraalisempi ja älykkäämpi olet, sitä todennäköisemmin tulet jäämään pitkäaikaistyöttömäksi sekä syrjäytyneeksi. Näin maailma pyörii. Paholaisen tahto on se mikä jyrää. Jumala on kuulemma Paholaista ytmimpi. Jumala siis sallii kaiken tämän. Vaikuttaa siltä että tämä on Jumalan henkilökohtainen kosto ihmiskunnalle siitä kun roomalaiset ja j**talaiset murhasivat Jeesuksen.

      Ristin Holy Landin Unholy Landiksi. Miksi Raamatussa muuten kiellettäisiin sairaita asioita mikäli niitä ei olisi tapahtunut massiivisessa skaalassa j-uskonnon luvatussa maassa? Vaikka niillä on se oma pyhä kirjansa niin Raamatussa mainitaan niin paljon j:hin viittaavia juttuja että se on siellä uskontojen keskiössä.

    • Anonyymi00002

      en yhtään tiedä että mitä vttua oikein selität, enkä jaksa ottaa selvää siitä,
      kun ei kiinnosta.

      • Noh sen verta voin avata on väärin suosia sukulaisia valintakokeessa vaan kun on myös ollut pätevämpiäkin ehdokkaita.


    • Anonyymi00003

      Politiikkaa, sori ei kiitos :)

    • Anonyymi00004

      All in samalle.
      Edes presidentti itse ei tajunnut olla hiljaa silloin kun tapaus oli ajankohtainen.

      -keinovaginamies-

    • Itse kyllä pelaan sille että joku ottaa vastuun tai sitten joku kylmästi heitetään bussin alle.
      Mun oma veikkaus syylliseksi on tämä hr-vastaava.
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8c1953a8-5d1b-44ea-9312-09d34efdbb6e

      Lopputulemana hr-osastoa tullaan vahvistamaan ja nykyinen hr-vastaava haudataan kaikessa hiljaisuudessa byrokratian rattaisiin.

      • Anonyymi00005

        Jonku pikkupäällikön bussin alle tyrkkääminen kuulostaa kanssa todennäköiseltä vaihtoehdolta, mutta pidän aiemmasta kiinni.

        Kun julkisella näitä haudataan, niin sehän toimii niin, että otetaan vaan titteli ja alaiset pois, mutta palkka säilyy ennallaan ja ollaan erityisasiantuntijana kellarikomerossa odottamassa eläkettä :))

        -keinovaginamies-


      • Jos UPI:n sisällä olisi todettu, että koko soppaan syyllinen on omavaltaisesti toiminut HR-vastaava, niin organisaatiolla olisi ollut paljon hyvää aikaa viestiä myös ulospäin miten asia on talon sisällä käsitelty ja että toiminta on ollut organisaation arvojen ja johdon tahdon vastaista.

        Koska sellaista ei ole tapahtunut, niin vedän johtopäätöksen että pikkupäällikkö nimen omaan on toteuttanut johdon tahtoa ja johtajan pitäisi ottaa vastuu. Jos ei ota, niin UPI:n hallituksen tehdä johtopäätökset. Jos ei hallitus tee mitään, niin eduskunnan pitäisi vaihtaa hallitus.


      • scrg kirjoitti:

        Jos UPI:n sisällä olisi todettu, että koko soppaan syyllinen on omavaltaisesti toiminut HR-vastaava, niin organisaatiolla olisi ollut paljon hyvää aikaa viestiä myös ulospäin miten asia on talon sisällä käsitelty ja että toiminta on ollut organisaation arvojen ja johdon tahdon vastaista.

        Koska sellaista ei ole tapahtunut, niin vedän johtopäätöksen että pikkupäällikkö nimen omaan on toteuttanut johdon tahtoa ja johtajan pitäisi ottaa vastuu. Jos ei ota, niin UPI:n hallituksen tehdä johtopäätökset. Jos ei hallitus tee mitään, niin eduskunnan pitäisi vaihtaa hallitus.

        Pitäisin aika outona jos tämä suosiminen olisi ollut joku ainutkertainen tapahtuma. Tämä olisi myös uutisilta mennyt ohi jos kyseessä ei olisi ollut presidentin poika.

        Itse veikkaan että siellä nyt odotettiin tuota oikeusasiamiehen lausuntoa ennen päätöstä. Siellä nyt ei kuitenkaan todettu että aiassa olisi tehty virkavirhettä niin tuskin siellä isoja muutoksia tulee. Jotakin nimellistä varmaan tehdään jotta ulkoa tuleva paine poistuu.

        Mitä tuohon Hiskiin tulee niin jos lähtee niin lähtee omasta pyynnöstä. Jos miettii että meillä presidentti on "kok", pääministeri kok sekä ulkoministeri kok niin vaikea kuvitella että Sauli Niinistön entistä kansliapäällikköä ryhdyttäisiin erottamaan.


    • Tuo farssi olisi pitänyt torpata jo keväällä, kun siitä uutisoitiin. Ei herätä kovinkaan suurta luottamusta ajaa sivukaistalta nuori ja kokematon sälli kaikkien muiden, jopa ansioituneempien hakijoiden, ohi. Vääränlaista vallankäyttöä. Räikeä ylilyönti.

      On aivan oikein, että tuosta tehtiin kantelu oikeusasiamiehelle.

      Johtaja Hiski Haukkala on vastuussa koko sähläyksestä, joka toteutettiin todella amatöörimäisesti. Sen pitää myös hyväksyä seuraukset.

      • Anonyymi00006

        Valitaanko betoninraudoittajat asiallisemmin perustein?


    • Sen verta voin sanoa että tuskin tulee seuraamuksia vaan se että joku josta ei pidetä joutuu kantamaa syy.

    • Kaikki voittivat vedon. Voimme taputella itseämme ja toisiamme olalle.

      "– Tässä valittiin sopivin ja soveltuvin henkilö tehtävään. Varmaan olisimme rikkoneet muutoin lakeja, jos olisimme tässä tilanteessa tehneet valintaa toisin, Haukkala kommentoi. "

      Maassa kaikki kuten aina.

      • Niinpä niin tuota se on lastensuojelussakin kun yksi tekee tahallaan virkarikoksen /virkavirheen niin suurin osa on päätön kana ja seuraa käskyä ja suojelee sossua.


      • Anonyymi00007

        >Oikeusasiamies haluaa myös instituution kiinnittävän vakavaa huomiota hallintonsa kehittämiseen.

        Oikeusasiamiehen raportissa ei oteta kantaa siihen, valittiinko oikea henkilö harjoittelijaksi, koska asia ei kuulu oikeusasiamiehen toimivaltaan.>

        Toiselle ei ole annettu toimivaltaa. Toisella ei ole vastuuta.

        Tämä tuli jo selväksi viime viikolla MOTin tekemästä tutkimuksesta KELAn tehtävien hoidossa. Vääristyneitä raportteja avoimista työpaikoista , jotka ovat hyvin KELAn tiedossa.

        Vastuuta tehtävien hoitoa ei ole vastuutettu kenellekkään ja/tai se on tehty toimivaltaa rajoittamalla tarkoituksenmukaisesti vääräksl.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      150
      2911
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      99
      1850
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1359
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1342
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe