Minkälaisia surkimuksia, tai suoranaisia paskiaishoitajia Karungin Palvelukodissa on?!
YLE: "Hoitajat riuhtoivat 70-vuotiasta muistisairasta, penkoivat huoneen ja söivät joulusuklaat – tyttäret näkivät kaiken"
"Kristiina Smeds todisti, kuinka palvelukodin hoitajat muun muassa riuhtoivat hänen Alzheimerin tautia sairastavaa äitiään ja söivät tämän tuliaissuklaat."
https://yle.fi/a/74-20200223
Karungin Palvelukodin hoitajaongelma
32
1671
Vastaukset
- Anonyymi00001
Työhönsä kyllästyneitä ihmisiä,hyvä että jäivät kiinni.
- Anonyymi00002
Työntekijät istuvat ringissä keittiössä juoruamassa ja vanhukset omissa huoneissaan yksin.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Työntekijät istuvat ringissä keittiössä juoruamassa ja vanhukset omissa huoneissaan yksin.
Valitettavasti totta
- Anonyymi00008
Anonyymi00002 kirjoitti:
Työntekijät istuvat ringissä keittiössä juoruamassa ja vanhukset omissa huoneissaan yksin.
Ja tupakalla !
- Anonyymi00020
Anonyymi00002 kirjoitti:
Työntekijät istuvat ringissä keittiössä juoruamassa ja vanhukset omissa huoneissaan yksin.
Ikävää, että siitä nämä hoidettavat joutuvat heille palkan maksamaan. Eikö hoitajat olekkaan heitä varten? Vielä kehtaavat vaatia palkankorotuksia. On varmaankin raskasta touhua istua juoruilemassa ja tupakilla juosta. Onko lähin esimies samanlainen viihdyttäjä?
- Anonyymi00004
hyvä törniöläiset,fiksua väkeä🤣
- Anonyymi00005
On siellä sydämmellään tekeviäkin. Pahikset vaan pitää melko mekkalaa juoruineen.
Palkkaa pitäisi nostaa paljon.- Anonyymi00009
Kelle ? Pahiksille.. ? :(
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kelle ? Pahiksille.. ? :(
Täähän on kyllä ihan hyvä huomio. Että lopettaisiko ne tyypit riuhtomisen ja ostaisi omat suklaat, jos palkka olis parempi.
- Anonyymi00006
Sai aikaan valtavan kohun, Yle toitotti tuota koko eilisen päivän.
Ikävää, eihän tuollaista saa olla, nyt syylliset "teilataan" monella suulla ja mikään ei muutu.- Anonyymi00018
Sehän on tämän päivän menoa maailmalla. Itänaapurikin tekee kaikkea mikä itseasiassa on luvatonta ja eu katselee housut kintuissa menoa toteamalla että on niin kauheaa, ankeaa.....Joten suklaata hekin tarvitsevat kuten hoitajatkin. Aamulla sitten tehdään aamupesut, puetaan, käytetään vessassa tai puhdistetaan vuoteessa, laitetaan vaipat, annetaan lääkkeet, kärrätään pyörätuolissa tai autetaan rullaattoriväki aamiaiselle, syötetään, päivät ollaan, siivotaan, pestään pyykkiä... syötetään, annetaan lääkkeitä, vaihdetaan vaippoja.......ja illalla sitten taas lääkkeet, wc, vaipanvaihdot, yövaatteet ja sänkyyn nukkumaan ellei jo ole siellä koko päivää ollut. Se on ankaraa työtä, vaatii kaikenlaisia voimia ja omaa jaksamista josta moni johtaja ei todellisuudessa tiedä mitään ja epäkohtien sattuessa on täysin ullakolla.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Sehän on tämän päivän menoa maailmalla. Itänaapurikin tekee kaikkea mikä itseasiassa on luvatonta ja eu katselee housut kintuissa menoa toteamalla että on niin kauheaa, ankeaa.....Joten suklaata hekin tarvitsevat kuten hoitajatkin. Aamulla sitten tehdään aamupesut, puetaan, käytetään vessassa tai puhdistetaan vuoteessa, laitetaan vaipat, annetaan lääkkeet, kärrätään pyörätuolissa tai autetaan rullaattoriväki aamiaiselle, syötetään, päivät ollaan, siivotaan, pestään pyykkiä... syötetään, annetaan lääkkeitä, vaihdetaan vaippoja.......ja illalla sitten taas lääkkeet, wc, vaipanvaihdot, yövaatteet ja sänkyyn nukkumaan ellei jo ole siellä koko päivää ollut. Se on ankaraa työtä, vaatii kaikenlaisia voimia ja omaa jaksamista josta moni johtaja ei todellisuudessa tiedä mitään ja epäkohtien sattuessa on täysin ullakolla.
Olet aivan oikeassa. Elämä on kovaa ei paljon naurata maailman meno, kun tänne on vahingossa syntynyt.
- Anonyymi00007
Syyllisiä ei lähetetä enää Siperiaan, vaan Ukrainaan.
Ukraina opettaa. - Anonyymi00010
Kamalaa kohtelua avuttomalle sairaalle vanhukselle. Itsekin kirjoittaja olen 70 vuotias. Onneksi ei ole vielä muisti sairautta. Kun ihminen ei enää itse pysty pitämään puoliaan, saa kaikenlaista asiatonta kohtelua. - jos hoitajat syyllistyy tällaiseen, niin heti lopputilin kouraan. Kun ihmisen sydän on kova kuin kivi, ei se muutu, huomautuksella. Sama asiaton kohtelu jatkuu aivan varmasti.
- Anonyymi00011
Niin monessa hoitokodissa käyneenä jokaiseen mahtuu työntekijöitä joita aina ihmettelen miksi he ovat tällä alalla..ei kiinnosta asukkaiden hyvinvointi millään lailla...heti kun luullaan ettei kukaan kuule ..on kamalaa se miten he asukkaille puhuvat ja kohtelevat heitä..
- Anonyymi00021
Lähihoitaja koulutukseen otetaan kuka vain hakee suklaata syömään. Pitäisi olla pääsykokeet.
- Anonyymi00013
Toivon, että nämä hoitajat erotetaan ja merkintä etteivät enää pääse tuolle alalle töihin.
- Anonyymi00014
Pappi sanoi messussa, että toimi niiden parhaaksi, jotka eivät siihen itse kykene. Karungin palvelukodissa ovat lähihoitajat väärin ymmärtäneet oman etiikkanssa.
Omaiset ja vierailijat ymmärtävät paremmin mitä sillä tarkoitetaan! - Anonyymi00015
Ketähän ne sitte on 🧐
- Anonyymi00016
Minkä ikäisiä olivat. Lopputilli eikä mitään anteeksipyyntöä. On monenlaisia hoitoalan ihmisiä. Minkälainen on esimies onko samanlainen? On ikävää luettavaa. Vanhukset maksavat palkan heille ja saavat sillä rahalla huonoa kohtelua. Ehdottomasti lapion varteen tuommoiset hoitajat eikä enään hoitoalalle.
- Anonyymi00017
päihde ja mielenterveys potilaat hoitajina,
- Anonyymi00022
karunkilaiset ovat sisäänpäin lämpiävää sakkia, nehän ei esimerkiksi hyväksy ulkopuolisia ihmisiä asumaan sinne, ei siis ihme että kohtelevat muualta tulleita vanhuksia huonosti. tupakka palaa ja tauot kyllä istutaan tarkasti, jos jotain pitää tehdä niin ollaan naama linkussa.
- Anonyymi00024
Esimieskin taitaa olla samanlainen, jos sellaista hyväksyy. Eipä taida olla sitten johtajaksi.
- Anonyymi00028
Onko Juuson Kaisa kommentoinut asiaa millään tavalla?
Laittakaa viestiä Kaisalle, hänen pitää ottaa asiaan kantaa.
[email protected]- Anonyymi00033
Kannattaa laittaa Tytti Tuppuraiselle tai Sofia Virralle asiasta viestiä eduskuntaan. Alkaa jotain tapahtua. Kaisa Juuso ei välitä, kun on vielä hänen kotikunnasta kyse. Tuommoista asiaa ei saisi painaa villaisella. Kansa saa tietoa nyky-suomen vanhusten hoidosta. Kaikille ei tule lehteä eivätkä käytä nettiä. Se on meidän vanhuksien etu, jotta kansa tietää missä mennään.
- Anonyymi00029
juusoa ei kiinnosta, on omat asiat hoitanu malliilleen, yks lysti mitä muualla tapahtuu kuhan itelle tulee pätäkkää ja pojalla palkka juoksee.
- Anonyymi00030
Ei se muistisairas muista.
- Anonyymi00031
Ei ole hoitajapulaa kun saa varastaa palkanlisää
- Anonyymi00034
Koirat kuolee suklaaseen jos kohtelu on sellaista
- Anonyymi00035
Talo on sellainen minkälainen johtaja. Esimiehen ķuuluu valvoa talon toimintaa. Eikä vain voi, voi, voi
- Anonyymi00036
Kristiina Smeds,
mielestäni kyseessä oli pahoinpitely eikä siitä pitäisi selvitä varoituksella.
Oletko ottanut yhteyttä poliisiin?
Toivon äidillesi mukavia päiviä hoitopaikassaan, mutta ei kenenkään asiakkaan pidä pelätä hoitajia!
Yt.. Irmeli Vanhapiha, erk.sh.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4243070IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1052186Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.22005- 1741870
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181824Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1051649Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591278- 1491220
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu541153Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla441022