Saatanan satu setä oikea puliveivari ei ikinä nouse urheilu ton avulla .Siperia kutsuu

Anonyymi-ap

RoKin toi­mi­tus­joh­ta­jak­si valittu Mika Toi­vo­la: Ro­va­nie­mel­le on po­ten­tiaa­lia ra­ken­taa me­nes­ty­vä lii­ga­jouk­kue
Kokenut urheilujohtaja on valmis osallistumaan myös urheilupuolen päätöksiin.






Mika Toivola oli Liigassa viimeksi HPK:n urheilutoimenjohtajana kaudet 2018–2023.
Kuva: Riku Hasari / Hämeen Sanomat
Rovaniemen Kiekon miesten Mestis-joukkue saa yhtiölleen uuden toimitusjohtajan, kun jääkiekossa runsaasti meriittejä kerännyt Mika Toivola ja RoKi Hockey oy tekivät 3+2-vuotisen sopimuksen. Lisävuosien käyttämisestä on kummankin osapuolen optio.

Lue lisää
Mes­tis-Ro­Ki löysi ko­ke­neen toi­mi­tus­joh­ta­jan lii­ga­jah­tiin – Mika Toivola vaihtaa Su­per­pe­sis-seu­ras­ta Lappiin
Toivola kertoo, että hän aloittaa RoKissa viimeistään pääsiäisen jälkeen. Vuoden 2026 alkupuolen hän työskentelee vielä pesäpalloseura Kouvolan Pallonlyöjien toiminnanjohtajana. Toivola irtisanoutui KPL:n työstään joulunalusviikolla ja lauantaina RoKi jo tiedotti hänen seuraavasta osoitteestaan.

Toivola aikoo muuttaa Rovaniemelle viimeistään syksyllä.

– On selvää, ettei toimitusjohtajan työtä etänä pysty tekemään, hän sanoo.



Paluu kiekkomaailmaan, mutta uudessa toimessa
Toivola on ollut jääkiekon SM-liigassa valmennustehtävissä 2000-luvun alun sekä urheilutoimenjohtajana vuodet 2011–2023. Hänelle oli selvää, että toimitusjohtajan työ olisi kiinnostavin, vaikka kävi keskusteluja myös muutaman liigaseuran urheilutoimenjohtajuudesta. Paluu pesäpalloseurasta jääkiekkoon johtui sarjajärjestelmäuudistuksesta

– Kun kiekkorintamalla tapahtui muutoksia, sain muutaman yhteydenoton ja alkoi kiinnostaa palata jääkiekon pariin. Kontakteiltani kuulin, että pohjoisessa etsittäisiin mahdollisesti toimitusjohtajaa. Siihen olin valmis lähtemään. Se on minulle tavallaan uutta jääkiekossa ja antaa haastetta, Toivola kertoo RoKi-pestistään.

Toivola puhuu RoKin suhteen paljon mahdollisuuksista – sekä seuran, Rovaniemen että Lapin osalta. Hän sanoo suoraan, että Rovaniemelle voi rakentaa menestyvän liigajoukkueen. Ei toki yhdessä vuodessa, mutta useamman vuoden jaksolla.

"RoKissa ei ole yhtään epänormaalimpi tilanne kuin missään muussakaan jääkiekkoseurassa."
Mika Toivola
tuleva toimitusjohtaja, RoKi Hockey oy
Toivola sanoo, että vaikka Rovaniemi onkin kaupunkina pienempi kuin missä hän on viimeksi vaikuttanut (Kouvola, Hämeenlinna, Pori ja Lahti), on Rovaniemellä positiivisemmat näkymät.

– Rovaniemeä pitää ajatella talousalueena laajemmin. Henki yritysmaailmassa pitää saada siihen, että RoKi on koko Lapin joukkue, ja yritysmaailman kanssa viedään yhdessä tuleva projekti maaliin.

Rakennus pala palalta, ei hotkien
RoKi Hockey oy teki noin 255 000 euron tappion viime tilikaudeltaan. Yhtiö reagoi ja aloitti osakeannin. Se laski liikkeelle 520 000 euron edestä A-osakkeita sekä 160 000 euron edestä B-osakkeita. A-osakkeista on tavoitteena kerätä 300 000 euron potti.

Osakeanti jatkuu huhtikuun loppuun asti ja sillä on tarkoitus luoda RoKille liigakelpoinen talousperusta sekä nollata velat.

Lue lisää
RoKin reaktio sar­jauu­dis­tuk­seen: ta­voit­tee­na sar­ja­nou­su ensi kau­dek­si, jul­ki­nen osa­ke­an­ti
Ennen yhteydenottoaan RoKiin Toivola tarkasteli seuraa tarkoin ja kävi keskusteluja verkostojensa kanssa. Taloustilanteesta hän toteaa, että parantamisen varaa on ja parannusta täytyykin pystyä tekemään.

– RoKissa ei silti ole yhtään epänormaalimpi tilanne kuin missään muussakaan jääkiekkoseurassa Suomessa. Voi sanoa, että melkein 85 prosenttia seuroista on tilanteessa, jossa taloustilannetta pitää miettiä koko ajan, Toivola toteaa.

– Sen olen nähnyt, ettei kuuta voi tavoitella taivaalta, jos seura ei ole valmis. Sitä lähdetään keväällä rakentamaan, että jos ja kun liigapaikka tulee, se voidaan ottaa vastaan ja seura voi hyvin. Usein on niin että seuralla, joka on taloudellisesti terveellä pohjalla, urheilukin alkaa toimimaan.

Toivola on voittanut Liigassa kaksi mestaruutta urheilutoimenjohtajana, 2013 Ässissä ja 2019 HPK:ssa. Ässissä hän oli päävalmentaja keväällä 2006, kun joukkue ylsi sensaatiohopealle.
Toivola on voittanut Liigassa kaksi mestaruutta urheilutoimenjohtajana, 2013 Ässissä ja 2019 HPK:ssa. Ässissä hän oli päävalmentaja keväällä 2006, kun joukkue ylsi sensaatiohopealle.
Kuva: Riku Hasari / Hämeen Sanomat
Toivola ei vielä visioi liiaksi, koska ensimmäiseen RoKi-työpäivään on aikaa ja edelliset hommatkin kesken. Hänelle tärkeitä piirteitä ovat toiminnan avoimuus ja läpinäkyvyys.

– Pelkät puheet eivät riitä. Pitää olla hyvä suunnitelma, jota rakennetaan rivakalla aikataululla, muttei hosuen.

Toivolalla on eittämättä valmiit vahvat verkostot agentteihin ja valmentajiin. Toimitusjohtajana hän on valmis osallistumaan myös urheilujohtamiseen, mutta kysyttäessä.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Plus­sa­vuo­det jäivät taakse: RoKin Mes­tis-yh­tiön talous rysähti 255 000 euroa tap­piol­li­sek­si

    • Anonyymi00002
      UUSI

      aineita vedetää nassuun,

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Kaupunki voisi tukea Rokia. Rahaa on.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Ja paskat pilipali urheilua vain tyhmät sijoittaa jääkiekkoiluun , konkurssi kypsiä joukkueita liiga täynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      407
      5933
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      24
      2237
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1849
    4. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      91
      1441
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      107
      977
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      57
      968
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      964
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      939
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      871
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      75
      841
    Aihe