HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA

Anonyymi-ap

HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA

KUINKA KAUAN NÄITÄ ELÄTETÄÄN VERON MAKSAJIEN RAHOILLA SDP..VIKA KUIN MAMUJA ELÄTTEJA POROMIEHET

500 MILJOONA ILMAISTA RAHAA EIKÄ KUKAA TARKISTA JOKA VUOSI ..



Lapin porot hengenvaarassa – syyttävä sormi osoittaa Vladimir Putinia


Sudet ovat tappaneet ennätysmäärän poroja. Susien epäillään tulevan Venäjän puolelta.

HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA HAHAHAHA

AHNEUDELLA EI NÄYTÄ OLEVAN RAJOJA

SAATANAN SAAMELAISET PAINUKAA VENÄÄJÄLLE SIELLLÄ KOTIMAANNE ON.


Jutussa yrittäjä Juha Kujala kertoo, että kuluvana vuonna suurpetojen poroille aiheuttamat vahingot ovat lisääntyneet merkittävästi. Kujala kertoo jutussa kohtaavansa porojen ruhoja lähes päivittäin.



Kujalan perhe on paimentanut poroja Kuusamossa yli 400 vuotta.

– Tämä vuosi on pahin koskaan tällä alueella, Kujala toteaa CNN:lle.

Syyn vahingoista hän vierittää epätodennäköiseen epäiltyyn: Venäjän presidentti Vladimir Putiniin, jonka Ukrainan sodalla on pitkäaikaiset seuraukset.

Maa- ja metsätalousministeriö arvioi, että parhaassa iässään olevan naarasporon omistajalle aiheutuu 1572 euron tappiot, kun poro tapetaan. Tämän lisäksi poronhoitajat sanovat käyttävänsä nyt paljon aikaa korvausten hakemiseen Suomen valtiolta. Poronhoitajien mukaan korvaukset tappioista ovat riittämättömiä.

– Tasapaino ei ole oikea. Susia on niin paljon, että ne uhkaavat koko järjestelmää täällä. Ne vain tappavat, Kujala toteaa.

– Jos emme tee mitään, muutaman vuoden kuluttua kokonaisilla alueilla ei enää ole poroja. Se on surullista, koska se (poronhoito) on vanhin asia koko Suomessa, hän lisää.

Luonnonvarakeskuksen tiedot vahvistavat, että Suomen susikanta on kasvanut dramaattisesti viime vuosina: keväällä 2024 susia oli arviolta 295 ja tänä vuonna jo noin 430, joka on korkein luku vuosikymmeniin.

Suomen poronhoitoyhdistyksen mukaan sudet ovat tappaneet pelkästään tänä vuonna noin 1950 poroa. Tämä on lähes 70 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

Vaikka susikannat ovat kasvaneet kaikkialla Euroopassa, suosituin selitys ennätykselliselle susihyökkäysten määrälle pohjoisilla poronhoitoalueilla on se, että venäläiset sudet tappavat suuria määriä Suomen poroja ylittäessään noin 1300 kilometrin pituisen valtiorajan.

Suomalaisten tieteentekijöiden ja poronhoitajien teoria viittaa Ukrainaan. Heidän mukaansa Venäjällä metsästetään nyt vähemmän susia, koska Venäjä käy sotatoimia Ukrainassa ja on tehnyt valtavia miehistörekrytointeja eri alueilta. Tämä on johtanut petoeläinten, kuten karhujen, ahmojen, ilvesten ja susien, räjähdysmäiseen kasvuun, sillä kaikki ne saalistavat poroja.

– Tilanne on pahentunut Ukrainan sodan jälkeen. Sudet tulevat Venäjän puolelta, Kujala sanoo osoittaen kohti Venäjän rajaa, joka on vain 40 kilometrin päässä maistaan.

– Nyt Ukrainassa metsästetään ihmisiä, eikä susia olla enää metsästämässä.

Luonnonvarakeskus on analysoinut tuhansia eri puolilta maata otettuja susinäytteitä, jotka on usein otettu ulosteista tai virtsasta. Keskus on äskettäin havainnut, että sellaiset sudet, joilla on aiemmin Suomessa havaitsemattomia DNA-markkereita, ovat lisääntyneet merkittävästi.

Poimintoja videosisällöistämme
Tutkijat ovat tulleet siihen tulokseen, että eläimet ovat todennäköisimmin tulleet Venäjältä.

– Se voisi olla realistinen teoria, vahvistaa CNN:lle vanhempi tutkija Katja Holmala, joka on johtanut susinäytteiden analysointia vuosia.

– Tärkein vihje on, että susien metsästys on vähentynyt Venäjän puolella. Se on ollut erittäin intensiivistä ennen sotaa Ukrainassa. Ja sudesta maksettiin myös hyviä palkkioita, hän lisää.

14

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ddd

    • Anonyymi00002

      430 sutta,Eihän siitä tule kuin 4,5 poroa per susi/vuosi. Näläkää näkevät

      Suomen poronhoitoyhdistyksen mukaan sudet ovat tappaneet pelkästään tänä vuonna noin 1950 poroa.

    • Anonyymi00004

      ddd

    • Anonyymi00005

      Ainut oikea poronhoitoalue on saamelaisten alue. Metsäpeura täyttäkööt tyhjiön. Olemme sen verran velkaa alkuperäiskansalle.

      • Anonyymi00009

        Mitä olette velkaa NYKYISELLE yhteiskunnalle. Sen, että ette viljele tappamisen meininkiä uusiin sukupolviin, jotka kyllä herkästi eliminoi teidät itsenne ja muita ihmisiä, mutta luontoa kaikkineen on opetettu jo koulussa kunnioittamaan. Vetäkää siitä junttipullat.


      • Anonyymi00010

        Mitä olette velkaa NYKYISELLE yhteiskunnalle. Sen, että ette viljele tappamisen meininkiä uusiin sukupolviin, jotka kyllä herkästi eliminoi teidät itsenne ja muita ihmisiä, mutta luontoa kaikkineen on opetettu jo koulussa kunnioittamaan. Vetäkää siitä junttipullat.


    • Anonyymi00007

      ddd

    • Anonyymi00008

      ddd

    • Anonyymi00011

      bzbfad

    • Anonyymi00014

      fgfg

    • Anonyymi00015

      bvvb

    • Anonyymi00017

      vbvb

    • Anonyymi00019

      cvcv

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe