Porot selvästi kuolleet nälkään ja tauteihin ei mistään kohtaa ole syöty poroa
"Ei helekatti, onko noita noin paljon?" – Riistakeskuksen asiantuntija hätkähti, kuinka paljon poroja on päätynyt susien tappamiksi tänä vuonna
Porovahingoissa on tulossa ennätysvuosi. Susien aiheuttamat vahingot ovat kasvaneet jyrkästi eteläisellä poronhoitoalueella.
Susien aiheuttamia porovahikoja on ilmoitettu jo enemmän kuin viime vuonna yhteensä. Suurin osa vahingoista paljastuu aina vasta loppuvuoden aikana.
Susien aiheuttamia porovahikoja on ilmoitettu jo enemmän kuin viime vuonna yhteensä. Suurin osa vahingoista paljastuu aina vasta loppuvuoden aikana.
Susien aiheuttamien porovahinkojen määrä on lisääntymässä jyrkästi aiemmista vuosista.
Paliskunnista ilmoitettiin riistavahinkorekisteriin tammi–elokuussa 1 171 suden aiheuttamaa porovahinkoa, kun edellisvuosina ilmoituksia on tehty vastaavalla aikajaksolla tyypillisesti 400–500.
poliisi tutkintaan ja kunnon testit kaikille raadoille eihän noita ole mistään kohtaan edes syöty ..
tauteihin ja nälkää kuolevat ja onko syötetty huono laatuista rehua joka tappaa porot ..sekin on tutkittava ... muka susi kai se söisi nälkäänsä muttako kaikki kokonaisia ei se ole susi ,,
tauti se on
ELI EI MITÄÄN KORVAUKSIA ENNENKÖ TUTKITTU MITÄ REHUA NIILLE ON SYÖTETTY JA MISTÄ SE RUHU TULEE JA MITÄ SE SISÄLTÄÄÄ SOPIIKO EDES POROLLE REHUKSI..TOLIAKKEET ITE OOTTA NE MYRKYTTÄNEET REHUILLANNE.. TAUTEIIN KUOLLEETT EI KORVAUKSI JA LIIKAAHAN NIITÄ ON
TOTTA KUNNON TUTKINNAT NIILLE TEHTÄVÄ ..
Ilmoita porovahinko paliskunnalle
Porovahingosta vahinkoilmoituksen kuntaan tekee poronomistajan paliskunta poronomistajalta tai muulta henkilöltä saamansa tiedon (vahinkohavainto) perusteella. Voit lähettää vahinkohavainnon paliskunnalle myös sähköisesti Pesä-sovelluksessa. Havainnon lähettämiseksi tarvitset ELU-asiointitunnuksen. Luo tunnus ensimmäisellä kerralla rekisteröitymällä ELU-asiointipalveluun.
Paliskunnan Pesä-sovelluksessa tai lomakkeella 149 tekemä porovahinkoilmoitus on samalla korvaushakemus, jos poronomistaja on valtuuttanut paliskunnan hakemaan korvauksen puolestaan. Muussa tapauksessa poronomistajan on haettava korvausta itse lomakkeella 149 yhden kuukauden kuluessa vahingon arvioinnin valmistumisesta. Jos maastotarkastusta ei tehdä, kuukauden määräaika lasketaan vahingon ilmoittamisesta.
Kunnan maaseutuelinkeinoviranomainen toteaa ja arvioi vahingon
Kunnan maaseutuelinkeinoviranomainen järjestää ilmoituksen saatuaan viipymättä maastotarkastuksen, jossa hän toteaa ja arvioi vahingon sekä laatii vahinkoa koskevan arviokirjan. Maastotarkastukseen kutsutaan korvauksenhakijan lisäksi riistanhoitoyhdistyksen edustaja ja porovahingoissa myös paliskunnan edustaja. Kaikkia porovahinkoja ei tarkasteta.
Korvauksen saamisen edellytyksenä on, että vahingonkärsijä on käytettävissään olevin kohtuullisin keinoin pyrkinyt estämään vahingon syntymisen tai sen laajenemisen.
MITÄ HELVETTIÄ KAIKKIA EI TARKASTETA ,, SILLOIN EI MAKSETATTAKKAAN
Maastotarkastukseen kutsutaan korvauksenhakijan lisäksi riistanhoitoyhdistyksen edustaja ja porovahingoissa myös paliskunnan edustaja. Kaikkia porovahinkoja ei tarkasteta.
19
230
Äänestä
Kommentoi
Jaa
Vastaukset
Vanhimmat
Anonyymi (
Kirjaudu
/
Rekisteröidy
)
5000
Kirjoita kommentti...
Lähetä
Anonyymi
2025-09-13 09:55:26
Taas yritetää saada satoja miljoonia eikä edes tutkita eikä edes kikkia tarkasteta yms.. rikollista toimintaa poron peto korvaukset lakkautettav järjettöminä..
tauteihin ne on kuolleet
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-13 11:40:48
Susi imee veren ja syö kielen,näin olen kuullut!
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 10:12:49
Talvella heikossa kunnossa olevat porot kuolevat hirvikärpäsrokotteeseen.
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 07:08:23
ruokavirasto korruptio huume pesäke poliisitutkintaan.
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 09:07:41
Hirvikärpänen lisääntyy vaudilla kohti pohjoista. Eteläisten paliskuntien alueet jo täynnä hirvikärpäsiä. Poroja kuolee paljon hirvikärpäsrokotukseen, vain hyväkuntoiset porot kestävät. Keskitalvella porot ovat liian heikossa kunnossa.
Poronhoidon ja haittamaahanmuuto-bisneksien kustannuksista ja mielekkyydestä ei saa tässä maassa edes puhua. Suomi on rikas maa mutta täällä asuu harvinaisen tyhmä kansa.
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 09:09:40
Onhan susiakin kuollut nälkään? Jostain syystä niille ei ruoka ole maistanut, vaikka riistaa ja koiria on yltäkyllin.
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 10:02:53
Anonyymi kirjoitti:
Onhan susiakin kuollut nälkään? Jostain syystä niille ei ruoka ole maistanut, vaikka riistaa ja koiria on yltäkyllin.
Koiraeläimet ovat lyhytikäisiä ja lisääntyvät tolkuttomasti kuin kehitysmaiden ihmiset .
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-14 20:38:02
Kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiset ovat usein itsekin poromiehiä, mutta jääviysongelmia ei tunnu olevan ?
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi
2025-09-1
uskoon tullee poro isännät tekivät jumalan nimessä tunnustuksen haluamme taivaaseen
Anonyymi-ap
22
729
Vastaukset
- Anonyymi00004
Sanoppa muuta...? Otappa selvää????+
- Anonyymi00005
ddd
- Anonyymi00006
sss
- Anonyymi00007
GGRE
- Anonyymi00027
fbdfd
- Anonyymi00008
vbvb
- Anonyymi00010
fddf
- Anonyymi00011
vccvx
- Anonyymi00012
dfdf
- Anonyymi00013
gfgf
- Anonyymi00014
ffgfg
- Anonyymi00015
dfsdf
- Anonyymi00016
xcxc
- Anonyymi00017
Vituttaako, vituttaako kuuntelen jos ei niin katkaisen. Klink...
- Anonyymi00019
vbbv
- Anonyymi00021
fds
- Anonyymi00022
fgfg
- Anonyymi00023
bnn
- Anonyymi00024
vbbv
- Anonyymi00025
xcvcvx
- Anonyymi00026
cvvcv
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002645Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736