Unohda ystävä

Anonyymi-ap

Unohditko ystäväsi kun löysit puolison? Usein siinä käy niin, että unohtaa omat ystävät ja matka alkaa sen puolison ystävien ja perheen ja sukulaisten kanssa. Kuinka tässä nyt näin kävi? Minä heräsin muutaman vuoden jälkeen, kun juoksin puolison pillin sekä hänen suvun pillin mukaan. Nyt kaikki on menetetty. Ei muuta vaihtoehtoa. Yritin alussa tuoda esille oman toiveeni niin, että myös minun perhe ja ystävät olisivat mukana meidän elämässämme. Siitä se hirveä metakka nousi. Nyt on turha edes enää yrittää, kun se ihana puolisoni kiristää erolla ja lapsilla. Voi vittu, mihin minä itseni sekoitinkin. Anoppi se on pahimmasta päästä ja opettanut tyttärensä ihan samanlaiseksi. Me appiukon kanssa todellakin ollaan talutusnuorassa. Odotan, että lapset kasvaa ja sitten meikäopoika lähtee muihin maisemiin. Nyt voin vielä olla täysi hoidossa tämän hirmuakan luona jonkin aikaa. Säästöjä kertynyt sen verran, että kohta vapaus koittaa. On ikävää, että on naisia, jotka muuttuu heti kun on lyöty hynttyyt yhteen ja otettu velkaa, mikä pakottaa olemaan yhdessä. Velat on kohta kuitattu, joten valoa jo häämöttää horisontissa. Taakseni en katso, kun lähden. Ystävät toivottavasti antavat anteeksi. Koskaan en teitä ole unohtanut. Niiden muistojen vuoksi olen jaksanut.

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Et ole ainoa, jolla on sama kohtalo kuin sinulla. On myös sellaisia pariskuntia, jossa se vaimo unohti kaiken entisen ja elää täysin miehen ehdoilla. Oma perhe ja ystävät unohtuivat kokonaan. Jokainen valitsee oman polkunsa ja olkoon onnellinen tai onneton.

    • Anonyymi00002

      Ei oo näin käynnyt. Kaverit on molemmilla pysyneet mukana.

    • Anonyymi00003

      Lähe sieltä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2701
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2390
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2036
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      789
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    Aihe