Hallitus- ja oppositiopuolueiden kannattajat ovat erimielisiä asiasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Lähes puolet ruotsalaisista haluaisi kieltää burkan käytön, selviää maan yleisradioyhtiön SVT:n teettämästä kyselytutkimuksesta.
Tutkimuksen mukaan 47 prosenttia ruotsalaisista haluaisi kieltää kasvot peittävät vaatekappaleet kuten burkan ja niqabin julkisilla paikoilla. Kieltoa vastustaa 36 prosenttia vastaajista. 17 prosenttia vastaajista ei taas osannut sanoa kantaansa.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more
Näkemykset kiellosta jakautuvat melko selvästi hallitus- ja oppositiopuolueiden välillä.
Niin kutsuttujen Tidö-puolueiden kannattajien eli moderaattien, ruotsidemokraattien, kristillisdemokraattien ja liberaalien parissa kiellolla on 77 prosentin kannatus, vastustajien jäädessä 10 prosenttiin.
Aiemmin syksyllä kristillisdemokraattien puheenjohtaja ja Ruotsin varapääministeri Ebba Busch vaati kiellon säätämistä puoluekokouksessa pitämässään puheessa.
– Islamin on sopeuduttava Ruotsiin, Busch linjasi.
Tätä näkökantaa edustaa myös moni kiellon kannattaja.
– On tärkeää tietää kenelle puhut, että näet silmät ja kasvot, eräs vastaaja kommentoi.
Oppositiopuolueiden eli sosiaalidemokraattien, vasemmiston, vihreiden ja keskustapuolueiden kannattajien parissa kiellon kannatus jää kuitenkin matalaksi. Näiden puolueiden kannattajista 60 prosenttia vastustaa ja 22 prosenttia kannattaa kieltoa.
Oppositiopuolueista muun muassa vihreiden puheenjohtaja Daniel Helldén on aiemmin tyrmännyt kiellon.
– Mikä puolue puolustaa uskontoja, jos ei kristillisdemokraatit? eräs vastaaja kysyykin.
Toisaalta sekä moderaatteja edustava pääministeri Ulf Kristersson että sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson eivät ole tyrmänneet mahdollista kieltoa.
Ruotsi ei olisi ensimmäinen pohjoismaa, joka kieltäisi burkan ja niqabin käytön julkisilla paikoilla. Tanskassa vastaava kielto tuli voimaan vuonna 2018.
Poimintoja videosisällöistämme
verkkouutiset
Lähes puolet ruotsalaisista haluaa kieltää burkan käytön
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi00002
kokoomus tuo jo enemmän maahanmuuttoa esille?
Trump ja EU kertoi suunnan....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242635Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402302Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621298Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991221- 41976
- 42957
- 75852
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71818Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92761