https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/674bd9fc-10a0-417f-b8ef-16625e5ba986
Tekijän kuva
Jani Ahosola
Tänään klo 12:21
Wall Street Journal (WSJ) kertoo yhdysvaltalaispsykiatrien todenneen, että tekoälyn kanssa keskustelu voi johtaa psykoosiin.
– Teknologia itsessään ei välttämättä tätä aiheuta. Käyttäjän kertoessa koneelle kyseessä olevan hänen todellisuuskuvansa, hyväksyy kone tämän totena ja heijastelee sitä takaisin, Kalifornian yliopiston psykiatri Keith Sakata kertoo WSJ:lle.
Tekoälyn kanssa keskustelu on johtanut myös äärimmäisiin tapauksiin. WSJ:n mukaan jotkut käyttäjät ovat jopa päätyneet keskustelujen myötä riistämään itseltään hengen, ja tiedossa on ainakin yksi murha.
Iltalehti kertoi aiemmin Plus Ekstrassa julkaistussa artikkelissa, että myös Suomessa nuoret ovat pyytäneet tekoälyltä apua henkensä riistämiseen. Neuvoja tekoäly ei ole kuitenkaan suostunut antamaan.
Psykiatreilta huolestuttava havainto tekoälystä
Anonyymi-ap
1
210
Vastaukset
- Anonyymi00001
mutta kun koneet ja pelaaminen
miksi töihin?
nukuttaa aamulla ja päivällä
seuraappa nuorisoa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504087Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181759
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181718Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1341110Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905