Rouvan & herran vuonna 2025, jouluaattona, pöytämme notkui jouluherkkuja. Vieraiden lähdettyä niitä oli edelleen niin paljon, että jääkaappi natisi liitoksissaan.
Joulupäivänä rakas mieheni ilmoitti, että hän on saanut tarpeekseen jouluruuista ja siirtyisi muunlaisen murkinan pariin.
Mikä tragedia! Minä sitten sain... siis, jouduin olemaan se henkilö, joka armollisesti pelasti jouluruokia joutumasta biojäteastiaan! Mikä ihana... ihan, tosi suuri urakka! Se on vieläkin kesken! 🤩 Ajatella, että tällainen onnekas... siis, onneton naisihminen joutuu niin suuren tehtävän eteen!
Kinkkua on vieläkin jäljellä ihanan... siis, ihan tosi paljon! Tänään meni viimeinen lusikallinen lanttulaatikkoa, mikä tietysti hieman vaikutti jo surulli-... siis, suurelta saavutukselta.
Jos jollakulla muulla on tällainen ongelma, niin ei voi muuta kuin onnite-... tuota, siis, olla pahoillaan heidän puolestaan. Jouluruokien rescue-henkilönä toimiminen on tosiaan aika mahtava... mahtavan ympäristöystävällinen teko, ja vaikka se saattaa saada veden kiel-... siis, silmäkulmiin, kannustan kuitenkin kaikkia auttamaan muita ihmisiä tässä asiassa.
Silmät säihk-... sumuisina, siis, pyyhin kinkun rasvan suupielistäni ja odotan ensi joulua, jolloin ehkä toiv-... ehkä siis mahdollisesti joudun taas tällä tavalla ympäristön vuoksi joustamaan. 😋
🦄
Yxärin suuri joulutragedia
18
259
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hauska kirjoitus. 😁
- Anonyymi00002
Kiitos. Toisen roska on toisen aa... aamuinen piipahdus roska-astialla.
🦄
- Anonyymi00003
Minä luin kirjoituksesi hiukan tähän tapaan:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bgIgKj31UWc&dp_isNewTab=1&dp_referrer=serp&dp_allowFirstVideo=1- Anonyymi00004
Ai kamalaa. 🙈😄
🦄 Anonyymi00004 kirjoitti:
Ai kamalaa. 🙈😄
🦄En ole käynyt palstalla aikoihin. Taannoin täällä oli yksisarvisen emojia käyttävä, joka kertoi olevansa feministi ja löytäneensä palvovan ihanan miehen.
Jos olet sama, rohkenen kysyä, onko feminismisi edelleen yhtä tiukkaa ja jumaloiko miehesi edelleen sinua yhtä antaumuksellisesti.- Anonyymi00005
rennosti.m kirjoitti:
En ole käynyt palstalla aikoihin. Taannoin täällä oli yksisarvisen emojia käyttävä, joka kertoi olevansa feministi ja löytäneensä palvovan ihanan miehen.
Jos olet sama, rohkenen kysyä, onko feminismisi edelleen yhtä tiukkaa ja jumaloiko miehesi edelleen sinua yhtä antaumuksellisesti.Olen sama. 😎
Feminismini on tiukempaa kuin ennen. ☝️
Mies jumaloi antaumuksellisemmin kuin ennen. 🤗 Minä myös ihailen häntä enemmän kuin ennen. En ole koskaan tavannut yhtä tiukasti tasa-arvoa kannattavaa miestä kuin hän.
🦄 Anonyymi00005 kirjoitti:
Olen sama. 😎
Feminismini on tiukempaa kuin ennen. ☝️
Mies jumaloi antaumuksellisemmin kuin ennen. 🤗 Minä myös ihailen häntä enemmän kuin ennen. En ole koskaan tavannut yhtä tiukasti tasa-arvoa kannattavaa miestä kuin hän.
🦄Onnea teille ja Hyvää Uutta Vuotta!
- Anonyymi00007
rennosti.m kirjoitti:
Onnea teille ja Hyvää Uutta Vuotta!
Kiitos! Samoin sinulle/teille!
🦄
- Anonyymi00006
Hieman sama tilanne, mutta kinkkua en (epä)onnekseni joudu, eiku saa, pelastaa. Minä en ylipäänsä syö kinkkua. Saisi olla nuo jouluruokien pienimmät myyntikoot vielä hieman pienempiä.
- Anonyymi00008
Voi miten "harmillinen" tilanne. Tosiaan. 😁
🦄
Joo, hieman sama tilanne täällä. Tuli ostettua 6 kg:n joulukinkku alennuksesta ennen joulua (pienempää ei ollut tarjolla). Nyt siitä on vielä varmaan yli puolet jäljellä, säilytän sitä parvekkeella, nyt kun on pakkanen ulkona, niin säilyy hyvänä vielä ainakin viikon verran. Sinkkuna siis joudun syömään kaiken yksin.
- Anonyymi00009
Onnitt... onneton tilanne sielläkin, siis. 😁
Olen tehnyt sellaisen havainnon, että tiiviissä astiassa kinkku pysyy jääkaapissa mehevämpänä kuin jossain avolautasella. Yksittäisen slaissin mikrotus kannattaa tehdä rasvakerroksen kanssa ja poistaa sulamaton rasva vasta mikrotuksen jälkeen, niin se pehmentää kinkkua vielä lisää.
Meillä oli ehkä reilun parin kilon kinkku, mutta kyllä siinäkin on aika hyvin urakkaa. 😋
🦄 Anonyymi00009 kirjoitti:
Onnitt... onneton tilanne sielläkin, siis. 😁
Olen tehnyt sellaisen havainnon, että tiiviissä astiassa kinkku pysyy jääkaapissa mehevämpänä kuin jossain avolautasella. Yksittäisen slaissin mikrotus kannattaa tehdä rasvakerroksen kanssa ja poistaa sulamaton rasva vasta mikrotuksen jälkeen, niin se pehmentää kinkkua vielä lisää.
Meillä oli ehkä reilun parin kilon kinkku, mutta kyllä siinäkin on aika hyvin urakkaa. 😋
🦄Olen huomannut että kinkun säilyttäminen isossa teräskattilassa toimii hyvin, silloin se kinkku on hyvässä ja tiiviissä suojassa. Onneksi meiltä löytyy myös isompia kattiloita.
- Anonyymi00012
m36-intj kirjoitti:
Olen huomannut että kinkun säilyttäminen isossa teräskattilassa toimii hyvin, silloin se kinkku on hyvässä ja tiiviissä suojassa. Onneksi meiltä löytyy myös isompia kattiloita.
Hyvä vinkki! En ole tullut ajatelleeksi.
🦄
- Anonyymi00010
Savonlinnassa sitte vaa pidot paranee. Ainaki jos sähkökatkokarttaa katsoo. ;)
-omaosoteoiskiva - Anonyymi00011
Mamma Mia! Se on sitte tyydyttävä pizzanaamoihin. ;)
- Anonyymi00013
Heh-heh joo.
Minä välttelen tuollaisia tragedioita. Laitan jokaiselle vieraalle eväät mukaan hänen haluamistaan aineksista. Jätän vain sen, minkä syön/pakastan.
- Sheena
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163295Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3653011Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o752838Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362719Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582228- 491849
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141759- 831758
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181749- 571629