Eikö Rovaniemellä ainakin turismin sesonkiaikoina villinä rehottavaa, muualta päin Suomea, lähinnä Etelä-Suomesta Lappiin turismin sesonkiakaksi keikka tekemään tulevia "villejä", pääsääntöisesti ulkomaalaistaustaisten ajamia takseja voi mitenkään saada häipymään takaisin sinne mistä ovat lähteneetkin.
Minä yritin jouluna mennä Rovaniemen juna-asemalta taksilla määränpäähäni, mutta taksikuski ei osannut käytännössä sanaakaan suomen kieltä.
Miten tämä taksiala on Suomessa nyt mennyt ihan niin ala-arvoiseksi touhuksi, että minäkin menen jatkossa mieluimmin vaikka potkukelkalla kuin, että lähtisin taksiin jonka kuskina on ulkomailta lähtöisin oleva, Suomen kieltä taitamaton henkilö.
Lähtisitkö sinä taksiin Rovaniemen asemalta kohti Posioa jota ajaa suomea taitamaton, ulkomaalaistaustainen kuski? Minun piti Rovaniemen asemalta mennä Posiolle taksilla, mutta en uskaltanut, kun kuski vaikutti niin epäilyttävältä, joten soitin siskonpojalle Posiolle, että tulee hakemaan minut ja tulikin, että pääsin Rovaniemen asemalta jouluaaton aattona jouluksi Posiolle.
Taksi Rovaniemen juna-asemalta, kuski ei osannut sanaakaan suomea
9
134
Vastaukset
- Anonyymi00001
Etelästä tulleilla, turisteja Rovaniemellä mielensä mukaan rahastavilla taksikuskeilla on nimityksensä toimintaansa arvosteleville: "rasisteja"!
https://www.hs.fi/alueet/art-2000011671834.html - Anonyymi00002
kysy notkolta ojalalta mikkolalta airnb tekee niitten kanssa salaista yhteistyötä rikollis jengi vivät airnb asuntoihin yms..rikolliset yhteistyössä..
paikalliset taxit epä suosioissa airnb,, haluaa ne pois ja mamut tilalle helppoa rahaa . - Anonyymi00003
Joku somali pyysi 300 euroa kyydistä. Sanoin etten maksa ja soitan poliisit joten se häipyi.
- Anonyymi00005
Olix se musu ähly.
- Anonyymi00007
Ulkomaalaistaustainen se kuski oli, eikä taksissa ollut mitään teippiä, taksivalo oli kyllä katolla.
Kattelin oisko ollut kantaväestön Ajama taksia taikka sellaista jolla ois ollut Taksi Rovaniemi teipit, mutta ei ollut. Hyvän kydin siitä minulta ois taksi saanut, kun Rovaniemeltä on Posiolle matkaa 140 km.
- Anonyymi00006
moktar gubta aloitus...AI
- Anonyymi00008
Näggäri safooreita in Lappland. Kulttuuri rikastuu isosti nyt myös napapiirillä. Laita 16-v tyttäresi autoon ja katso kuinka käy.
- Anonyymi00009UUSI
666
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen283099Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,392482Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402352Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621318Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3001244- 41996
- 42977
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100954- 77914
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94838