https://yle.fi/a/74-20199837
"Kolme hyvinvointialuetta käytti alkoholitarjoiluihin parissa vuodessa yli 20 000 euroa
Hyvinvointialueiden alkoholilinjauksissa on isoja eroja. Summat vaihtelivat nollasta eurosta yli 20 000 euroon.
Hyvinvointialueista kolme erottuu joukosta: eniten rahaa alkoholitarjoiluihin ovat käyttäneet Pohjois-Pohjanmaa, Pirkanmaa ja Päijät-Häme. Kullakin vajaan kahden vuoden aikana alkoholitarjoiluihin on kulunut runsaat 20 000 euroa. Pääosalla hyvinvointialueista summat liikkuvat muutamassa tuhannessa.
Päijät-Hämeen alkoholilinjaus oli aluevaltuuston käsittelyssä viime syksynä, kun alkoholitarjoiluiden lopettamiseksi tehtiin valtuustoaloite. Aloitetta ei kuitenkaan hyväksytty.
Tarjoiluiden jatkamista perusteltiin muun muassa sillä, että tarjoiluiden hankkiminen maakunnan ravintoloista tukee alueen yritystoimintaa ja tarjoilut kuuluvat suomalaiseen vieraanvaraisuuteen.
– Alkoholinkäyttö ei ole missään tapauksessa välttämättömyys. Olemme vähentäneet sitä aika paljon. Tilaisuuksissa, joissa voitaisiin ottaa lasi kuohuvaa, mahdollistetaan alkoholiton vaihtoehto. Tähän suuntaan olemme menossa ihan ehdottomasti, Virolainen painottaa."
Alkoholia kyllä hankitaan verovaroin hyvinvointialueen johtajille vieraanvaraisuuteen vedoten ja samalla on kielletty kahvin tarjoaminen vapaahetoisille ja vapaaehtoisen tarjoamat pullat.
Kun kerran sairailta leikataan, niin hyvinvointialueen johtajilta pitäisi myös leikata, muttei leikata.
Näillä johtajilla on kyllä varaa ostaa alkoholinsa yli 10 000€/kk tuloilla.
Taas nostettiin lääkärissä käyntimaksuja heti tänä vuonna.
Hyvinvointialueet tarjoilee johtajilleen alkoholia
2
140
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aika huvittavaa, että hyvinvointialueen johtajilla on huonot tavat, esim. alkoholi.
Alkoholihan ei kuulu hyvinvointiin oikeastaan lainkaan, vaikka pienet määrät eivät sinänsä saa pahaa aikaan.
Mutta tuossa aloittaja on oikeassa, että laitoksissa kahvit ja pullat kielletään vapaaehtoisilta , mutta nämä alueammattilaiset saa alkoholitkin " talon puolesta ".
On tämä omituista touhua, ei voi muuta sanoa. - Anonyymi00002
Kyllä, olen aloittajan kanssa samaa mieltä, että alkoholitarjoilut eivät kuulu julkisin varoin maksettaviksi. Alkoholiriippuvaiset hallintojohtajat pystyvät kyllä erinomsisesti kustantamaan juomansa omasta pussistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658410KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4477543Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563619Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1143033Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542735Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211621