Ostin vuosi sitten Italiasta Technisubin maskin, jota mainostettiin huurtumisen estävänä. Lasissa oli jonkinlainen geelipinnoite joka kastuessaan muuttui hyvin veteläksi ja aaltoilevaksi. Ja irtosi parin päivän kuluttua. Ostin sitten tilalle Technisubin anti fog -litkua, mutta sekään ei paljoa tunnu auttavan vaikka kyse on ainoastaan snorklauksesta ja vieläpä lämpimissä vesissä.
Mutta kun laitesukelluksessa pinnan alla ollaan kylmässäkin pitkään, varmaan on olemassa jokin toimivakin tapa pitää lasit kirkkaina. Ja tapa on...?
Lasit huurussa
7
1390
Vastaukset
- vilperi
Syljet niihin laseihin...vanha kikka..
- Snoklausaloittelija
Kokeiltu, mutta taitaa olla sylki vetistä, sillä apua siitä ei kovinkaan paljoa ollut. Lisää vinkkejä?
- räkäklimppi
Snoklausaloittelija kirjoitti:
Kokeiltu, mutta taitaa olla sylki vetistä, sillä apua siitä ei kovinkaan paljoa ollut. Lisää vinkkejä?
Kyllä se sylki toimii ihan hyvin. Älä imase sinne mitään röökaajaan limaklimppiä vaan sitä sylkeä jota tulee suuhun kun ajattelet mehukasta pihviä. Pieni tippa lasiin, levitys huolellisesti sormella joka puolelle lasia ja huuhtelu järvi/merivedellä. HUOM. Älä koske lasiin sormin enään huuhteluvaiheessa.
Takaan että ei huurru tai sitten sulla on syljessä vikaa. ;) - Ukko
Snoklausaloittelija kirjoitti:
Kokeiltu, mutta taitaa olla sylki vetistä, sillä apua siitä ei kovinkaan paljoa ollut. Lisää vinkkejä?
Niin,Kyllä se sylki on ihan hyvä!
sitä löytyy aina eikä unhoitu matkasta ja toimii
kyllä luotettavasti,jos olet vähemmä sukeltava ja lompakko on paksu niin silloinhan sitä pitää kokeilla kaikkea.
MUTTA PÄÄDYT TAKAISIN SYLKEEN!!!!
- kala vedessä
Oletko tehnyt hammastahnakäsittelyn maskille ennen kuin otit sen käyttöön ? Jos et, laita hammastahnaa maskiin, anna sen kuivua yön yli ja huuhtele hyvin pois. Kaikki omat maskini ovat viettäneet kaksi yötä hammastahnassa ja yhden fairy-yön eikä ole ongelmia huurtumisen kanssa. Tietysti joudut vielä sylkemään maskiin aina sitä käyttäessäsi.
- m82
juu, eli syljet ja hierot syljen laseihin (eli sisäpuolelle), ja huuhtaset vedessä.
- SUGELTAJA
Kysyisin et mitkä lasit ois hyvät aloittelijalle ????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735122- 534221
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933609- 502719
- 201909
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 1111725
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981501- 711095
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461073