Musiikki maku

Kävin miettii omaa musiikki makuani ja miten se on kehittynyt pelkästään kuuntelemalla musiikkia. En soita enkä laulele (muutakuin lapsilleni) - joten kaikki minun musiikillinen oppiminen tapahtuu kuuntelemalla musiikkia. Tietysti nuoruudessa oli Nuorten sävellahja, Suosikki - lehti, mutt silloin ei ollut tällaista tarjontaa musiikin suhteen kuin tänäpäivänä. Musiikki kirjastot palveli kyll mua, sai kuunnella eristetyssä huoneessa (kopissa tai vaikka siinä aulan tuoleissa)..., kuulokkeilla musiikkia, se oli luxusta.
Sitten tuli kasari ja discot. Se on se mun kulttuuri missä kasvoin, deejiit soitti musiikkia. Iwasmadefor loving you... Isurrender... ja niin se aikuisuus toi tullessaan myös Fazerin levykaupat ja musiikkikerhon.
Nytttemmin musiikkimakuni on laajentunut monelle puolelle, klassinenkin sopii mukavasti tiettyihin tilanteisiin, gospel myös. Voisin sanoa että kaikkikäy, ainakin yhden kerran mun korville, mutt se on eri asia on :) pidänkö siitä toisten kuuntelemiseen.

Musiikkimakuaan pystyy kehittelee, kuuntelemalla musiikkia, eikös ?

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ainaski mun kohralla kävi niin että kun annoin mahollisuuven eri musalajeille niin minä aloin tykätä ihan kaikista eri genrelajeista.

      Räppiä saatoi inhota nuorena mutten nykyään.

      Mainosmusaan oon myös tutustunut kuin myös pelimusaan ja elokuvamusaan. Nuo kolome tahtoo jäädä yleisessä musakeskustelussa unohduksiin.

      Klassinen musagenre ja jatsi tahtoo jäädä yleisessä keskustelussa ja ainakin kansalaisten keskuuvessa unholaan.

      Tietty piiri kyllä vannoo klassisen musan ja jazzin nimmeen.

      • Elokuva musiikki on ihanaa ! tykkään kovasti, ja sitten kun siihen liittyy tarina siell takana, se on lumoavaa! Tästä vois vaikka kaivaa tonne elokuvamusiikki palstalle esimerkkejä!?


      • Anonyymi00002
        Mummunen kirjoitti:

        Elokuva musiikki on ihanaa ! tykkään kovasti, ja sitten kun siihen liittyy tarina siell takana, se on lumoavaa! Tästä vois vaikka kaivaa tonne elokuvamusiikki palstalle esimerkkejä!?

        Lakeuden kutsu-elokuvassa oli joku musiikki mutten saa mieleeni mikä mutta muistatkohan sinä??

        Onko tietoa sulla ketkä on elokuvamusasäveltäjiä Suomesa?
        Voisin kyl itsekin tarkistaa googlettamalla.

        Mainosmusiikista yritin googlettaa mut aika vähän löysin mitään tarkempaa tietoa tai sitten pitää mennä uudestaan etsimään tietoa.


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Lakeuden kutsu-elokuvassa oli joku musiikki mutten saa mieleeni mikä mutta muistatkohan sinä??

        Onko tietoa sulla ketkä on elokuvamusasäveltäjiä Suomesa?
        Voisin kyl itsekin tarkistaa googlettamalla.

        Mainosmusiikista yritin googlettaa mut aika vähän löysin mitään tarkempaa tietoa tai sitten pitää mennä uudestaan etsimään tietoa.

        Kotimaisia sävellyksiä!
        Akseli & Elinan häävalssi, (Täällä Pohjantähden alla) - tämä aivan ihana tarina ja valssi!
        Laulu tulipunaisesta kukasta - tässä oli järisyttävää musiikkia, kuten Valkoisessa peurassa.

        Rovaniemen markkinoilla, sekä Reppu&Reissumies, --Helismaa! Oliks tääll myös Toivo Kärki mukana hommissa=?

        Olavi Virran oma YÖ kerran unhoa annoit!

        Etsin myös Solveigin lauluun sekä Maa on syntinen laulu, säveltäjiä, en löytänyt.

        Kaksipäisen kotkan varjossa_ Timo Koivusalo.

        No sitte pakkomainita Myrskyluodon Maija. Mårtenson.

        - On hyvä välillä etsiäkin tietoa, se kummasti kartuttaa näkemyksiä!


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Lakeuden kutsu-elokuvassa oli joku musiikki mutten saa mieleeni mikä mutta muistatkohan sinä??

        Onko tietoa sulla ketkä on elokuvamusasäveltäjiä Suomesa?
        Voisin kyl itsekin tarkistaa googlettamalla.

        Mainosmusiikista yritin googlettaa mut aika vähän löysin mitään tarkempaa tietoa tai sitten pitää mennä uudestaan etsimään tietoa.

        Lakeuden kutsu- elokuvassa taidetaan esittää jo julkaistuja biisejä,
        mutt Pasi Kauniston Lakeuden kutsu on tosi kaunis, muistan sen jo lapsuudestani.


    • Anonyymi00003

      Kukssn räkänokks ei korvas patea . Vaikka olis ämmien chopperilla . Eli spora on hintyien ja ämmien pyörä

    • Anonyymi00004

      Hienot naiset ajaa sporalla . Mut jotkut myöds jatuhomåprlit .

    • Anonyymi00005

      No ? juu 60 luvul kuuli rautalankaa -Shadows , esim,, kyllä se korvaan tarttui, Sitten kitara sähköinen jonninlainen ja putkiradio vahvis,, ei pä sitä juuri oppinut silloin, no hunppaa vals,jenk,ym iskelmää kyllä hanurimiesten kanssa, sittemmin oppi rautsikat rocenrool ym, on keikkailtu kyllä. mut musa on jäänyt sille genrelle, tuntuu ,et nykyään ei tule enää sellasta melodista musaa ,joka iskisi kuuloon,hyvin vähän ,Agentsit on edelleenkin ja nopeempi foxi hyvä juttu. sivus muu vanhempi musa ,no toimiikin lavoilla,kylpylöis ja sellasis hyvin edelleenkin , nykymusa ei uppoa enää, on nuorempien juttu se. mut onneksi saa tykätä jokainen omasta tyylistään.

      • Anonyymi00006

        Rautalanka twistata ... muistan tuon biisin jonka Raittisen veljekset esitti kun mamma nauhootti sen biisin radiosta tyhyjälle C-kasetilla 80-luvulla eli kappaleen nimi rautalanka venyttää.

        Rockabilly ja rautalanka -musa ja rockn roll oli suosittua etenkin 60-luvulla Suomessa ja koko maailmalla . Elvis tunnettiin parhaiten koko maailmassa rockn rollistaan.

        Agentsin sointi onhuikea , kiitos iso ansio kuuluu Pulliaisen Esalle.

        Laila kinnunen bossanova-iskelmällään teki historiaa Suomessa. Euroviisuihinkin asti pääs.

        80-luvulla musamaailma kaupallistui että lähettiin rahan perässä tekkeen musaa. Koko ajan on menny vain enemmän ja enemmän rahan perrään tuo musanteko että kunnianhimo ja luovuus siitä katoaa yleensä.

        Toisaalta nykymusantekijät osaa luoda hyviä monipuolisia sovituksia ja sekoittelevat ovelasti ei musalajeja biiseihinsä.

        Esim nykyään taide-klassisella puolella on paljon loistavaa musaa.

        Vanha klassinen musa jossa kauneutta, tunnetta ja älyä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11002
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8298
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5277
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2031
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe