Tuli käytyä HELLsingissä kesällä ja nyt talvella, ihan uskomaton tuo pyöräilyyn liittyvä pakkomielle.
Muutama "baana" oli selvästi aktiivisemmalla käytöllä nättinä kesäpäivänä, mutta ei noita väyliä noin paljoa tarvita todellakaan.
ja nyt talvella siellä on muutama hassu jotka rageaa kun heille ei ole aurattu mutta pakko mennä pyörällä.
Tuo kaupunkihan on aivan sekaisin! Oikeesti, rauhoittukaan nyt se vimmanne kanssa jo aikuiset ihmiset. Ja btw. talvipyöräily ei ole extremeä, se on vaan hemmetin typerää kun ottaa huomioon riskit ja sen että ängette vielä liikenteen sekaan.
Kaikkihan tiedämme että lumi+helsinki ei ole toimiva yhtälö, mutta kun siihen sekottaa vielä noi pyörävammaiset, niin soppa vaan sakenee.
Miksi Helsingissä ollaan niin kiimassa pyöräilyn suhteen että se on jopa haitaksi?
22
336
Vastaukset
- Anonyymi00001
Olipa siinä omituinen avautuminen.
- Anonyymi00006
Hesalaiset kävelee tsompeina päälle...
- Anonyymi00021
Ei ollenkaan omituinen, kun pakkasta -20 ja lunta reilusti, niin pyöräkaistat "auki" siis käytössä mutta lunta riittää? Muutenkin ruuhkainen kaupunki on aivan tukossa kun lumikasoja ja pyöräilykaistat mutta kuka käskee äänestämään vihreitä ja vasemmistoa? No eivät ne aamuisin mene töihin?
- Anonyymi00022
Anonyymi00006 kirjoitti:
Hesalaiset kävelee tsompeina päälle...
Minun päälle ei kukaan ole vielä kävellyt.
- Anonyymi00002
Niillä on Black Ice renkaat, jolloin pyöräilystä tulee intohimo väkisinkin.
- Anonyymi00003
Parasta Helsingissä on sieltä pois vievät tiet.
- Anonyymi00004
Jos sieltä viilettää pois sähköpyörällä, ei tule hiki.
- Anonyymi00005
Maalainen sanoi asiansa.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Maalainen sanoi asiansa.
Hesalainen on maalainen...
- Anonyymi00008
Kaikkien junttiet tiet vie hesaan...
- Anonyymi00009
Mielipide on kuin perse. Jokaisella on se omansa.
- Anonyymi00010
Maalaiset tsompit rulettaa, ei hesalaiset. Se on vaktaa.
- Anonyymi00011
Onko vs. hesalaiset trumpit?
- Anonyymi00013
Kumman valitset, vai sen sinisen?
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Kumman valitset, vai sen sinisen?
Maalaiset öyhöttää.
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Maalaiset öyhöttää.
Kirjoittamisen taitoa ei kaikilta löydy. 2026-01-21 09:21:12 oli sarkasminen heitto edelliseen kirjoitukseen.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Kirjoittamisen taitoa ei kaikilta löydy. 2026-01-21 09:21:12 oli sarkasminen heitto edelliseen kirjoitukseen.
Taitolaji jota et osaa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Taitolaji jota et osaa.
Ei minulla ole tarvetta osata, kun muut hoitavat sen homman.
- Anonyymi00012
Black ice kiima
- Anonyymi00015
Miksi Helsingissä ollaan niin kiimassa autoilun suhteen että se on jopa haitaksi?
Tuli käytyä HELLsingissä kesällä ja nyt talvella, ihan uskomaton tuo autoiluun liittyvä pakkomielle.
Muutama "baana" oli selvästi aktiivisemmalla käytöllä nättinä kesäpäivänä, mutta ei noita väyliä noin paljoa tarvita todellakaan.
ja nyt talvella siellä on muutama hassu jotka rageaa kun heille ei ole aurattu mutta pakko mennä autolla.
Tuo kaupunkihan on aivan sekaisin! Oikeesti, rauhoittukaan nyt se vimmanne kanssa jo aikuiset ihmiset. Ja btw. talviautoilu ei ole extremeä, se on vaan hemmetin typerää kun ottaa huomioon riskit ja sen että ängette vielä liikenteen sekaan.
Kaikkihan tiedämme että lumi+helsinki ei ole toimiva yhtälö, mutta kun siihen sekottaa vielä noi autovammaiset, niin soppa vaan sakenee. - Anonyymi00019
Ok
. - Anonyymi00020
Miksi jotakuta vaivaa muiden tavat liikkua? Niin kauan, kun noudatetaan liikennesääntöjä, niin so what!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37612433Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635447Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153957Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2062718Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172015Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273885No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756