Mitä mieltä Mike Mentzeristä?

Hänen mukaan viikossa tarvitsee treenata vain 30min. Ei enempää.

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sopivampi olisi ehkä tuo aika ja 3 krt päivässä. Toki nykyään yhtä lisäryhmää harjoitellaan useilla eri harjoitteella. Mulla jossain kirja vanhan liiton rakentajien treenipäiväkirjoista ja taisi max 2 lihasta per päivä. Kehittyneillä laitteilla yhden lihasryhmän harjoitus kunnolla voi viedä 1-3 tuntia.

      • Niin. Käsittääkseni nykyään suositellan 2-3 sarjaa per liike. Toki täytyy huomioida mitä varten treenaa, että onko voimamies vai kehonrakentaja. Mentzer taisi olla kehonrakentaja ja vannoi "High Intesity Training" metodia, eli jokaista lihas ryhmää vain yksi sarja loppuun asti ja kotia. Seuraavalla viikolla takas.


      • Anonyymi00002
        TunninMies kirjoitti:

        Niin. Käsittääkseni nykyään suositellan 2-3 sarjaa per liike. Toki täytyy huomioida mitä varten treenaa, että onko voimamies vai kehonrakentaja. Mentzer taisi olla kehonrakentaja ja vannoi "High Intesity Training" metodia, eli jokaista lihas ryhmää vain yksi sarja loppuun asti ja kotia. Seuraavalla viikolla takas.

        Paljon liittyy harjoittelijan geeneistä ja tavoitteista. Noissa kehorakentajien listoissa oli lähes aina 6 toiston sarjoja. Alhaiselta painolla lämmittelyä ja maksimit, jonka jälkeen painon laskua takaisin alas samaan malliin. Nykyään yhtä liharyhmää harjoitellaan usein eri keinoin ja aikaa kuluu. Jotain Jari Leinon vanhoja treenivetoja katsellut niin oli raakaa touhua.


    • Anonyymi00003

      Mike mentserin neuvo vähemmän aikaa salilla eli treenaus aika ja enemmän pukukoppi ja suihku aikaa eli jos ennen meni treenatessa 2 tuntii ja suihkussa ja pukukopissa 2 tuntii niin neuvoo 15 minuuttia treeniin ja 3 tuntia ja 45 minuuttia jää pukukoppi aikaa

    • Käyttämäsi nimimerkki viittaa siihen että se puolituntinen ei riitä 😛

      • Haha😅

        Hyvin sanottu!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe