Minne on kadonnut keskustelu hir vasjärven tuul ivoimas ta?
Tämä saksalaisia varten tehtävä hanke tuhoaa 3600 heh taa ria metsäää pysyvästi kuntamme koillisosassa. Eikö oikeasti ketään kiinnosta?
Kunnanjohta ja esittelee kuinka Paratiisi laskeu tuu kuntamme ylle, kun niin paljon rahaa valuu taivaasta, helposti höynäytetään kuntalaisia, sääli. Hyötyjät ovat vain yksittäiset maanomistajat vuokratulojen muodossa ( onni tietysti heille).
Tuulivoimaa Kolariin
23
1629
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tervetuloa tuulivoima Kolariin... myös Ylläkselle saisi rakentaa tuulivoimaa
- Anonyymi00003
Ja kaivoksien sivukivikasat hyötykäyttöön kun kokeiden mukaan sielä tuulee hyvin että kivet lentää. On lääniä minne niitä pystyttää
- Anonyymi00002
Eiköhän tämä kaava asia äänestetä seuraavassa hallituksen kokouksessa läpi jotta asia etenee ja Suomi saa kaivattua vihreää sähköä lisää ja Kolari kiinteistöveroista ison osan koulun lyhennyksiin vuodessa. Näin se maailma pyörii ei vastustamalla.
- Anonyymi00005
Kyllä,kunta saa myös kiinteistöveroja
- Anonyymi00004
Miks et kirjoita miten kunta hyötyy tästä,äläkä höpise
- Anonyymi00006
Tuulivoima jäihin iäksi, kansallispuisto tulossa aalikseen se on paljon,paljon tärkeämpi.
- Anonyymi00007
Eiköhän puidenhalaajille riitä vähempikin
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eiköhän puidenhalaajille riitä vähempikin
Parempi puita halailla kuin rautapylväitä.
- Anonyymi00014
Anonyymi00008 kirjoitti:
Parempi puita halailla kuin rautapylväitä.
Näin soon.
- Anonyymi00009
Ei kannata tuomosia hölynpöly myllyillä raiskata luontoa, ei mitään merkitystä, näkkeehän tuon sähkönhinnoissa mitä ne tuottaa.
- Anonyymi00010
Johan net ahneet yhteismetsäläiset myllyttäis vaikka koko kunnan itäosan.
- Anonyymi00013
Viisaita päätöksiä ei tarvitse kommentoida.
Jätetään surkuttelut tyhmille - Anonyymi00015
Tuulivoima romahtanut nollaan tänävuonna, että se siitä hirvasjärvestä ja hyvä niin.
- Anonyymi00016
Hommat etenee,hyvä niin
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Hommat etenee,hyvä niin
Kaheksan valitusta, kahteenvuoteen ei tapahu mittään ja tuskin koskaan.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kaheksan valitusta, kahteenvuoteen ei tapahu mittään ja tuskin koskaan.
Kateusvero on se pahin.. suurin kateellinen väylänpäästä vaimoineen.
- Anonyymi00019
Lapinkansassa tänään juttu pellon tuulivoima hankkeesta, -16 vuona jo kaavotettu, eikä ole aloitettu vieläkään rakentaan, sähkön mekawattituntihinta liian alhainen ei kannata, sama tullee olemaan hirvasjärvenkin kohtalo ja hyvä niin.
- Anonyymi00020
Vanhat äijjät koittaa haalia joitaki tuulimyllyjä tulevien sukupolvien riesaksi. No onneksi niitä ei tule kolarin kunthaan.
- Anonyymi00021
Miten kunta tulee taloudellisesti pysymään pystössä jos kaivosta ja tuulivoimaa ei tule?
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Miten kunta tulee taloudellisesti pysymään pystössä jos kaivosta ja tuulivoimaa ei tule?
Onse tullu ennenki ilman myllyjä ja hyvin
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Onse tullu ennenki ilman myllyjä ja hyvin
on on, mutta turistit ei tuota sitä mitä tulevaisuuden menot tarvitsee. Pelkään että kunta ottaa leikkauspolitiikan käyttöön ja leikkaa kaikki avustukset mitä ikäihmiset ja heikompiosaiseyt tarvitsee..
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
on on, mutta turistit ei tuota sitä mitä tulevaisuuden menot tarvitsee. Pelkään että kunta ottaa leikkauspolitiikan käyttöön ja leikkaa kaikki avustukset mitä ikäihmiset ja heikompiosaiseyt tarvitsee..
Mitkä avustukset?
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Mitkä avustukset?
Yhteisöavustukset: Tarkoitettu yhteisön kannalta merkittäville hankkeille ja toiminnoille.Kirjasto- ja kulttuuritoimen avustukset: Suunnattu yhdistyksille ja ryhmille, jotka järjestävät yleishyödyllistä kulttuuritoimintaa.Nuoriso- ja liikuntatoimen yleisavustukset: Kolarilaisille rekisteröidyille yhdistyksille ja seuroille.Opiskelija-avustus: 200 euroa/kerta, maksetaan hakemusten perusteella huhti- ja marraskuussa.
Ja Aurausavustukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831536
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1961367Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431119Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43823- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30701Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36681
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20640Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617