Mitä liikuntaa kannattaa harrastaa ja sopivin kalorivajeee

Anonyymi-ap

Se mitä liikuntaa kannattaa harrastaa,riippuu aivan siitä minkälaista oloa siitä tulee.
Se selittää sen miksi monet käy pyöräilemässä vaikka on lunta ja voisi hiihtää.
Joistakin lajeista tulee kovia kipuja ja toisista hyvää oloa.Se on aivan yksilöllistä mikä laji itselle passaa.

Sopivin kalorivaje on noin 200 päivässä,sillä laihtuu,mutta laihtuminen on erittäin hidasta.
Sen etu on siinä että laihtuminen on pysyvää.
Minulla itselläni ON paino pysynyt vain samassa,👈mutta rasvaprosentti on pienentynyt.
Se näkyy niin että vyötärön ympärysmitta on pienentynyt.😁
Pitkäkestoinen liikunta suurempien kaloreiden kanssa toimii parhaiten JOS haluaa pysyviä tuloksia.

Vain terveellinen ravinto lisää lihaspainoa,eli jos kalorit tulee rasvasta ja sokerista lihaspaino ei nouse,ennemmin se pienentyy.😳
Siksi laihduttajan pitää syödä terveellistä ja ravitsevaa ruokaa.

13

284

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      V. Ahvenainen ei kyllä käytä tuota reseptiikkaa,sillä proteesia ei ole tarjolla tarpeeksi.Riittävän proteesin saa vain juomalla paljon vettä lasista.Kaikki juotu vesi laitetaan vihkoon ylös vasemmalle ja loppu vesi viedään kellariin.Päälle kirjoitetaan että elä ota.

    • Anonyymi00002

      Muten estrogeenitasot saadaan kohdilleen?

    • Anonyymi00003

      Kyllä se olikin nyt tässä tänne kommentointi.

      Voin kyllä laittaa ne ennen ja jälkeen kuvat,mutta en kerro
      Miten olen saanut ne VEITSENTERÄVÄT vatsalihakset 😁

      • Anonyymi00004

        Olet lihonut nyt viisi kiloa ja olet noin kymmenen kiloa tavoitepainosta.

        Sinulla on tosi lihava maha.


    • Anonyymi00005

      Juuri ennen 60v ikää huolestuin terveydestäni. Verenpainelääkitys maksimissaan ja silti paineet viitearvojen ylärajojen tuntumassa. Kolestrolit ylhäällä, tosin ilman lääkitystä.
      Kuntosalilla 5krt/vko yhteensä noin 10tuntia. Perinteisiä valaan tagon punttitreenejä ja oman painon hajoitteita. Määritin palautukset sykkeen perusteella. Kun syke laski 70%:n tuntumaan maksimista niin uutta sarjaa. 5:n toiston sarjoja submaksimaalisilla painoilla.
      Puolessa vuodessa sain verenpaineeni lääkkeettömänä viiterajoihin. Leposyke laski 80 -> 60 / min. Myös kolestroli laskivat paitsi HDL. Trigly laski suhteessa eniten. 0,7:aan.
      Söin aikaisempaan tapaan joten painoni ei muuttunut yhtään. Vyötäröni oheni 6 - 7 senttiä.
      Jatkoin harrastusta ilman yllätystä jos sellaiseksi ei lasketa rasva-arvojen laskua.
      80v vaiheessa rasva 12,8% ja vatsaontelon viskeraali alle puolessa tasossa viitemaksimista.
      Innostuin seuraamaan kehitystä käymällä vuosittain InBody. kehokoostumus analyysissä.

      Aikaisemmin yritin hiihtäen kohtrolloida painoani. Epäonnistuin. Tunnin > puolentoista kestäneen hikilenkin jälkeen, pari tuntia myöhemmin alkoi hillitön nälkä joka alle kaksi tuntia aterian jälkeen alkoi juokseminen jääkaapilla.

      • Anonyymi00006

        Huom! En missään vaiheessa laskenut kalorejani mutta ajattelin sapuskoiden koostumuksen kokonaisuutena. Nopeat hiilarit vähiin paitsi kohtuu satsi ennen treeniin lähtemistä ja heti sen jälkeen omena tai banaani.


    • Anonyymi00007

      Laihdutus ja kiinteytys on kaksi eri asiaa.
      Kiinteytyksessä syödään paljon ja liikutaan paljon ja raskaasti jolloin tulokset näkyy hitaasti,ja tulokset on pysyviä.Paino pysyy samassa tai voi vähän laihtua.
      Siinä kunto aivan eri luokkaa kuin laihdutuksessa.
      Siinä pysyy hyvänä myös henkinen kunto koska siinä saa syödä enemmän.

      Kiinteytyksessä joutuu näkemään ainakin 10 kertaa enemmän vaivaa kuin laihdutuksessa,mutta palkkioksi saa hyvää oloa,enemmän lihaksia yms 😁

      Laihdutuksessa syödään vähän ja laihtuminen on nopeaa,mutta siinä epäkohta on takaisinlihomisen.☹️

      • Anonyymi00008

        Kiinteytyjällä saattaa paino jopa nousta,mutta se on lihasta,eli läskipainon tilalle saattaa tulla lihasta.


      • Anonyymi00011

      • Anonyymi00012

      • Anonyymi00013
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Paino ei kerro kaikkea 😳

        Fitness-naisen kuva osoittaa: Vaaka ei todellakaan kerro kaikkea! | MTV Uutiset https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/fitness-naisen-kuva-osoittaa-vaaka-ei-todellakaan-kerro-kaikkea/5989374

        Ensimmäiset näkyvät tulokset näkyy vasta neljän kuukauden kuluttua eikä niin niinkuin tavallisessa nälkä laihduttamisessa 3-5 kiloa viikossa.
        Pieniä muutoksia tulee kyllä vähän alussa ,sitten se hidastuu.Ainoastaan mitat vähän pienentyy mutta valokuvasta ei näe mitään muutoksia.


    • Anonyymi00009

      Veikko Ahvenainen on kiinteä.

      • Anonyymi00010

        Vanha haitarimies.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe