Poromies ampui koiran aitaukseen hintalappu Yli 10000 euroa

Anonyymi-ap

Poromies ampui koiran aitaukseen: hintalappu yli 10 000 euroa
Oikeudenkäynnit|Vainu-koira karkasi koiratarhastaan ja päätyi poroaitaukseen, jonne se ammuttiin.

Suomenpystykorva Vainu jahtasi poroja poroaitauksessa ja poronhoitaja ampui sen viime helmikuussa.
Suomenpystykorva Vainu jahtasi poroja poroaitauksessa ja poronhoitaja ampui sen viime helmikuussa.




Lapin käräjäoikeus tuomitsi poromiehen päiväsakkoihin ja vahingonkorvauksiin, koska hän ampui poroaitauksessa poroja ajaneen koiran viime helmikuussa Kittilässä.

Mies sai 30 päiväsakkoa eli 810 euroa ja hänen on maksettava koiran omistajalle 4 100 euroa vahingonkorvausta sekä yli 6 000 euroa oikeudenkäyntikuluja.


Näytä lisää
Lapin käräjäoikeus tuomitsi päiväsakkoihin ja vahingonkorvauksiin poromiehen, joka ampui poroaitauksessa poroja ajaneen koiran viime helmikuussa Kittilässä.

Mies sai tuomion vahingonteosta, josta hänelle tuli 30 päiväsakkoa eli hänen tuloillaan yhteensä 810 euroa maksettavaa.

Vahingonkorvauksia koirasta hänen pitää maksaa sen omistajalle 4 100 euroa ja päälle tuli maksettavaksi vielä koiranomistajan oikeudenkäyntikuluja yli 6 000 euroa. Koiran arvoa selittää se, että sitä koulutettiin metsästyskoiraksi, mistä sille laskettiin ylimääräistä arvoa 2 500 euroa.

Ammuttu koira oli melkein kaksivuotias suomenpystykorva Vainu, joka karkasi aamulla koiratarhasta toisen koiran kanssa ja päätyi poroaitaukseen. Vainu ajoi poroja takaa niin, että porot olivat todistajien mukaan aivan vauhkoina ja juoksivat ympyrää.

Poromies sai tietää koirista aitauksessa ja lähti paikalle kiväärinsä kanssa. Toinen koira saatiin pian kiinni, mutta Vainua ei, ja poromies ampui sen pian aitaukseen yhdellä laukauksella.

Hän sanoi, ettei hänellä ollut muuta vaihtoehtoa ja että hän ei esimerkiksi voinut ampua ilmaan, koska hänellä oli vain yksi patruuna.

Poronhoitolain mukaan poropaimen saa ampua oman paliskuntansa alueella isännättömän koiran, joka tavataan koirien kiinnipitoaikana ajamasta poroja niiden laitumella. Koiraa ei saa kuitenkaan tappaa, jos se saadaan kiinni.

Koirien kiinnipitoaika alkoi vasta parin viikon päästä eikä koira ollut hampaillaan kiinni poroissa. Todistajana kuultu eläinlääkäri ei pitänyt porojen lyhytaikaista juoksuttamista helmikuun puolivälissä suurena riskinä.

Oikeus katsoi, että poromies oli aitauksessa vain lyhyen ajan ja koetti pysäyttää koiran vain huutamalla. Oikeuden mukaan teko ei ollut puolustettava eikä pakkotilassa tehty. Hän olisi voinut toimia muutenkin kuin ampua koiran, vaikka tilanne oli yllätyksellinen ja porot arvokkaita.

Käräjäoikeus antoi tuomionsa joulukuun lopussa. Se on jo lainvoimainen. Tuomiosta kertoi Tunturi-Lappi viime viikolla.

38

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Vai niin...

    • Anonyymi00003

      petokorvauksilla maksaa tekaistuilla

      • Anonyymi00033

        viime tutkimus osittaa lapiss psuurpedot kannat laskeneet rajusta 50 prosenttia eli peto korvauksiin ei ole aihetta , takaisin perintään on aihetta petoksilla ja vääryydellä tehtyjä ilmoituksia yms..




        ahma kattoo televisoita .karhu nukkuu autotallissa ,kotkat jääkaapin päällä yms..on se poromiehillä vaikeaa ahahheeh oi oi irtaimistokorvauksia ahahheeh oi oi..


    • Anonyymi00004

      Minun mielestä poromies teki aivan oikein. Vaikka ei koira ollut hampain kiinni porossa.

      • Anonyymi00008

        tullaampa kylää katotaan onko sulla hampaita sen jälkeen


      • Anonyymi00042

        Tollo en syö enää poronlihaa. Mielestäni boikotti pitäisi olla laajempi kaikki joilla on koira boikottiin poronliha . Sillä laantuu koiraviha.


    • Anonyymi00005

      Poromiehiä kohdellaan Suomessa muutenkin väärin. Maat viedään. Keikoilla häiritään poroja

      • Anonyymi00009

        millä keikoilla hhahahhahehe


      • Anonyymi00025

        Poromiesten maat??????


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Poromiesten maat??????

        maattomia roevoja toisten mailla porot saatana hyönteiset.


    • Anonyymi00006

      Ihmiset häiritsevät porojen vasomista Nuo porot oli omassa aitauksessa. Sehän on kuin turvapaikka poroille. Porot olisivat voineet satuttaa itsensä ja varmaan niin olisi käynytkin. Missä se koirann omistaja viipyi ? Minkätakia koiran omistaja sai 4100 € korvausta. Kyllä nyt oikeuden tuomio meni ihan väärin. Ennemmin laittaisin koiran omistajan maksamaan Luin ,että koirat tappaa sata poroa vuodessa.

      • Anonyymi00010

        ei helevetti ollut vasomis aika ooppa tösi pöliäke


    • Anonyymi00007

      Poromies totesi, että jos oma koira olisi käyttäytynyt noin niin olisi sen tappanut. Poromiehiltä viedään kaikki niille kuuluvat oikeudet. Ei tuo tuomio nyt lainkaan oikein mennyt Kun tuo tuomio jotenkin vielä peruuntuisi.

      • Anonyymi00018

        Täysin oikea tuomio,ja on lainvoimainen eli pulinat pois


    • Anonyymi00012

      Pystykorva nyt ei pysty edes poroa repimään,sanan oikeassa merkityksessä. Puree varmasti,mutta ei hengiltä revi.Saako edes poroa kiinni ?

      • Anonyymi00022

        saattta pelotellaporot, ja nehön onlauma eläimiä eli hajoiais veräjät ja kuka sen korjaa?


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        saattta pelotellaporot, ja nehön onlauma eläimiä eli hajoiais veräjät ja kuka sen korjaa?

        jaa eikö juoppo poromies vois joskus itekki tehä töitä aina päisään


      • Anonyymi00041

        No ei tässä puremisesta ole kysymys. Pieni koirahan se pystykorva on. Vaan siitä, että poroja juoksutetaan pitkän aikaa, joka saattaa aiheuttaa keskenmenoja. Kumma kun tätä ei tajuta. Kun näitä irtilaskuja oli tapahtunut aiemminkin, ja joku typerys pääsee koirahäkille ilkeyden tekoon, niin miksi ei hankittu lukkoa häkkiin.


    • Anonyymi00013

      Oikeus, heheh. Lemmikkieläinyhdistiys.

    • Anonyymi00014

      vähälläpä selvisi mutta seuraavalla kerralla sitten isommat rapsut.
      ansaittua mainosta todisteeksi konnuuksista koko porotoiminnalle.

    • Anonyymi00015

      Ollappa ammeriikoissa tuollaiset koirantappajat, niin sais Trumpin agenteilta muistutuksen kuolevaisuudestaan. Loppuis koiran sun muitten elikoiden tappamiset.

    • Anonyymi00016

      Minkä näköinen on poromies??

      • Anonyymi00023

        henkilö joka omistaa poroja


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        henkilö joka omistaa poroja

        Onko omistetut porot omia vai naapurin isännän, ei tässä tapauksessa ole merkitystä. Makeampi keitto tulee naapurin poroista...


    • Anonyymi00017

      Aivan oikein!

    • Anonyymi00019

      Pitää lähteä Lappiin katsomaan poromiehiä. Taitavat tätä menoa aika harvinaiseksi käydä.

    • Anonyymi00020

      tiiän sen joka oli ampunu ei voinu mithän sen oli pakko ampua se koira ku se voi säikäyttää porot aidassa ja se on aika paha, olen tosiaan surullinen koirankin puolesta mutta jos asuu porotarhan lähellä pidä lemmikit hyvin kiinni.

      • Anonyymi00026

        En tiedä kuka oli ampuja. Poromiehet ovat normaalisti ns Kovia jätkiä, mutta seuraavassa hetkessä raihnaista mummoa herkempi ja hennompi. Säikkyvät jopa koiran pentua. Seuraavana päivänä erotuksessa taas takki auki tyyliin "ammun joka koiran joka minun pihalle tulee"


    • Anonyymi00021

      Kummallin oli korvaus ko koiraa opettettu metsästämään. Vaikuttaa että opettu poroja metsästämään. Tuommonen irtohurtta joka ei tottele ja on irti pitää saada tappaa pois. Syyllinenhän ei tosin ole koira vaan omistaja.

    • Anonyymi00024

      Otettaisiinko opiksi vai ammutaanko lisää? Entä vakuutus yhtiöt? Voisiko niistä ottaa tuomariksi?

    • Anonyymi00027

      Se on oman käden oikeutta ja hätävarjelua. Ammuskelu tuossa paikassa on vaarallista, en suosittele. Seuraukset voivat olla kohtalokkaita. Poliisi on oikea instanssi poistamaan tuhoa aiheuttava koira.

      • Anonyymi00032

        maksttu poliisi lapissa petomorvauksilla maksettu


    • Anonyymi00037

      Tarkoitin, että vasomis aikaan ei saisi poroja häiritä. Eli toukokuu pitäisi rauhoittaa kokonaan. Nykyisin lappi on seikkalioita ja turisteja täynnä. Kelkoilla ajetaan missä vaan Maantiet halkovat porojen metsä alueita. Eikä jäkälääkään enää paljoa ole. Koko poromiesten eli porojen omistajien talous on uhattuna.

    • Anonyymi00038

      Helen Pokka kirjoitti kirjan Kemijoki Minun Jokeni. Luonnolle on haittaa tekojärvistä ja elintilaa myös vievät kaikilta.Poroiltakin. Paljon on koskia padottu hyvä että joitain vapautettu.Eli kyllä pohjoisen luonnonvoimat on valjastettu muun Suomen hyväksi

    • Anonyymi00039

      Taitaa tuolla ne poliisit olla hakusessa Pitkät välimatkat ainakin on Siinä odotellessa olisi porot jo vauhona hypänneet aitauksessa ja karanneet. Varmasti siinä voineet satuttaa itseään

    • Anonyymi00043

      fgfg

    • Anonyymi00047
      UUSI

      vbv

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe