Roomalaiskirjeen 13:1-7 kuuluu, “Jokaisen on suostuttava esivaltansa alaisuuteen. Eihän ole esivaltaa, joka ei olisi Jumalalta peräisin, häneltä ovat vallankäyttäjät saaneet valtuutensa. Joka vastustaa esivaltaa, nousee siis Jumalan säädöstä vastaan, ja ne, jotka näin tekevät, saavat rangaistuksensa. Ei sen, joka tekee oikein, tarvitse pelätä viranomaisia, vaan sen, joka tekee väärin. Jos siis tahdot elää pelkäämättä esivaltaa, tee oikein! Silloin saat siltä kiitosta. Se on Jumalan palvelija ja toimii sinun parhaaksesi. Mutta jos teet väärin, pelkää! Esivalta ei kanna miekkaa turhaan. Se on Jumalan palvelija ja panee täytäntöön väärintekijälle kuuluvan rangaistuksen. Siksi on suostuttava esivallan alaisuuteen, ei vain rangaistuksen pelosta vaan myös omantunnon vaatimuksesta. Sen vuoksi te verojakin maksatte, sillä viranomaiset ovat Jumalan palveluksessa, kun he hoitavat tehtäviään. Antakaa jokaiselle se, mikä hänelle kuuluu: kenelle vero, sille vero, kenelle tulli, sille tulli, kenelle pelko, sille pelko, kenelle kunnia, sille kunnia."
Tämän raamatunkohdan mukaan on ilmiselvää, että meidän on toteltava Jumalan asettamaa esivaltaa. Jumala loi esivallan ylläpitämään järjestystä, rankaisemaan pahuutta ja edistämään oikeutta (1. Moos. 9:6; 1. Kor. 14:33; Room. 12:8). Meidän on toteltava esivaltaa kaikessa: verojen maksussa, lakien ja asetusten noudattamisessa. Meidän on suhtauduttava siihen kunnioituksella. Jos emme toimi tällä tavoin, halveksumme viime kädessä Jumalaa, sillä hän on asettanut tuon esivallan meitä varten. Kun apostoli Paavali kirjoitti roomalaisille, hän oli Rooman hallituksen alainen keisari Neron aikakaudella, joka oli ehkä kaikkein pahin kaikista Rooman keisareista. Siitä huolimatta Paavali hyväksyi roomalaisen esivallan. Kuinka me voisimme toimia toisin?
Seuraava kysymys on: "Onko sellaisia tilanteita, joissa meidän pitäisi tarkoituksella rikkoa maan lakeja?" Vastaus tähän kysymykseen saattaa löytyä Ap. teoista 5:27-29, "Apostolit tuotiin neuvoston eteen, ja ylipappi alkoi kuulustella heitä. Hän sanoi: "Me kielsimme jyrkästi teitä opettamasta sen miehen nimessä. Mutta nyt koko Jerusalem on täynnä teidän oppianne ja te yritätte panna sen miehen kuoleman meidän syyksemme." Tähän Pietari ja muut apostolit vastasivat: "Ennemmin tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä." Tämän perusteella on selvää, että niin kauan kuin maan lait eivät ole ristiriidassa Jumalan lain kanssa, meidän on noudatettava niitä. Mutta jos maan lait ovat ristiriidassa Jumalan käskyjen kanssa, meidän ei pidä noudattaa niitä ja niiden sijaan meidän on noudatettava Jumalan lakeja. Kuitenkin meidän on näissäkin tilanteissa hyväksyttävä esivallan auktoriteetti. Tämä käy ilmi Pietarin ja Johanneksen kohdalla siinä, että he eivät valittaneet ruoskimisesta, vaan iloitsivat kuuliaisuudestaan Jumalalle johtuvista kärsimyksistään (Ap. t. 5:40-42).
https://www.gotquestions.org/Suomi/kristitty-lakien-noudattaminen.html
Pitääkö kristittyjen noudattaa maan lakeja?
14
360
Vastaukset
- Anonyymi00001
Teille hihhuleille on omat palstanne. Laki & rikos -palstalle ei kuulu se, mltä mielikuvitusherranne teiltä vaatii. Mielikuvitusherran kuvitteelliset käskyt tai vanhoista pamimentolaistarinoista kumpuavat käskyt eivät oikeusvaltiossa ikinä ylikirjoita kansanvaltaisesti säädettyä lakia.
Se, miten sovitat itse henkilökohtaisen ongelmasi mielikuvitusherrasi käskyjen ja "maallisen" lain ollessa ristiriidassa, on vain pääsi sisällä oleva ongelma, eikä kuulu tänne.Raamatun Jumala on todellinen. Sinun uskonpuuttesi ei muuta tätä tosiasiaa.
Psalmi 14:1
"Hullu sanoo sydämessään: "Ei ole Jumalaa." Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa. Ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on."- Anonyymi00009
LukasWiltzon kirjoitti:
Raamatun Jumala on todellinen. Sinun uskonpuuttesi ei muuta tätä tosiasiaa.
Psalmi 14:1
"Hullu sanoo sydämessään: "Ei ole Jumalaa." Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa. Ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on."Mikä ei voida todistaa tieteen avulla, ei ole totta.
Anonyymi00009 kirjoitti:
Mikä ei voida todistaa tieteen avulla, ei ole totta.
Et pysty todistamaan väitteesi paikkansapitävyyttä tieteellisesti.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Mikä ei voida todistaa tieteen avulla, ei ole totta.
Ehkä voit tieteellisesti kertoa elämän synnyn.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ehkä voit tieteellisesti kertoa elämän synnyn.
Se on muiden toimesta jo kerrottu. Minun ei tarvitse. Pintaraapaisuna, niin atomeista koostumme. Evoluution myötä ovat lajit kehittyneet. Esi-ihmisten jäänteitä on löydetty eri puolilta planeettaa.
Anonyymi00013 kirjoitti:
Se on muiden toimesta jo kerrottu. Minun ei tarvitse. Pintaraapaisuna, niin atomeista koostumme. Evoluution myötä ovat lajit kehittyneet. Esi-ihmisten jäänteitä on löydetty eri puolilta planeettaa.
Makroevoluutiota, jossa yksi laji muuttuu toiseksi lajiksi, ei ole koskaan tapahtunut. On tapahtunut ainoastaan mikroevoluutiota, jossa saman lajin edustajat haarautuvat erillaisiksi alaryhmiksi.
- Anonyymi00015
LukasWiltzon kirjoitti:
Makroevoluutiota, jossa yksi laji muuttuu toiseksi lajiksi, ei ole koskaan tapahtunut. On tapahtunut ainoastaan mikroevoluutiota, jossa saman lajin edustajat haarautuvat erillaisiksi alaryhmiksi.
Kukaan ei ollut katsomassa satoja miljoonia vuosia sitten.
- Anonyymi00002
Kirja: Jumala syntyi 2 600 vuotta sitten, virkamiestyönä ja voimapolitiikan seurauksena
https://yle.fi/a/74-20148690
Joten kyllä ihminen pitää noudattaa maan lakeja siinä, missä kaikki muutkin.- Anonyymi00003
Siis kristitty ihminen pitää.
- Anonyymi00008
Anonyymi00003 kirjoitti:
Siis kristitty ihminen pitää.
Kaikkien ihmisten pitää. Jokainen Suomessa asuvalla ja oleskelevalla on velvollisuus noudattaa kaikkia Suomen lakeja.
- Anonyymi00010
Minussa oli erittäin voimakas Jacob-niminen demoni noin 26 vuotta ja jouduin 9 kertaa sen lisäksi muiden demonien, pahimmillaan 21 demonin hyökkäyksen kohteeksi, jotka kaikki tulivat sisälleni ja joiden hyökkäyksien aikana rikoin sääntöjä noin 5 kertaa. Rikottuani sääntöjä kahdesti kuuden demonin ja kolmen demonin sisällä ollessani minua rangaistiin armeijassa kahdesti. Tuo rangaistus osoitettiin kuitenkin vain minulle ja jouduin sen kärsimään huolimatta siitä että minussa vaikutti noiden "rikosten" tekoaikaan kuusi ja kolme demonia. Onkohan maailmankirjat sekaisin vai miksi uhria rangaistiin eikä demoneita?
- Anonyymi00011
Pitääkö muslimien noudattaa maan lakeja...?
- Anonyymi00014
Suomalaisen yhteiskunnan mukaan pitää. Heidän itsensä mielestä, niin ei. Kaikenlaista mieltä voi olla, mutta Suomen lait ovat ne, jotka määräävät.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3756662Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754285Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll973720Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443644Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1273619Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1463597Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2473529Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi393078Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143064Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052799
