Valtio köyhtyy karavaanareiden osalta

Anonyymi-ap

Koskaan ei pitäisi rajoittaa ihmisten liikkumista älyttömillä maksuilla kuten matkailuautojen hurja käyttövoima ero.
Eikö olisi ollut kannattavampaa nostaa kaikkien pakettiautojen ja matkailuautojen käyttövoima veroa vain vähän ja samoin myös sitä rahaa kerätä valtion kassaan pienillä korotuksilla aivan kaikkialta. Nyt puolestaan kuritetaan työttömiä, köyhiä ja karavaanareita.
Uskon että matkailuautojen käyttövoima eron syö miinukselle vähentyneet karavaanareiden yöpymiset ja liikkumiset. Ei tule polttoaineista veroja enää niin paljoa valtiolle. Kuntiin jää vähemmän rahaa karavaanareilta, leirintäalueita kaatuu. Kerta kaikkiaan typerä päätös jota ei ole loppuun saakka harkittu.
Nämä hyvin tienaavat päättäjät eivät ymmärrä että suurin osa karavaanareita jotka liikkuu keväästä pitkälle syksyyn ja jopa talvella on eläkeläisiä joilla ei ole liikoja rahoja. Säästämään on pakko alkaa ja matkailuauto on liikenteestä pois yhä pitempiä aikoja.
Tämä näkyy myös Caravanliikkeissä jotka myy matkailuautoja ja varaosia ym tarvikkeita.
Meillä oli tarkoitus vaihtaa matkailuauto tioteempaan mutta ne haaveet suli kun kuulimme ensi kerran hurjasta dieselveron korotuksesta.

11

243

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sähköautoihin kunnon vero, ja huviveneisiin.

    • Anonyymi00002

      Meillä maksettiin mukisematta vielä vuotuinen vero vanhasta autosta. Nyt aion katsastaa museoajoneuvoksi ja ollaan maksamatta veroa kokonaan. Käyttö on kuitenkin vuoden aikana vähäistä. Eli valtio köyhtyy meidän osalta sen aikaisemman veron verran.

    • Anonyymi00003

      Miksi jotain isosti saastuttavaa harrastusta ja lomailua pitäisi tukea ja antaa anteeksi saastuttamista?

      • Anonyymi00008

        Jaa ettäatksikusutollavliikkuminen saastuttaa suuresti.
        No moni hylkää matkailuauton ja lentää etelään lomakohteisiin🤣 se saastuttaa vielä enemmän.
        Entäs nämä isomoottoriset pakettiautot, 6.2 tai 6.5 diesel saastuttaa taatusti enemmän kun 2.3 tai 2.8 litr. matkailuautojen moottorit. Pakettiautoissa olematon dieselvero.


    • Anonyymi00004

      Kerro tuo Lululle, hän on asiasta vastaava ministeri.

    • Anonyymi00005

      Odotamme Palstavahdin kommenttia.

    • Anonyymi00006

      Sähköllä kun laittaa kulkemaan, niin ongelmat on hetkeksi ohi.

    • Anonyymi00007

      Jotenkin en vaan jaksa uskoa matkailuautoilun aloittajan mainitsemiin hyviin talousvaikutuksiin.

      En toki lisäveroa minäkään silti kaivannut,

      • Anonyymi00009

        Onhan se selvä juttu että jos karavaanarit eivät käytä enää siinä määrin leirintäalueita kuin ovat löytäneet täjän 2926 vuoteen saakka eivätkä tankkaa niin paljon koska autot on suuremmaksi osaksi pois liikenteestä. Ei vaikutus ole kovin iso mutta silti on vaikutus.
        Katsotaanhan vaan kuinka käy leirintäalueiden.
        Ruotsissa karavaanarit yöpyy ja liikkuu hurjasti enemmän ja Suomi ollut jo jäljessä ja yhä vaan hallitus kurittaa matkailua.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Onhan se selvä juttu että jos karavaanarit eivät käytä enää siinä määrin leirintäalueita kuin ovat löytäneet täjän 2926 vuoteen saakka eivätkä tankkaa niin paljon koska autot on suuremmaksi osaksi pois liikenteestä. Ei vaikutus ole kovin iso mutta silti on vaikutus.
        Katsotaanhan vaan kuinka käy leirintäalueiden.
        Ruotsissa karavaanarit yöpyy ja liikkuu hurjasti enemmän ja Suomi ollut jo jäljessä ja yhä vaan hallitus kurittaa matkailua.

        Edelleen kysyn! Miksi pakettiautojen käyttövoima ero ei ole samanlainen että perustuisi painoon kuten on nyt matkailuautojen käyttövoima ero.
        Moni pakettiauto on kokonaispainoltaan se 3500kg. Monessa autossa työkaluja ym ja paino sen mukainen liikenteessä.


      • Anonyymi00011

        Jos ei ne ole hyviä niin nyt ne ainakaan ei oo. ..kyllä matkailuauto bisnes on aika suurta, tottahan se pienenee kun vähemmän ostetaan uusia ja käytettyjä autoja.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe