kuolevat vanhukset makaavat ypöyksin huoneissaan
Anonyymi-ap
2026-01-30 10:53:10
Hoitaja paljastaa synkän todellisuuden hoivakodista – kuolevat vanhukset makaavat ypöyksin huoneissaan
Kuoleva potilas jäi moneksi tunniksi ypöyksin. Toisaalla vanhukset eivät päässeet suihkuun kolmeen viikkoon. Ruokakaan ei aina riitä. Hoitajat kertovat nyt suoraan, mitä he ovat vanhusten hoitokodeissa nähneet.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011761533.html
Anonyymi-ap
2026-01-30 10:53:10
Hoitaja paljastaa synkän todellisuuden hoivakodista – kuolevat vanhukset makaavat ypöyksin huoneissaan
Kuoleva potilas jäi moneksi tunniksi ypöyksin. Toisaalla vanhukset eivät päässeet suihkuun kolmeen viikkoon. Ruokakaan ei aina riitä. Hoitajat kertovat nyt suoraan, mitä he ovat vanhusten hoitokodeissa nähneet.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011761533.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämähän on Suomen linja vanhusten hoidossa. Luonnollinen poistuma.
Jep,loppusijoitus on oltava halpaa.
Vanhusten määrä on lisääntynyt valtavasti, ja yksikin epäonnistuminen näkyy, ja kuuluu.
Tämän aamuun uutisia selatessa suuria uutisia on myös, kun salaatista löytyi ötökkä, ja jollain vanhuksella oli kellastuneet hampaat, niin siitä tehtiin johtopäätös, että vanhuksien hampaat jätetään harjaamatta.
Uutinen ei ole, että pääsääntöisesti vanhusten hoiva on korkeatasoista, vaan suurennuslasilla etsitty epäkohta.
Se nyt on vaan niin . että epäkohtia ilmenee enenevässä määrin myös jatkossa. Syy on selvä , hoitajamitoituksen pienentäminen . On hölmöläisten hommaa pienentää sitä , kun vanhusväestö lisääntyy merkittävästi , olisi pitänyt lisätä . Ei ole rahasta kiinni vaan halusta . Rahaa syydetään joka paikkaan , mikä on meiltä omista pois. Millaista on päättäjillä järjen käyttö ja arvojärjestys . Kuvottaa ja itkettää . Tällaisesta ei kerry kuin lisääntyvä pahoinvointi joka puolella . Suomi , jonka piti olla maailman ONNELLISIN maa, ei siltä näytä , eikä ole ikinä ollutkaan .
Vanhuksiin ei satsata,nope poismeno olisi taloudellista.
Suomessa on varsin korkeatasoinen vanhusten hoito. Monessa Euroopan maassa omaiset hoitavat vanhuksiaan, ja jos ovat hoitolaitoksessa, niin käyvät syöttämässä, tai ovat muuten hoidossa mukana.
Suomessa hoidettavien kuntoisuustaso eri laitoksissa heittelee suuresti. On paikkoja, jossa hoidettava tarvitsee kaikessa hoitajan apua, ja paikkoja joissa vanhukset syövät itse, liikkuvat omatoimisesti, ja muussakin toimivat itsenäisesti, siksi hoitajamitoitustakin ei voi soveltaa kaikkialla samalla tavalla.
Tarkoitatko sitä , ettei tarvitse lisätä hoitajamitoitusta jos joukossa on myös hyvempi kuntoisia, itsenäisemmin pärjääviä hoidokkeja . Eihän se niin voi mennä . Jokaisella on oikeus saada paras mahdollinen hoito, vaikka joukossa olisikin paremmin itsenäisesti pärjääviä . Ei kait pidä ottaa mallia siitä miten muualla on . Ihmisarvo on loukkaamaton ja sitä pitäisi myös päättäjien älytä , eikä aina leikata heikompiosaisilta niinkuin nyt on tehty .
Jokainen järjellään ajatteleva tietää, että huonokuntoisemmat tarvitsevat enemmän hoitajia, kuin parempikuntoiset.
Jokaisella työpaikalla tiedetään parhaiten kuinka paljon työntekijöitä tarvitaan. Ei sitä ulkopuolinen osaa määritellä.
Olen joutunut seuraamaan muutaman vanhusten hoitolaitoksen toimintaa. Asukkaat, vai ovatko he asiakkaita tai potilaita, ovat varsin tyytyväisiä. Suurin puute vaikuttaa olevan ulkoiluttajista, mutta siihenhän ei kovin paljon koulutusta tarvitse.
Mistä otetaan riittävät hoitajat , kun on jo määritelty mitoitus 0,6. eihän se riitä hyvä - saatikka sitten huonokuntoisille samassa hoitopaikassa . Ulkopuolisethan tämän ovat määritelleet eivät hoitolaitoksessa olevat hoitajat . Joltakinhan se on aina pois jos aika ei riitä kaikkeen .
Näin ja sanotaan että loppupeleissä päättäjillä vastuu että hyvä hoito myös toteutuu mutta vastuuta paetaan mitä erilaisimmilla selityksillä ja samaa rataa jatkuu vain kaltoin kohtelu .
Jokaisella työpaikalla tiedetään parhaiten miten paljon hoitajia tarvitaan. Ei sitä mistään järjestöistä voi sanella.