Haluaisin tietää, että miten Kolarin kehityksen pomo ja työntekijät kuluttavat työpäivänsä? Aihe on ilmeisesti epämukava kuin santa piparissa, koska keskustelu asiasta poistetaan!
Kuudes kerta toden sanoo
Anonyymi-ap
322882
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Hankkeita hakemalla hauskasti huvitellen . Palvelevat ja kannustavat yrittäjiä Kolarissa.
Just näin, ei muuta kuin hyvää sanottavaa heistä. Toivottavasti jaksavat jatkaa tästäkin piinarista huolimatta.
Ymmärrän kyllä, että joitain kiinnostaa tämä asia, koska yhden virastossa istuvan palkalla saa pari ihmistä vanhustenhoitoon tai terveyskeskukseen. Sitä en ymmärrä, että pyydetään poistamaan täältä aiheeseen liittyvät keskustelut. Epäilen vahvasti, että edistääkö lahjattomuus viestinnässä kunnan kehitystä millään tavalla?
Toivottavasti muistavat käydä ihastelemassa työnkuvaa ja palkkausta myös perse hiessä ympäri pitäjiä laukkoville lähihoitajasiskoille!
Palkka tulee näillekin tilille joka kuukausi eikä selkeää tulosvastuuta. Ei taida kiire painaa eikä joka päivälle oikeaa tekemistä. Raahaudutaan työpaikalle lukemaan lehtiä, selataan nettiä ja pidetään pitkät kahvi ja ruokatauot ja seurustellaan muiden työntekijöiden kesken. Muutama omakin homma siinä päivän mittaan hoidellaan. Sitten rinta rottingilla kotiin, pyörittelinpä muutaman paperin ja vastasin peräti yhteen sähköpostiin, oli kiire ja raskasta.
Kiirettä on kahdenlaista. On kiirettä ja sitten on suomalaista kiirettä, jota juuri kuvailit!
Ei kunnan työ olekaan teollisuustyötä. Siellä päivät leppoisasti menee luetaan porukalla kuinka kuntalaisia kismittää mikä milloinkin.
Jep Kunnan työ... Osahan on jollakin puolikkaalla kun kunnan työ on niin raskasta..
niin on se raskasta raahautua...
Kesää oottaen ja etenki sitä kukankasteluporukkaa :) tyhjänpäivästä sakkia. Jörö kurkkii uimarannan roskiksia ja aijaa auton nurmikolle ihan roskapöntön viehree ko ai jaksa kävellä viittä metriä. Koomista koko touhu
Kiinnostaisi nähdä kunnan työntekijöiden sukulaisuuskaavio ja organisaatiokaavio rinnakkain!
Jos pelimanni korvattiin viidellä kehittelijällä, voidaanko olettaa, että myös yritysveron tuotto viisinkertaistui?
Luulen, että tauti on sama pääosassa pienempiä suomalaisia kuntia eli jostain syystä kunnanvirastoihin löydetään osaajat omasta perheestä, suvusta tai kavereista. Kolarissa tämä on tietenkin helppoa, kun kaikki ovat keskenään vähintään pikkuserkkuja. Kokonaan toinen kysymys on, että onko lupa valittaa kuntaveron määrästä, huonosti toimivista palveluista tai mielivallasta, kun hiljaisesti hyväksytään syöpäläisarmeija ja nepotismi?
Mielenkiinnolla ja innolla odotan kunnan toimistoissa pystyyn polkaistavaa akrobatiajonglööraussilmänkääntötemppuperformanssia, mikäli leikkauksia aletaan viemään eteenpäin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/58bb0d53-f876-4612-8b3d-53c8bc965dca?ref=iltalehti:7fdc
Toinen mielenkiintoinen asia, jos vähennyksiin päädytään, niin mihin vähennettävät työllistyvät. Oma käsitys on, ettei ainakaan yksityinen sektori ole kovinkaan halukas palkkaamaan näitä omanlaiseensa moodiin asettautuneita.
Rekikoira yrittäjät tarvitsevat tällaista työvoimaa.
Tarkoitatko, että valjastetaan mummotaudista seonnut, naistenhuoneen mielenvikaisuuksista voimaantuva ja suunnattomalla egolla varustettu mielivallan superosaaja reen eteen? Tämä ei ole hyvä idea! Minkäänlainen yrityksen vastuuvakuutus ei riitä korvaamaan sitä, että purevat nilkasta turistia, joka on heidän mielestään väärällä asenteella liikenteessä!
Pelimannin ajat muistan, eikä kyllä ollu kehumista. Kymmenhiin vuossiin ei mikhään kehittynyt hänen aikana, ko ei se kannatte. Helppohan siinä on ko nosti palkkaa ja joi kahvia. Mielipitheitä kyllä riittää eehleen.
Oletko tosiaan sitä mieltä, että viisi naista saa enemmän aikaiseksi viisinkertaista palkkaa nauttien kuin yksi pelimanni?
Toinen asia, joka mietityttää on köörin naispitoisuus? Eikö tuonne oikeasti löydetty yhtään miestä? Kolmas kysymys on,että miten tuo sukupuolijakauma palvelee kehitystä. Omissa kirjoissa tämän sukupuolen kehittelijät ostavat viherseiniä työpaikoille muiden rahoilla ja hiovat kuvankäsittelyohjelmilla hymyilevien ihmisten kuvia täydellisiksi pitkän kaavan kautta? Neljäs kysymys liittyy hankkeisiin ja hankerahojen hakemiseen. Haetaanko rahoja pykälien mukaan vai väritetäänkö hakemuksia läpimenon varmistamiseksi? Edelliseen liittyen, kuka vastaa hankerahojen takaisin maksamisesta, jos hakemuksia käydään läpi ja tulee päätös takaisinperinnästä?
Oli tarkoitus kirjoittaa, että jos hakemuksia ja päätöksiä käydää jälkikäteen läpi...
Taitaaki kunnan sisälä olla tämä nakkujenvihhaaja, kylläpä on pahat traumat jääny raukale.
Niinhän se taitaa olla nykyaikana, että työn ja tuottavuuden viholliset vähentävät jokaisen järjen perään kyselevän traumatisoitumisen ja katkeruuden takia puolimieliseksi, sekä leimaavat naisvihamieliseksi ja rasistiksi..? Onnea tämän teidän hienon systeemin kanssa! Sille tulee olemaan tarvetta...
Sehän ossaa käyttää oikein hienoja sanojaki, soon varhmaan kouluja käyny mestari.
Aiheesta kirjoittaa! Kolari ei ole ainoa kunta Suomessa, jossa näitä kehitysyhtiöön haalittuja "osaajia" kummastellaan.
Onko kehitystä tapahtunut? Raketoiko kolarilaisten yritysten tulokset? Tulviiko veroeurot yli Kolarin kunnan laarista?
Valtuustohan se on antanut mandaatin tälle sekopäiselle rahanhassaamiselle!
Kannattaa pitää mielessä seuraavissa kuntavaaleissa.
Net tietenki viettää aikaa Äkäslompolossa ja Ylläksellä. Oleks varma, etteivät saa voitelurahoja uusiin projekteihin ja hankkeisiin?
Antakaa kunnanjohtajalle kenkää!!!!!!
Miksikä, tolkun mies on kyseessä. Eikä kenenkään talutusnuorassa. Se on taas joillakin löysää 250000e kuntataloudessa??
Onko kehitysjohtaja rakennustarkastajan vaimo tai sukulainen? Löytyi mielenkiintoinen uutinen, jonka mukaan olisi pitänyt valita Paula Tommila nykyisen sijaan. Mikäköhän ollut takana, että äänestyksessä voittajana selviytyneen loppusijoitus muuttui kakkoseksi?
Selaa vanhoja asiakirjoja läpi niin sielä löytyy vastaus.
Ei vastausta vaan valaisevaa tietoa julkisesta sektorista ja päätöksenteosta.
Se tommilahan on vihreitten ryhmästä? On nähty sen ryhmän viranhoitopestit.. kiili aikoinaan viihty vuoden tai alle