Huonosti alkoi Suomen mitalijahti. Systeemin piti parantua tuottamaan mitaleja.
Naisleijonat sairaana Rinnekangas epäonnistui
10
402
Vastaukset
- Anonyymi00002
Aivan luokatonta räpeltämistä.Muissa maissa näkyy kehitys, vaan ei suolella.Ei öysty katsomaan moista puulaakikiekkoa.
No menee ripulin piikkiin tietty. - Anonyymi00003
Upeaa että ensikertalainen Rasmus Ristolainen pääsi Mikko Rantasen kans samaan huoneeseen. Sieltä Rasmus saa hyviä neuvoja tuleviin otteluihin. Onnea koko joukkueelle peleihin❤️
- Anonyymi00004
Kumpi top kumpi bottom?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kumpi top kumpi bottom?
Hankala sanoa ulkopuolisena, mutta ottaen sellaisen ns. karisman ja playoff näytöt huomioon joita Ristolaisella ei ole ja Rantasella on mainiot niin.
Kyllä se on Rasmus joka sitä liukkarivoidetta tarvitsee.
alessi
- Anonyymi00006
Naisten jääkiekko on amatööriurheilua ja amatööriurheilu huipputasolla on täysin riippuvainen ulkoa tulevista tulovirroista, eli lähinnä sponsorituloista, julkisesta tuesta sekä emoseurojen kautta tulevasta tuesta. Kun ammattilaistasolle on rahoitusta saatavilla taloudellisesta tilanteesta johtuen entistä vähemmän, niin tämä näkyy amatööritasolla vieläkin karummin. Eikä tämä ole mitenkään naiskiekon tai naisten maajoukkueen vika, vaan sama ilmiö näkyy kaikkialla ja kaikissa lajeissa, miehissä ja naisissa, ammattilaistason ulkopuolella. Edelliset kesäolympialaiset olivat Suomelta joukkueena rimanalitus ja nämä talvikisat tulevat olemaan samaa luokkaa, jos yleensä odotusarvo talvikisoista on voinut olla jopa +/- 10 mitalia. Hyvä jos nyt saadaan edes viisi. Naisten maajoukkueen esityksiä en edes lähtisi arvioimaan, jos lähtökohta olympialaisiin on ollut se, että kisojen alussa puolet joukkueesta on norossa
- Anonyymi00007
Tuosta lienee aika helppo päätellä missä olisi ne oleelliset asiat taklata, jotta naisten sarjakiekolla suomessa voisi olla tulevaisuus. Samalla se on kohtalon kysymys mihin tasoon naisten kiekko Suomessa voi yltää.
- Anonyymi00008
Sen verran täytyy sanoa että en ihan saa kiinni näistä että erillisiä kausia liitetään yhteen. On ne viime kevään pleijarit ja tämän vuoden runkosarja kuitenkin kaksi täysin erillistä sarjaa. Kesä välissä nollaa kaiken. Jos aletaan tutkimaan niin molemmille oma otoskoko.
Mutta muuten täytyy kyllä sanoa että ei tällaista Jormalta ennen ole nähty. Viime kauden alkukin oli tahmea mutta ei silloin sentään neloseen joutunut. Hiljaisia jaksoja tulee ja nyt Kalervokin vetää kiikareilla mutta pisteitäkin enemmän kertoo miltä se peli näyttää. En hirveästi Pelipoikien pelejä ole katsonut kuin koosteita mutta kirjoituksista saanut kuvaa. Jalat voi olla tahmeat mutta huolestuttavinta on se ettei yritä. - Anonyymi00009
Minun verorahoilla mennään kaatuilemaan. Jotenkin epävarman ja jännittyneen oloista tekemistä, sellainen rentous ja ilmavuus puuttuu täysin. En siis yhtään tiedä minkä tasoinen Kärävä on, mutta kai siellä tätä paremmin pitäisi suoriutua. Jotenkin paistaa se tietynlainen kiimanc yli meneminen.
- Anonyymi00010
Tässähän voi käydä hyvinkin, jos muu Torino on samassa taudissa sitten kun mitaleja ratkotaan. Urheilupolitiikan pitkän tähtäimen toimeliaisuusohjelmiamme tullaan vielä kiittelemään.
- Anonyymi00011
Montréal on menossa pudotuspeleihin. Jos olisin GM, niin huomioisin tämän. Voi olla, että kaikki sillat on jo poltettu, mutta niin kauan Laine on ollut sairauslomalla, että reaalinen kustannus hänen pitämisessään joukkueessa ei ole enää niin iso.
Varsinkin, jos kuten arvioitua, jälleenmyyntiarvoa ei ole.
Jos kaikkia siltoja ei ole poltettu, kyllä tyyppi saattaisi maaleja tehdä, ylivoimalla ainakin. One-trick-pony, mutta tuommoinen voi olla ero pudotuspeleissä menestymisen ja sieltä putoamisen välillä. Viisi-vastaan-viisi peli on arvoitus, onko huonompi kuin kadulta tai AHL:stä otettu tyyppi, mutta eihän tuota erikoisominaisuutta laukauksen suhteen ole juuri kenelläkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732676
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell572420Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1552026Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.591896Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1361728Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,571270- 751251
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.851144Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1601108Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401010