Nainen sinkku tai varattu

Mitä tekisit tapaisit miehen joka köyhä kuin kirkon rotta mutta rakastuisitte kumpikin molemmin puolisesti se olis aitoa rakkautta ja tajuat tossa se nyt sitte on eli herra oikea ja elämäsi rakkaus niin antaisitko miehen mennä vai mitä tekisit eli tiedät jos annat sen mennä et koskaan saa häntä ja jos et niin ikuinen rakkaus alkaa
48473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

Aikalailla köyhä kuin kirkonrottahan tuo onkin. Ei ole oleellinen asia, kunhan köyhyys ei ole tuhlailun, päihteidenkäytön tmv. lopputulos.

Äänestä
  • Mutta mitä teet kun se ei ole se oikea vaan joku tuntematon mies

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mutta mitä teet kun se ei ole se oikea vaan joku tuntematon mies

    Ei hän ole minulle tuntematon.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mutta mitä teet kun se ei ole se oikea vaan joku tuntematon mies

    Ja siis mähän ihastun ja rakastun vasta kun tunnen paremmin, joten tuntemattoman kanssa ei koskaan tuolaista riskiä ole.

    Äänestä

  • Aloittaja punoo käyttä naisen kaulan ympärille.

    Äänestä

Ei ole rahalla tai omaisuudella merkitystä ollut koskaan.

1Äänestä
  • Olen täysin samaa mieltä ja aina on kyse vain ystävyydestä, ei ole mitään tarvetta muuhun kuin ystävyyteen! Mutta vain suunnilleen saman ikäisen kanssa kuin itse olen!

    Äänestä

Mulle ei olis mitään merkitystä tollasella.
Ei raha merkitse mitään siinä ketä voi rakastaa ja ketä ei.

Mut miehille toi asia tuntuu olevan rakkautta tärkeämpää.
Jopa aitoa rakkautta.
Vaikka se mieskin oikeesti välittäis, ja rakastaiskin,
niin raha ja maine on tärkeämpää...........
Ja ihan jo siinä että kelpuuttais ystäväksi, tai haluis edes tutustua.

1Äänestä
  • En ole koskaan kuullut et miehille raha olis naistaan tärkeämpi niin mies rakastuu sydämmellään eli sydän päättää

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    En ole koskaan kuullut et miehille raha olis naistaan tärkeämpi niin mies rakastuu sydämmellään eli sydän päättää

    Niin noh, olis ollut ihanaa kun olis se oma rakas vaik sit köyhä kun kirkonrotta.
    Mut se jonka kanssa jakaa arjen ilot ja pskankin, ja tekee kaikkee yhes.
    Se joka halaa ja pitää hyvänä.
    Ja se jota saan pitää hyvänä, ja passata...

    Äänestä

Jos olen varattu en ajattele millään tavalla toista muuta kuin omaa miestäni. Siis jos mies on hyvä kiltti ja uskollinen.
Mutta jos olen vapaa niin rahalla ei ole mitään merkitystä
Rikasta miestä en enää huoli ellei hänessä ole jotain erityisen hyvää piirrettä.

2Äänestä
  • Just noin se menee mullakin.

    Äänestä

Ihan päivänselvä kysymys toisiinsa ihastuneille. Ei siinä mitään mietitä. Rahalla tai ilman niin paljaalla. Nykyisin on hommat toisin ja eri tavalla. Kysellään mitä pitäisi tehdä, enkä osaa kysymykseen vastata.

Äänestä

Riippuu syistä, miksi mies olisi köyhä kuin kirkonrotta. Jos mies on köyhä sen takia, ettei vain halua tehdä töitä tai on sössinyt raha-asiansa esim rikosten kautta, niin sellaisen kanssa en ainakaan muuttaisi yhteen. Tai itseasiassa en alkaisi suhteeseen lainkaan. Ihminen, joka ei ole halukas tekemään töitä elantonsa eteen tai ei keksi muuta tapaa elättää itsensä, kuin rikokset, on melkoinen turn-off.

Miehen varallisuudella ei siis itsessään ole merkitystä, mutta kyllä minä odotan mieheltä edes kohtuullista vastuullisuutta myös raha-asioissa.

Aletheias

Äänestä
  • Kyllä se on sillä tavalla ettei köyhältä kuhnurilta voi odottaa muuta kuin luontaisten velvollisuuksien hoitamista ja siivellä eloa, vastuullisuutta ei kerta kaikkiaan voi odottaa esiintyvän osa-alueilla joita hän ei hallitse tai edes tunnista alueiksi joihin kuuluisi osallistua.

    Kyllä sitä rimaa tarttee nyt vähän laskea, kevätkin jo tulossa mikä on tunnetusti kuhnurien kulta-aikaa :D

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kyllä se on sillä tavalla ettei köyhältä kuhnurilta voi odottaa muuta kuin luontaisten velvollisuuksien hoitamista ja siivellä eloa, vastuullisuutta ei kerta kaikkiaan voi odottaa esiintyvän osa-alueilla joita hän ei hallitse tai edes tunnista alueiksi joihin kuuluisi osallistua.

    Kyllä sitä rimaa tarttee nyt vähän laskea, kevätkin jo tulossa mikä on tunnetusti kuhnurien kulta-aikaa :D

    Rimaa en laske enkä siipeilijöitä ala katselemaan 😅 Ainoa siipeilijä, jonka taloudessani sallisin olisi kissa 😻

    Aletheias

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Rimaa en laske enkä siipeilijöitä ala katselemaan 😅 Ainoa siipeilijä, jonka taloudessani sallisin olisi kissa 😻

    Aletheias

    Ok, tavataan maaliskuussa 😸

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ok, tavataan maaliskuussa 😸

    Maaliskuussa? Mitä silloin tapahtuu, tuotko minulle kissan? 😻😂

    Aletheias

    Äänestä

  • Mutta rakastuit mieheen ja se sinuun ja kun sanot lähdetään eri teille niin et mieti muuta kuin sitä miestä se mies on aina vain mielessäsi vaik sinulla on rikkaita ja varakkaita miehiä ja kaiken pitäis ol hyvin mutta se mies vaan on mielessäsi sekoilet ja tiedät rakastat sitä miestä et ole onnellinen ilman häntä eli raha ja raharakkaus ei tuo aitoa onnea

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Maaliskuussa? Mitä silloin tapahtuu, tuotko minulle kissan? 😻😂

    Aletheias

    Leikkaamattoman kollin mahdollisesti, mulla on juoksuaika yleensä silloin 😽

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Mutta rakastuit mieheen ja se sinuun ja kun sanot lähdetään eri teille niin et mieti muuta kuin sitä miestä se mies on aina vain mielessäsi vaik sinulla on rikkaita ja varakkaita miehiä ja kaiken pitäis ol hyvin mutta se mies vaan on mielessäsi sekoilet ja tiedät rakastat sitä miestä et ole onnellinen ilman häntä eli raha ja raharakkaus ei tuo aitoa onnea

    Jos rakastan miestä ja hän minua eikä suhteelle löydy mitään muita esteitä (en nyt keksi mitä sellaiset esteet voisi olla), niin tietysti sitten ollaan yhdessä.

    Odotan kuitenkin fiksun ja vastuullisen miehen (en rakastu muunlaisiin) osaavan hoitaa raha-asiansa niin, että hän kykenee elättämään itsensä. En tunne tai edes tiedä yhtäkään työkykyistä suht ikäistäni miestä, joka tähän ei pystyisi, joten aika minimivaatimus on.

    Aletheias

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Leikkaamattoman kollin mahdollisesti, mulla on juoksuaika yleensä silloin 😽

    Jään jännityksellä odottamaan kollitoimitusta 😅

    Aletheias

    Äänestä

  • Noista vaihtoehdoista valitsen sinkkuna olemisen.

    Aletheias

    Äänestä

Riippuu miten osaisi vähäiset raha-asiansa hoitaa, yhteen en muuttaisi kuitenkaan.

Äänestä

Ei sitä väkisin voi pitää, jos se haluu mennä nii en mä sille mitään voi.

Äänestä

😍😍 älä, jätä minua, & ole, edes kaverini, 😍😍

Äänestä

En usko, että voisin rakastua köyhään mieheen. Ainakaan en ole koskaan törmännyt älykkääseen ja köyhään mieheen. En rehellisesti usko, että olisi mahdollista.
Ehkä sellainen tilanne voisi olla, että mies olisi aatteellisesti ja vapaaehtoisesti jättänyt ”rahan tekemisen” ja omistanut elämänsä toisten auttamiselle, tai sitten hän olisi jotenkin vakavasti sairastunut, eikä pystyisi tekemään rahaa. Muussa tapauksessa tuo ei ole mahdollista. Kaikki älykkäät miehet, joita tunnen, ovat keksineet tapoja rikastua. Raha ei ole elämän tärkein asia, mutta sanonta: ”rahan tuloa ei voi estää”, pitää paikkaansa.

-Thinksy

Äänestä
  • Se ei ole nyt uskon asia ei luulon vaan rakastuit mieheen oikeasti ja tiedät hän myöskin sinuun rakastui eli rahalla voit saada kaikkea mutta et aitoa rakkautta ja sitä herra oikeaa eli valinnan paikka haluatko aidon oikean rakkauden rakastamasi miehen kanssa ja olla onnellinen vai valitsetko rahan ja raharakkauden etkä koskaan ole oikeasti onnellinen sinä teet valintasi

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Se ei ole nyt uskon asia ei luulon vaan rakastuit mieheen oikeasti ja tiedät hän myöskin sinuun rakastui eli rahalla voit saada kaikkea mutta et aitoa rakkautta ja sitä herra oikeaa eli valinnan paikka haluatko aidon oikean rakkauden rakastamasi miehen kanssa ja olla onnellinen vai valitsetko rahan ja raharakkauden etkä koskaan ole oikeasti onnellinen sinä teet valintasi

    Sealed with a kiss
    💟
    I
    only
    wish
    it
    had
    been
    meant
    for
    🚮
    me.

    -Thinksy

    Äänestä

  • No, ei tämä pidä paikkaansa oikeasti tietenkään. On paljon erittäin älykkäitä ihmisiä, jotka ovat syystä tai toisesta köyhiä. Toisekseen pidän ”vaatimattomista ihmisistä”. Kaikenlainen turha vouhotus ja tärkeily ovat toissijaisia asioita. Huumori piristää aina, eikä sen viljely maksa mitään.

    -Thinksy

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    No, ei tämä pidä paikkaansa oikeasti tietenkään. On paljon erittäin älykkäitä ihmisiä, jotka ovat syystä tai toisesta köyhiä. Toisekseen pidän ”vaatimattomista ihmisistä”. Kaikenlainen turha vouhotus ja tärkeily ovat toissijaisia asioita. Huumori piristää aina, eikä sen viljely maksa mitään.

    -Thinksy

    Ihan höpöhöpöä, terve ihminen päätyy köyhyyden kurjuuteen laiskuuden ja, tai tyhmyyden takia. Laiskuuteen viittaa sekin, kun köyhät ovat yleensä sairaanlihavia, perse ei nouse sohvasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Ihan höpöhöpöä, terve ihminen päätyy köyhyyden kurjuuteen laiskuuden ja, tai tyhmyyden takia. Laiskuuteen viittaa sekin, kun köyhät ovat yleensä sairaanlihavia, perse ei nouse sohvasta.

    Kyllä on sellaisia tapauksia, että kiusaamalla ihmistä vuosien ajan hän voi menettää rahaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Ihan höpöhöpöä, terve ihminen päätyy köyhyyden kurjuuteen laiskuuden ja, tai tyhmyyden takia. Laiskuuteen viittaa sekin, kun köyhät ovat yleensä sairaanlihavia, perse ei nouse sohvasta.

    Kommentistasi tulee mieleen nykypolitiikka, jonka seurauksena näemme nyt tiukennuksia työttömyysturvaan ja heikennyksiä sosiaaliturvaan. Köyhät saavat nyt tiukkaa kepitystä pers*uuksille 🥹
    Tosiasiallisesti köyhyys on harvoin pelkästään ihmisen omaa syytä. Se on yleensä seurausta monien tekijöiden yhteisvaikutuksesta ja voi olla ylisukupolvista ja rakenteellista.
    Köyhällä ei välttämättä ole varaa ostaa terveellistä ruokaa, kun pitää tyytyä kaupassa edullisimpaan vatsan täytteeseen, mihin on varaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Kommentistasi tulee mieleen nykypolitiikka, jonka seurauksena näemme nyt tiukennuksia työttömyysturvaan ja heikennyksiä sosiaaliturvaan. Köyhät saavat nyt tiukkaa kepitystä pers*uuksille 🥹
    Tosiasiallisesti köyhyys on harvoin pelkästään ihmisen omaa syytä. Se on yleensä seurausta monien tekijöiden yhteisvaikutuksesta ja voi olla ylisukupolvista ja rakenteellista.
    Köyhällä ei välttämättä ole varaa ostaa terveellistä ruokaa, kun pitää tyytyä kaupassa edullisimpaan vatsan täytteeseen, mihin on varaa.

    Kommentti oli minulta.

    -Thinksy

    Äänestä

Rehellisyys on arvokkaampaa kuin raha.
Jos on onnenonkija, ei jatkoon.
Rakkaus molemmin puolin. Ihanaa.
Vilma

Äänestä
  • Entä jos mies on onnenonkija ja ahne kun löysi kalleimman aarteen eli sinut ja haluaa pitää aarteensa eli sinut omanaan vain omanaan

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Entä jos mies on onnenonkija ja ahne kun löysi kalleimman aarteen eli sinut ja haluaa pitää aarteensa eli sinut omanaan vain omanaan

    No Hui ja hei.
    Olen seurannut televiisorista "Ikuisesti minun" ja vaikken ole ennustajaeukko, niin se päättynee vielä ikävästi.
    Vilma
    Käyttöönotettaisiin määräaikaisuus?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Entä jos mies on onnenonkija ja ahne kun löysi kalleimman aarteen eli sinut ja haluaa pitää aarteensa eli sinut omanaan vain omanaan

    En halua sellaista miestä elämääni koskaan, koska sellainen mies ahdisteli ja vainosi minua aivan liian monen vuoden ajan! Niin toimiva mies ei ole rakkauden arvoinen minulle koskaan. Voin huonosti jo ja ahdistun jo pelkästään siitä, että näen josaain hänen tyyppisensä miehen pituudeltaan ja painoltaan! Se kertoo kamalaa tarinaa siitä, miten paljon vahihgoittaa pakkomieteisen ihmisen toiminta jatkuessaa kauan!

    Äänestä

Sen verta sillä on merkitystä, että meillä jokaisella on ainakin ollut mahdollisuus tehdä töitä, kouluttautua, pysyä kehityksessä mukana itseään ja toimiaan muuttamalla, hoitaa raha-asiansa järkevästi, varautua huonoihin aikoihin ja ottamalla vastuu itsestään.

Mikä meni pieleen?

xLiner

Äänestä
  • Sitä sinun täytyy kysyä työnantajalta miksi hänelle ei makseta kunnon palkkaa vaan minimaalisestakin pienempää palkkaa ja sitäkin halutaan pienentää jopa ettei tarvis maksaa palkkaa lainkaan

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Sitä sinun täytyy kysyä työnantajalta miksi hänelle ei makseta kunnon palkkaa vaan minimaalisestakin pienempää palkkaa ja sitäkin halutaan pienentää jopa ettei tarvis maksaa palkkaa lainkaan

    Miesvauvat eivät ole parisuhdekelpoisia.

    xLiner

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miesvauvat eivät ole parisuhdekelpoisia.

    xLiner

    Olet niin oikeassa kuin vain voi olla!

    Äänestä

Tämä ei liity minuun mitenkään, koska minulla ei ole mitään tarvetta rakastua keneenkään. Näin olen ajatellut jo parinkymmennen vuoden ajan! Yksi kauan kestänyt parisuhde riittää minulle. Halut loppuneet myös jo parikymmentä vuotta sitten.

Äänestä
  • Sit on parempi pysyä yksin ja sinkkuna toivotaan että toiveesi toteutuu

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Sit on parempi pysyä yksin ja sinkkuna toivotaan että toiveesi toteutuu

    Toiveeni on löytää ystävä miehestä joka on ikäluokkaa 70v! Pidän paljon suunnilleen vain ikäsistäni miehistä!

    Äänestä

No köyhiähän ne on aina olleet pääosin, mun mies kumppaniksi päätyneet. Etenkin ne joiden kanssa olen pidemmän suhteen elänyt ja elän. Työttömiäkin yleensä. Tunteet on ollu mulla aina se pääasia, minkä mukaan valitsen kumppanin. Kaikki muu on rekvisiittaa.

Äänestä

Tuo ei ole minulle mahdollista, koska en koe mitään tarvetta rakastua keneenkään! Yksi kauan kestänyt parisuhde riittää minulle! Ystäväksi ei koskaan paljon nuorempaa henkilöä!

Äänestä

Minulla ei ole ollut mitään tarvetta enää rakastua keneenkään aikoinaan päättyneen eroni jälken joten ohitan tämän kysymyksen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä tekisit tapaisit miehen joka köyhä kuin kirkon rotta mutta rakastuisitte kumpikin molemmin puolisesti se olis aitoa rakkautta ja tajuat tossa se nyt sitte on eli herra oikea ja elämäsi rakkaus niin antaisitko miehen mennä vai mitä tekisit eli tiedät jos annat sen mennä et koskaan saa häntä ja jos et niin ikuinen rakkaus alkaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu