Laukkujen tarkastus kaupassa

Anonyymi-ap

Onko laillista tarkastaa asiakkaiden laukkuja ksupassa.
Jos epäillään varastamista eikö tarkastuksen suorita vartija tsi poliisi?

20

2017

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ei laukku tarvi näyttää muulle kuin poliisille PAM.LIITTO

      JOS YRITTÄÄ SOITA POLIISIT PAIKALLE.

      • Anonyymi00002

        Vain poliisilla on oikeus tarkastaa laukkuja ja taskuja. Poliisi pitäisikin kutsua paikalle siinä vaiheessa, kun vartijat epäilevät varkauden tapahtuneen.

        Tarkastuksessa vartija saa vain ehdottaa kassin avaamista, sanoo alan esimiesliiton lakimies Kimmo Nieminen.


    • Anonyymi00003

      Julkinen nöyryttäminen on nykyisin lailla kielletty, oletettavasti jo pakollinen laukun avaaminen muiden nähden on julkista nöyryyttämistä. Vaikeinta asiassa on näyttö, harva tuskin saa edes kuva-ääni-tallennuksen kun yhtä äkkinen tilanne. Varo myös ettet jokuta ǰulkisti, kyseessä voi olla ansa jota joku tallentaa?

    • Anonyymi00004

      No ei todellakaan ole.Minua usein epaillään varkaaksi, koska haluan näyttää spurgulta ja kylmällä säällä kuljen lasketteluvaatteissa.,jolloin minua kaupoissa luullaan varkaaksi, vaikka rikosrekisteri on tyhjä.Tämän lisäksi olen päättämätön ja liztin sekunnin liian kauan mita ostan niin luullaan varkaaksi.Olen sanonut vartijalle kerran, että jos tutkit laukkuni haastan sinut oikeuteen. Annan usein kauppiaiden kuulla kunniansa luulosairautensa takia. Minulla on oikeus pukeutua juuri siten kuin haluan.Vartijat ja kauppiaat ovat noloja kun luokittelevat ihmisiä vaatetuksen perusteella. Varmaan heitä kusetetaan parisuhteissakin paljon jos järjenjuoksu perustuu vaatteista päättelyyn :D aijon joskus vielä tilata tyhjän rikosrekisterini lähikaupoille, joiden kauppiaat seurailevat minua kaupassa. Tahdon kuvata heidän ilmeet videolle kun näytan tuon rekisterin. Kerran olin ostanut tekokynnet vuosia sitten.Otin paketista viilan laukkuuni ja viilapussissa olikik hälytin.Se tietenkin piippasi joka kaupassa Yhdelle myyjälle kaadoin koko laukkuni ja roskani eteen ja sanoin en tiedä mikä piippaa.

    • Anonyymi00007

      Poliisi saa pyytää ajamaan laukun jos on kotietsintä lupa.

    • Anonyymi00008

      Naisten hameen alusetkin pitää tarkastaa

      • Anonyymi00009

        Totta, sinnehän voi piilottaa ihan mitä vain.


    • Anonyymi00010

      Sielähän voivat nykyisin kaivella toisiaan, olen jättänyt koko roskan, kävin yhtenä päivänä pihalla eihän siihen päässyt pihallekkaan tavallisella heng. Autolla

      • Anonyymi00011

        No ei voi kehua sinun ajotaitoja.


    • Anonyymi00012

      Sekö on sinun mielestä hyvin hoidettu piha kaikkineen puolen metrin syvinä kuoppina ja järvineen.

      • Anonyymi00013

        Ai, hyvin olen päässyt pihaan


    • Anonyymi00014

      Oletko sie kuinka syvällä kaupan johdossa, kuljetko ehkä takaovesta sisälle.

    • Anonyymi00015

      Ehei. Olen kuule tyytyväinen asiakas.

      • Anonyymi00016

        Kumpiko niistä ?


    • Anonyymi00017

      Jaa miten sen nyt ottaa,ensin närkästyin ja olin vihainen vaikka kauppahistoriani on jatkunut vuosikymmeniä mutta eihän sitä kauppias voi tietää mitä olen jokaisella kerralla kähveltänyt.jaa a voihan se hyvin olla toisinkin päin,kauppias on kähveltänyt minulta jokaisella kauppakerralla ja kuka siitä ottaa selvää..Minulla ei ole mitään salattavaa joten kyllä sitä laukkua voi kaivella jos huvittaa.Totuus on se että kaupoista
      viedään tavaroita luvatta,valvonnan lisääminen olisi ehkä paras keino estää varastelu.
      Kauppiaan kähvellys asiakkailta on myös rikos.

    • Anonyymi00018

      Olis mukava nähä kassa neidin naama jos minun housun taskuja tarkastais, mitähän sieltä käteen tulis kyllä se jommassa kummassa taskussa olis.

      • Anonyymi00019

        Kukahan sinunkin taskuja haluaisi kaivella,paskaa tulisi vielä käteen.


    • Anonyymi00020

      joko rikollinen toiminta on loppunut vai puuttuko viranomaiset tarkastuksiin

    • Anonyymi00021

      Lain mukaan asiakkaan ei tarvitse avata kassiaan myyjän pyynnöstä. Pyyntö on sallittu, mutta siihen ei tarvitse suostua. Tällöin myyjä pyytää paikalle poliisin tai vartijan.

      Vartija voi tutkia asiakkaan tavarat kiinnioton yhteydessä.

      • Anonyymi00022

        Vain poliisilla on oikeus tarkastaa laukkuja ja taskuja. Poliisi pitäisikin kutsua paikalle siinä vaiheessa, kun vartijat epäilevät varkauden tapahtuneen.

        Tarkastuksessa vartija saa vain ehdottaa kassin avaamista, sanoo alan esimiesliiton lakimies Kimmo Nieminen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe