Vapaus ja riippumattomuus: Ihminen on "oikealla polulla", kun hän on vapaa kaikista ja kaikesta, eikä ole kenenkään omaisuutta. Tämä tukee ajatusta siitä, että oma hyvinvointi ei saa olla riippuvainen muiden teoista tai mielipiteistä.
Läheisriippuvuuden välttäminen: Kiinni jääminen voi viitata läheisriippuvuuteen, jossa muiden tarpeiden kannattelu menee oman hyvinvoinnin edelle.
Tunneäly ja itsenäisyys: Kyky tulla toimeen itsenäisesti ja olla vapaa tunneperäisestä riippuvuudesta on merkki tunneälystä. Itsenäinen ihminen voi kysyä neuvoja, mutta tekee itse omat päätöksensä.
Läheisriippuvuuden välttäminen: Kiinni jääminen voi viitata läheisriippuvuuteen, jossa muiden tarpeiden kannattelu menee oman hyvinvoinnin edelle.
Tunneäly ja itsenäisyys: Kyky tulla toimeen itsenäisesti ja olla vapaa tunneperäisestä riippuvuudesta on merkki tunneälystä. Itsenäinen ihminen voi kysyä neuvoja, mutta tekee itse omat päätöksensä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Meill äon hieman erilainen mielikuva rakkaudesta. Minulle siihen ei liity mitään toisen omistamista, kumminkaan puolin. Rakkaus ei ole tukahduttavaa ja sitovaa, vaan vaputtavaa ja kohottavaa.
Rakkaus on maailman paras asia, mutta se tulee vain jos on tullakseen ja siihen on valmis. Sitä ei voi ostaa kaupan hyllyltä, ei tilata netistä.
- Sheena
Rakastuin jo stana.
🤣
Ihan kuinka vaan
No riippuu vähän tilanteesta.,
Jos en itse ois rakastunut, ei ois kahta aivan upeaa ihmistä mun elämässäni.
Lisäksi olisi pari kolme huikeaa romanssia "köyhempi".
Mutta nyt on vaikeaa jo nähdä, miksi kannattaisi rakastua. Siihen liittyy kuitenkin sellaisia repivän raastaviakin tunteita, jos (ja kun) sukset menee ristiin. Sitten pitää koota itsensä ja elämändä taas pystyyn jne.
Mutta mitään mennyttä en vaihtais... uutta mylläkkää aivosähkö/kemiaosastolla ei ole kyllä ikävä. 😆
Joko tyttäresi sai ajokortin?
Niin se aika vierii, vai mitä?
AV
Ei. Ei oikein ole ollut kiinnostunut siitä... otti koiran ja se vie voiton...
Kunhan kävis kirjalliset tässä, niin pienellä viikon parin sparrilla sais kortin kyllä.
Joo, aika kuluu...
Ei tuo kortittomuus ole mikään huono vaihtoehto, jää paitsi 300-600 euroa kuukaudessa imevästä peltiloosista. Kukapa tuollaisia kaipaisi jos ei olisi jo tottunut ajatukseen. Hevonenkin olisi parempi:) Laukalla töihin.
Nuorten omia valintoja tulee tavallaan kunnioittaa, vaikka ne joskus oudoilta tuntuisivatkin.
AV
No eipä ajokorttia varten tarvitse autoa pitää...
Mutta monessa ammatissa ajokortilla voi ajaa työautoa esim.
En mä lapsiani mihinkään pakota. Enkä elä elämätöntä elämääni heidän kautta. Kyllä tykkään, että päättävät elämästään itse täysi-ikäisinä.
Tuumasin tytöllekin, että "koulutusavustus" loppuu ensi keväänä. Enemmän saa vastuuta elämästään...
Ei tunteilleen mitään voi. Jos rakastuu niin rakastuu. Käytökselleen voi eli ei kannata lähteä vaikka naimisissa olevan työkaverin kanssa nurkkiin.
Ihastua voi.. mutta rakatumiseen tarvitsee enemmänkinkuin tunteen...
Sivusta vaan...
Pelko tekee pehmeäksi, voi jäädä siten elämä lähes kokonaan kokematta.
Elämään kuuluu ilot surut nousut laskut pettymyksineen. Mutta jos sanoo kerran rakas, ei voi kääntyy takas. Ellinoora osaa tulkita, elämää, vain elämää.
Voi se olla sinkunkin elämää, mennyttä, nykyistä tai sitä tulevaa.
Pelot pois.
https://www.youtube.com/watch?v=tY8CZnMxSL4&list=RDtY8CZnMxSL4&start_radio=1
AV
Yksin voi elää täysin onnellista ja tyydyttävää elämää, kunhan yksinolo on aidosti se, mitä haluaa. Ei parisuhde mikään pakko ole, mutta moni meistä kuitenkin kokee parisuhteen asiana, jota toivoisi elämäänsä. Minäkin, vaikka alankin olla vähän tällainen ikisinkku ja pärjään oikein hyvin yksinkin.
Ajoittain silti kaipaan viereeni ihmistä, jonka kanssa voisi tätä elämää yhdessä ihmetellä. Olisi joku kenen kanssa hassutella, jakaa ilot ja murheet, joku kenen kanssa jakaa smoothie (siitä tulee väkisinkin aina liian iso), joku kenen kanssa rakastella vaikka läpi yön..
Ajattelen niin, että hyvä parisuhde on kuin tunne siitä, että on kotona. On niin hyvä olla toisen lähellä, että siinä on kaikki, mitä tarvitsee tunteakseen olonsa lämpimäksi, turvalliseksi ja hyväksytyksi. Haaste on vain löytää ihminen, jonka kanssa tuollaisen tunteen voisi saavuttaa.
Aletheias