Hyva naapurimme

Anonyymi-ap

Oli naapuri palsta häippässy. Jollekin oli liikaa kuulle fakta,mutta samaa venäjälläkin sensuurin suhteen lännen suuntaan eli
-

Venäjä on estänyt kokonaan pikaviestipalvelu WhatsAppin toiminnan Venäjällä.

Viranomaiset perustelevat estoa sillä, että WhatsAppin emoyhtiö Meta ei ole noudattanut Venäjän lainsäädäntöä. Kremlin tiedottaja ei avannut tarkemmin sitä, mitä lain kohtaa Meta ei ole noudattanut.

Reutersin mukaan Venäjän viranomaiset kehottavat kansalaisia siirtymään Venäjän valtion viralliseen pikaviestisovellukseen MAXiin.

Useimpien asiantuntijoiden mukaan Venäjän oma MAX on käytännössä valtiollinen, omien kansalaisten vakoiluun tarkoitettu sovellus.

Teknisesti ottaen Venäjän nettisensuurista vastaava Roskomnadzor on estänyt pääsyn WhatsAppin käyttämille palvelimille venäläisistä verkoista. Eston voi kiertää käyttämällä VPN-palveluita, jotka kierrättävät dataliikenteen jonkin muun maan kautta.

Maailmanlaajuisesti käytetyistä viestisovelluksista Telegram on ylivoimaisesti suosituin Venäjällä ja sen toiminta on saanut jatkua, ainakin toistaiseksi. BBC:n mukaan Telegraminkin estämistä Venäjällä harkitaan.

25

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joo ja youtuben sijaan käytänkin DuckDuck selainta. Ei näy mainokset ei

      YouTube on viime vuosina kamppaillut aktiivisesti mainosten estäjiä vastaan, sillä mainosten myynti muodostaa suuren osan alustan liiketoiminnasta. Viime päivinä mainosten esto-ohjelmia käyttäviltä on Redditiin julkaistujen raporttien perusteella alettu estää pääsyä kommenttiosioon ja videoiden kuvauksiin.

    • Anonyymi00002

      Turskihan on nykyään naapurin mieshenkilö jotenn sopii tänne tämäkin
      -
      Venäjälle lähteneet Turtiaiset jättivät maksut hoitamatta, taloyhtiö uhkaa viedä asunnon
      Ano Turtiainen|Asunto-osakeyhtiö on yrittänyt saada yhteyden entiseen kansanedustajaan.
      -
      Totta siihen yhteyden saa kun päivittäin itkee juutuubessa ja anelee kysymyksiä.
      Ei muuta kuin talo veks huijariäijältä

    • Anonyymi00003

      Moskovan liike-elämän edustajat arvioivat menettävänsä kymmenen miljardia ruplaa eli noin 10 miljoonaa euroa päivässä internetin ja mobiiliverkon katkosten takia.

      Tavalliset moskovalaiset valittavat, etteivät saa maksettua ostoksiaan tai vaikkapa tilattua taksia, kun verkkoa ja mobiilidataa ei ole saatavilla kuin ajoittain.

      Vastaavia ongelmia on ollut jo useita kuukausia, mutta kahden viime viikon aikana ne ovat olleet päivittäisiä.

      • Anonyymi00004

        Siis veljet Maxia käyttään, mars

        Telegramin suojattua viestintää on vaikea valvoa Venäjällä.
        Ulkomailla asuvasta Telegramin kehittäjästä Pavel Durovista on käynnistetty rikostutkinta Venäjällä. Häntä epäillään terrorismin yllyttämisestä alustallaan.
        Durov kiistää syytökset.
        Moni asiantuntija uskoo, että Venäjän nettirajoitusten taustalla on viranomaisten yritys saada kansalaiset käyttämään valtion valvomaa Max-sovellusta.

        Toistaiseksi Max ei ole saavuttanut laajaa suosiota Venäjällä.


    • Anonyymi00005

      Eikö teetä vaan juomaan,kyllä tokenee

      Tieto Venäjältä: Putinia rajusti arvostellut bloggari viety mieli­sairaalaan

      Vladimir Putinia vastikään vankilaan vaatinut bloggari Ilja Remeslo on viety pietarilaiseen psykiatriseen sairaalaan, kertoo Venäjän media.

      Remeslo on tunnettu tähän mennessä Kremlin-mielisenä mielipidevaikuttajana ja Venäjän hyökkäyssodan kannattajana. Vastikään hän tuli kuitenkin julkisuuteen erittäin ankaralla arvostelulla Vladimir Putinia kohtaan.

      • Anonyymi00006

        Taitaa joutua sisko kans

        Venäjällä on kiinnitetty huomiota myös siihen, että Remeslon sisko on Pietarissa tunnettu psykiatri.


    • Anonyymi00007

      Naapurilla menee heikosti

      Putin;
      Itse asiassa tämä ei ole meille mikään yllätys, mutta tilastot vahvistavat sen.

      Putin kertasi, kuinka Venäjän bruttokansantuote ja teollisuustuotanto ovat laskeneet vuoden takaisesta n 3%. ja kuluttajahinnat nousivat keskimäärin 9 prosentilla,inflaatio 6%.
      Työikäinen väestö vähenee eli tapatetaan Ukrainassa.

    • Anonyymi00008

      Anolla ja vaimollaan siellä menee mukavasti, mutta kuinka kauan?

      Ei tule tosin seurattua hänen jaarutuksiaan juutuubesta, joten mitäpä noista.
      Laskut vaan kasvaa Suomessa, joten todennäköisesti häkki heilahtaa kun joutuu jossain vaiheessa palaamaan takaisin

      • Anonyymi00009

        Ei kun äijä Ukrainaan torrakko kädessä, ei mihinkään Suomeen enää koskaan.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ei kun äijä Ukrainaan torrakko kädessä, ei mihinkään Suomeen enää koskaan.

        Jokohan sillä on se kehumansa varjohallitus kasattuna. Ei ole kuulunut VKK:sta enää vuosiin mitään. Siperiaan eksynyt luulisin


    • Anonyymi00011

      Putini pannee pian vanhat mummotkin eli maatuskat lihamyllyyn Ukrainan rintamalle. Puliukot rajaseuduilta onkin jo putsattu maallisesta meiningistä.
      Suomen Ano-ripukin alkaa olla joutilaana vaarassa päässä aurinkokukkapeltojen höystöksi

      Stalini oli oppipoika nykyvenäjän touhuun verrattuna.

      • Anonyymi00012

        Eikö homma menee hurjemmaksi

        Venäjä värvää AIDS- ja hepatiittipotilaita tykinruoaksi.
        Mainoksessa luvataan sotaan värväytyvälle monenlaisia etuja, kuten 1,7 miljoonan ruplan eli noin 19 000 euron kertapalkkio sekä velkojen anteeksiantoa kymmeneen miljoonaan ruplaan eli 112 000 euroon asti.

        The Barents Observer toteaa, että Venäjän puolustusministeriön virallisten säädösten mukaan HIV ja hepatiitti ovat riittäviä syitä evätä asepalvelukseen pääsy.

        Aiemmin on uutisoitu Venäjän rekrytoivan myös päihtyneitä ja alkoholiriippuvuudesta kärsiviä rintamalle.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Eikö homma menee hurjemmaksi

        Venäjä värvää AIDS- ja hepatiittipotilaita tykinruoaksi.
        Mainoksessa luvataan sotaan värväytyvälle monenlaisia etuja, kuten 1,7 miljoonan ruplan eli noin 19 000 euron kertapalkkio sekä velkojen anteeksiantoa kymmeneen miljoonaan ruplaan eli 112 000 euroon asti.

        The Barents Observer toteaa, että Venäjän puolustusministeriön virallisten säädösten mukaan HIV ja hepatiitti ovat riittäviä syitä evätä asepalvelukseen pääsy.

        Aiemmin on uutisoitu Venäjän rekrytoivan myös päihtyneitä ja alkoholiriippuvuudesta kärsiviä rintamalle.

        Useista Pohjois-Venäjän kylistä värvätään massiivisissa määrin päihtyneitä tai alkoholiriippuvuudesta kärsiviä miehiä Ukrainaan sotaan, kertoo norjalaismedia The Barents Observer.

        Miehille tarjoillaan tarkoituksella alkoholia ja humaltuessaan heidät pakotetaan allekirjoittamaan sopimus. Media on keskustellut miesten sukulaisten ja muiden lähteiden kanssa Venäjän pohjoisilla alueilla ja he kaikki kertovat järjestelmällisistä sieppauksista.


    • Anonyymi00014

      Mulla paskattaa ainaki taas.

      En ole riipissä.

      • Anonyymi00015

        Söin juuri Kalinka -jogurtin, jonka parasta ennen päiväys oli 29.3.25.

        Maistui hyvältä. Ei mitään vikaa missään. Toivottavasti ei tovin päästä vatsassa ja sitten pönttö halkea kalinkakkaa,kalinkakaa,hah hah haa
        Ainaki se laulattaa.


    • Anonyymi00016

      Venäjä peruu 9.5. sotilasparaatit Murmanskissa ja Arkangelissa. Päätös viittaa resurssipaineisiin ja tarpeeseen keskittää kalustoa Ukrainaan.
      Pohjoisen symboliarvo heikkenee, mutta turvallisuusprioriteetit korostuvat.
      Lähde: Barents Observer

    • Anonyymi00017

      petteri parka
      länsirata meni vituiksi eli laiha ministeri,nimeä en muista, sanoi, että punakynä käväisi ja homma siirtyy jonnekin toiselle vuosikymmenelle
      Rata Haaparannalle ja siitä etiäpäin etusijalla

    • Anonyymi00020

      Voitonpäivän marssille ei taida olla kuin maatuskat vapaina marssimaan. Semmosta juhlaa,joo

      Venäjällä harkitaan sotilaskaluston karsimista 9. toukokuuta järjestettävästä voitonpäivän paraatista Moskovassa.

      Taustalla on pelko Ukrainan drooni-iskuista, jotka ulottuvat yhä syvemmälle Venäjän alueelle.

      Analyytikko Sergei Kovaltshenko kuvaa ERR:llä päätöksenteon ongelmaa kaluston ja turvallisuuden näkökulmasta. Hänen mukaansa Venäjän johto ei voi taata paraatin täydellistä turvallisuutta, eikä modernia kalustoa ole riittävästi saatavilla Ukrainan sodan vuoksi.

      – Vladimir Putin kysyy, voidaanko turvallisuus taata sataprosenttisesti. Vastaus on ei. Onko riittävästi kalustoa? Ei, koska joukkoja on Ukrainassa, Kovaltshenko sanoo.

      • Anonyymi00021

        Enpä usko Venäjän valtion median lähettävän nykyään enää mitään suorissa lähetyksissä vaan kaikki tulee vähintään vartin viiveellä.
        Oppivat nimittäin kantapään kautta, kun Marina Ovsjannikova ryntäsi suorassa TV-lähetyksessä Venäjän ykköskanavalla 2022 "Teille valehdellaan täällä." -kyltin kanssa studioon.


    • Anonyymi00022

      Mihin kuihtui korona?

      Maailmanlaajuinen suurkusetus (koe) saatiin päätökseen, eikä apinarutto ottanut kipinää, jotta uusi valepandemia olisi saatu jatkoroikaksi "kovitille", ainoastaan "lonk kovitti" eli piikeistä johtuvat jälki seuraamus vaivat, komplikaatiot kurittivat lammaskansaa. Laumasuojassa oli 83% tiiviisti pässinsä suuntaa noudattavaa kollektiivista nokkaliputtajaa eli näitä niin sanottuja maskilampaita.
      Tilanne jatkuu luonnonlakien mukaan kansan parissa omalla painollaan, nyt uutisoidaan, että suomalaiset ovat tyhmentyneet, herra Sarasvuo nostanut kissan pöydälle. Jotain teknologiasta johtuvia syitä taidettiin mainita, mutta ei laajaa kemikalisaatiota, joka ydinvoiman tuottaman säteilysaastan kanssa vaikuttaa kaikkeen elolliseen maailmassa. Massapiikitys, joka koettiin, ei vedä vertoja tälle muulle tuhoamiselle, vaikuttaahan piikit vain yhteen lajiin maailmassa. Varmuudella voidaan todeta, että piikit eivät aiheuttaneet kansassa viisastumista, pikemminkin koronan jälkeen on tylsä mielisyys lisääntynyt havaintojeni mukaan ja massa kansanosaa on yhä helpompaa paimentaa sieltä portaiden yläpäästä pienempien nilkki vaikuttajien avulla.
      Toisaalta voidaan ajatella, että on oikein liian suureksi kasvaneen lauman harvennus tai yritys tähän suuntaan, mutta tuottaminen tahallisesti kuolemaa on arveluttavaa, vaikka hyvä tahto pelastaa maailma onkin taustalle, vai onko?
      Kun tiedetään, että pahan voimat johtaa, hallitsee maailmassa, niin silloin hyvään verhottu harhautus palvelee itseään eli pahaa. Jos asia olisi toisin, niin maailmassa harmoniaa, eikä tulevaisuus jatkuvasti epävarma.
      Mikä avuksi? Alhaalta päin suuresta massasta pitäisi lähteä muutos, mutta se vaikuttaa epätodennäköiseltä, varsinkin kun kansa vain tyhmenee, kuten todettiin.
      Mitä tehdä? Neuvo: Älä anna voimiasi, ole mukana "kehityksessä" nyt vallitsevassa suunnassa.
      Konkreettisia pieniä toimia: Käytä oikeaa rahaa tukemalla käteistä, pankki ja muut kauppakortit joutaa muuhun hyödylliseen käyttöön, jossa vain mielikuvitus on rajana. Tuleeko tänä vuonna id hömppä kokeellisesti mahdolliseksi? Älä lähde ................................
      täh...mihin se katos

      • Anonyymi00023

        Mettähannksessa kuulemma vielä kytee jätekasassa


    • Anonyymi00024

      Putin toistelee Trumpille ettei alkuperäisistä tavoitteista ole luovuttu, ja että Dombas ja Donetsk tullaan valtaamaan kokonaan. Reilun neljän vuoden esityksen perusteella en olisi tuosta niin varma.
      Kunhan Ukraina tuhoaa 50 prossaa Venäjän öljykapasiteetista, Putin löytyy lähimmästä lyhtypylväästä.

      Olisikin ihan oikein hänelle kokea sama kohtalo kuin aikoinaan Mussolinilla oli tai Romanian Causeskulla.
      Jos yksinään bunkkerissaan päätyy samaan ratkaisuun kun eräs yhtä lyhytkasvuinen viiksivallu noin 80v sitten niin pääsee liian helpolla.

      • Anonyymi00025

        Ukrainan kyky iskeä yhä kauemmas kasvaa koko ajan ja pian päästään drooneilla jo yli sen 2000 km. Ukraina on antanut ymmärtää, että uuden sukupolven pitkän matkan drooneja on tulossa.
        Sitä osoittaa 1700 km päässä tuhottu lentokenttä hävittäjineen äskettäin
        eli
        Pian ollaan siinä pisteessä, että Siperian elintärkeät öljynjalostamot ja putket voidaan tuhota


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe