Hei!
Tulin vaan semmosta kyseleen, että kun nyt on se sanonta, että nuha lähtee nus.. gröh gröh "yskä iski", että mistä se nyt sitten johtuu, että se nuha lähtee sillä, eikä esimerkiksi valkosipulilla ja rommilla? Entä jos nus ei ole mahdollista niin eikö ole muuta vaihtoehtoa kuin kärsiä? Auttaako oman käden oikeus?
Tulin vaan semmosta kyseleen, että kun nyt on se sanonta, että nuha lähtee nus.. gröh gröh "yskä iski", että mistä se nyt sitten johtuu, että se nuha lähtee sillä, eikä esimerkiksi valkosipulilla ja rommilla? Entä jos nus ei ole mahdollista niin eikö ole muuta vaihtoehtoa kuin kärsiä? Auttaako oman käden oikeus?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikä tahaansa vaiva lähtee nussuttelemalla...koska siitä vaivasta ei välitä.
Oman käden oikeuskin jos tuntuu mielenkiintoiselle niin nuha ja hikka "häviää"...
Kyllä valkosipuli auttaa, koska sisältää antibakteereisia flavonoideja.
Valkosipuli (Allium sativum) sisältää flavonoideja, jotka ovat voimakkaita antioksidantteja ja fytokemikaaleja. Vaikka valkosipulin tunnetuimmat terveysvaikutukset tulevat rikkipitoisista yhdisteistä (kuten allisiinista), sen flavonoidit ja muut fenoliset yhdisteet tukevat kasvin terveyshyötyjä.
Ja sitten rommi väkevänä alkoholina ja desinfiointiaineena tappaa loput ilkeät bakteerit ja virukset.
Siihen jos vielä kylkeen saa pimppiä, niin se on vain positiivista ja tulee hyvä mieli. Sekin edistää terveyttä.
>simiti<
Mutta jos kyse on vanhemmasta henkilöstä jolta halut täysin loppuneet, niin silloin ei ole mitään tarvetta enää harrastaa seksiä. Ja voin omasta kokemuksesta kertoa, että se ei tee elämästä huonompaa vaan päinvastoin!
Valkosipuli auttaa, koska se karkottaa lähistöltä kaikki tautien levittäjät... 🤔 Vähintään 3 metrin turvaetäisyyden päähän.
🦄
Lämmitä vettä kattilassa. Kasvot sen päälle ja pyyhe päälle. Ei saa olla liian kuumaa vettä ettei pala kasvot. Hengitä sitä ihan rauhassa. Hyvin irtoaa räkä ja rauhoittaa yskää. Siihen päälle vielä kun kaadat merisuolalla höystettyä vettä sarvikuonolla. Niitä saa apteekista. Netistä löytyy käyttöohjeet. Ite kaadan myös nenästä sisään ja sylkäisen vewden suun kautta ulos.