Nouseeko sähkön hinta rajusti 2030-luvulle mennessä?

Anonyymi-ap

Sähköautoilu on ollut vielä melko edullista julkisistakin latureista vs. polttikset. No nyt pörssisähkön raju hintapiikki kovilla pakkasilla nosti joillakin latureilla hinnan tuplaksi mutta lienee palattu jo ennalleen?

Datakeskuksia nousee maahamme liki sata tällä vuosikymmenellä! Ja toinen mokoma on suunnitteilla. Ne ovat valtavia sähkösyöppöjä eivätkä oikeasti työllistä juuri lainkaan suomalaisia, ja saavat sähkön valtiontuen takia lähes ilmaiseksi. Kaikki maksatetaan kansalaisilla sähkölaskussa.

Onko niin, että sähköautoilu on muutaman vuoden päästä kalliimpaa kuin vaikkapa bensalla ajaminen? Kun nykyhallitus vielä nosti rajusti sähköautojen vuosiveroja ja alensi vanhojen suuripäästöisten polttisten maksuja, niin romahtaako sähköautojen arvo vielä enemmän?

Itse olen tilannut sähköauton mutta mietin pitääkö tilaus purkaa em. asian takia.

9

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos sähkön hinta nousee, myös bensan hinta kärsii siitä. Bensan valmistukseen kuluu paljon sähköä.

      • Anonyymi00002

        Ei sähkön hinta merkittävästi bensan hintaa nosta, sähkö on aika pieni osa jalostuksen kuluista. Lisäksi jos tuo bensa jalostetaan Suomen ulkopuolella niin Suomen sähkön hinnat ei bensan hintaan vaikuta.


    • Anonyymi00003

      Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden.
      Sähkö on valtaosin kotimaista energiaa ja sen tuotannon nosto on kotimaisten päätösten takana.
      Öljy taasen on erittäin herkkä maailman kriiseille ja niitähän riittää. Nytkin hinta pomppasi Iranin tilanteen vuoksi, vaikka siellä ei mitään konkreettista ole vielä tapahtunutkaan. Ja öljyn hintaan ja tuotannon muutoksiin ei Suomi voi vaikuttaa yhtikäs mitään.

      Sähkön hintaa saa nousta hurjasti ennenkuin sähköautoilun ’polttoainekulut’ nousevat edes yhtä korkeiksi kuin polttisten.
      Jos noita tulevaisuuden mahdollisia juttuja mietit noin, että mielesi siitä häiriintyy, niin älä tee mitään. Älä hanki autoa laisinkaan, koska et millään voi ennustaa mitään siihen liittyviä kustannuksia jonnekin kauas tulevaiduuteen…

      Tottakai ymmärsin kirjoituksesi olevan provo, koska ei kukaan vähänkin täysjärkinen perusta välttämättömiä hankintoja johonkin ennusteidiin vuosien tai vuosikymmenten päässä oleviin mahdollisiin ikäviin skenaarioihin ja skenaariovaihtoehtoinin, joihin itse ei voi vaikuttaa Heitinpä kuitenkin vähän asiaakin vastineeksi.

      • Anonyymi00005

        Kun ajattelee että nuo datakeskukset imee sähköä muutaman ydinvoimalan verran niin on 100% varmaa että sähkön hinta tulee nousemaan jopa moninkertaiseksi nykyisestä.


      • Anonyymi00006

        Tuotannon nostolla ei ole vidunkaan väliä kun tuotantoa nostetaan paljon vähemmän kuin datakeskukset kuluttavat sähköä. Varsinkin kun tuo lisätuotanto on tuulivoiman kaltaista sattumavoimaa.

        Itse uskon että sähkön hinta tulee nousemaan yli 200% seuraavien parin vuoden aikana.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tuotannon nostolla ei ole vidunkaan väliä kun tuotantoa nostetaan paljon vähemmän kuin datakeskukset kuluttavat sähköä. Varsinkin kun tuo lisätuotanto on tuulivoiman kaltaista sattumavoimaa.

        Itse uskon että sähkön hinta tulee nousemaan yli 200% seuraavien parin vuoden aikana.

        Tuossakin tapauksessa sähköauton 'polttoaine' olisi huomattavasti halvempaa kuin bensa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Tuossakin tapauksessa sähköauton 'polttoaine' olisi huomattavasti halvempaa kuin bensa.

        Ei enää merkittävästi halvempaa kuitenkaan.


    • Anonyymi00004

      Älä viitsi…. Provoilu on jo niin noloa

    • Anonyymi00007

      Suomessa on Euroopan edullisinta sähköä.
      Tilanne muuttuu aivan varmasti.
      + jokin verohan se töpseliautolle tulee
      kunhan niitä on tarpeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe