kannustinloukku = ei kannustimia

Jää taas vuokran yms. jälkeen ruokaan ja muihin perustarvikkeisiin hieman vajaa 300 euroa. Ruokaostosten jälkeen muutama kymppi. Uudet housut, paidan ja kengät pitäis saada, kun vanhat alkaa olla loppuunkäytetty. Ostaisko täältä, vai Temusta?
7209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aika hyvin jää...tuohan 75e/viikko, sillähän saa kunnon safkat ja pikkusen jää käteistä säästöön jolloin voit ostaa just ennen ksää uudet kesävaatteet.

Ja jos ei jää niin lopeta kallis ja alkoholin, tupakan täytteinen elämä

Äänestä

En ymmärrä, miten joku voi elää 300 eurolla kuukaudessa. Itse tapaan jättää käyttötilille 1000–1500 euroa, kun olen ostanut osakkeita ym., ja viime kuussa se ei riittänyt ollenkaan, vaan jouduin alkamaan käyttämään luottokorttia.

Äänestä
  • On se hyvä että luottokortti on keksitty eihän ne rahat muuten mitenkään riitä...

    Äänestä

Kuolema vastuussa oleville!!!!!!!!!

Äänestä

Onki on keksitty ja Suomessa saa vapaasti onkia ruokaa ilman veroja ja tukien menetystä!
Ahvenfilee maksaa 30-50€/kg eli merkittävän kallista kalaa saa onkia ilmaiseksi ja on todella herkullista! Ahven on yleisimmistä kaloista vesistöissä joten sitä saa kaikkialta.
Ahven on helppo saalistaa, tosin liian kuumalla se passivoituu 100% onkimiselle, syyvyyden muuttamisella asia taas toimii.

Särkeä saa myös helposti ja niiden kokoluokka on selkeästi suurempi joten kalakeiton määrän saa aikaan erittäin nopeasti ongittua.
Tuon 300€ jää vaikka mausteiden hakintaan hyvin ja siihen ei montaa euroa mene /kk.

Äänestä

Elämä on valintoja täynnä ja siten omaa elämää voi muokata. Osa ihmisistä vaikuttaa sellaisilta jotka eivät sitä tee kun mukava valittaa ja olla ikäänkuin yhteiskunnan uhrina sekä köyhyyden kasvona?
Omituista teatteria jossa ei mitää järkeä!

Äänestä
  • Juu kuten tuossa juuri kerrottiin kalaa saa vesistä niin kesällä kuin talvellakin.
    Marjoja ja sieniä saa metsistä niin paljon kuin viitsii kerätä.
    Metsästykseen tarvitaan metsästyskortti ja metsästysalueen lupa (useinmiten metsästysseura).
    Pulloja ja tölkkejä voi kerätä ja sillä saada jotain ekstraa.
    Tutuille voi tehdä palveluksia ruokaa vastaan jne.

    Vain todella tyhmä ihminen ei tule toimeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jää taas vuokran yms. jälkeen ruokaan ja muihin perustarvikkeisiin hieman vajaa 300 euroa. Ruokaostosten jälkeen muutama kymppi. Uudet housut, paidan ja kengät pitäis saada, kun vanhat alkaa olla loppuunkäytetty. Ostaisko täältä, vai Temusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu