Aika herätä

Anonyymi-ap

Epärehellisyys. On ok ajaa yövartijavaltiota ja hyvinvointivaltion tuhoamista, jos sen tekee rehellisesti. Näin ei ole tehty.
Vasta nyt "hyvinvointivaltion pelastamisoperaatio", "100t uutta työpaikkaa" ja "ei jätetä velkaa lapsille" alkavat muuttua puheissa joksikin muuksi.

128

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja jos pidetään juhlapuheita ihmisarvosta, nollatoleranssista ja tasa-arvosta, mutta todellisuudessa hyysätään rasisteja, viedään rahat perheväkivaltaa ehkäiseviltä tahoilta, nimitetään lasten groomaaja ministeriksi ja heikennetään naisten työmarkkina-asemaa, se kertoo lähinnä sosiopatiasta.

    • Anonyymi00002

      MOT
      Kuinka ongelmallinen on tilanne, jossa todistetusti poliisi valehtelee, poliisijohtaja Heikinheimo?
      – Ei se lähtökohtaisesti ole ongelmallinen tilanne

      Suomessa on poliisiväkivaltaa,mihin toimiin ryhdytte?
      – Emme näe tarpeelliseksi ryhtyä lisätoimenpiteisiin

      • Anonyymi00003

        Mutta tässä on näitä tapauksia, joissa poliisit ovat peitelleet kollegansa rikoksia...
        – Ei ole.

        Meinasi mennä aamukahvit vääräänkurkkuun kun luin poliisijohtajan kommentit. Minusta on ehdottoman tärkeää, että poliisiin voi Suomessa luottaa,
        ja jos poliisi itse nakertaa luottamusta, on se todella ongelmallista.
        MOT


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Mutta tässä on näitä tapauksia, joissa poliisit ovat peitelleet kollegansa rikoksia...
        – Ei ole.

        Meinasi mennä aamukahvit vääräänkurkkuun kun luin poliisijohtajan kommentit. Minusta on ehdottoman tärkeää, että poliisiin voi Suomessa luottaa,
        ja jos poliisi itse nakertaa luottamusta, on se todella ongelmallista.
        MOT

        Poliisin valehtelu ei ole ongelmallista, vit..sittenhän asia kunnossa?


    • Anonyymi00005

      Voitaisiinko järjestää kansanäänestys hyvinvointivaltion ylläpitämisestä ja kehittämisestä versus siitä luopumisesta? Ei kai tällaista voi vain tehdä, kun jollekin pälkähtää päähän?
      se joku= Mr. Leikkaaja Valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä

      • Anonyymi00006

        Niemelä on yksi Purran listan kirjoittajista
        Se ei ollut puhtaasti virkalista, vaan enemmän valtiovarainministerille tehty valtiovarainministerin lista, Niemelä kuvaa.

        Niemelä virkamiehineen kokosi listan heinä-elokuun taitteessa noin viikossa. Listaa tehdessään hän ennakoi, millaiset asiat voisivat mennä Purran poliittisesta käsittelystä läpi.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niemelä on yksi Purran listan kirjoittajista
        Se ei ollut puhtaasti virkalista, vaan enemmän valtiovarainministerille tehty valtiovarainministerin lista, Niemelä kuvaa.

        Niemelä virkamiehineen kokosi listan heinä-elokuun taitteessa noin viikossa. Listaa tehdessään hän ennakoi, millaiset asiat voisivat mennä Purran poliittisesta käsittelystä läpi.

        Monet rakenteethan ovat meillä jopa Kekkosen ajalta, Niemelä sanoo.
        Riittävätkö rahat asfalttiteihin maalla?

        Budjettipäällikkö ottaa esimerkin liikenteestä. Liikenneverkon palvelulupaus pitää nykyään sisällään tietyn määrän ratoja ja asfaltoituja teitä.

        Tiestössä on paljon korjausvelkaa, ja monet maaseudun pikitiet ovat kehnossa kunnossa. Hän pohtii, voisiko osa asfalttiteistä ollakin hiekkateitä, joiden kunnossapito on edullisempaa.

        Tai tarvitseeko yhteiskunnan pitää yhtä hyvässä kunnossa useita reittejä kahden paikkakunnan välillä?


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Monet rakenteethan ovat meillä jopa Kekkosen ajalta, Niemelä sanoo.
        Riittävätkö rahat asfalttiteihin maalla?

        Budjettipäällikkö ottaa esimerkin liikenteestä. Liikenneverkon palvelulupaus pitää nykyään sisällään tietyn määrän ratoja ja asfaltoituja teitä.

        Tiestössä on paljon korjausvelkaa, ja monet maaseudun pikitiet ovat kehnossa kunnossa. Hän pohtii, voisiko osa asfalttiteistä ollakin hiekkateitä, joiden kunnossapito on edullisempaa.

        Tai tarvitseeko yhteiskunnan pitää yhtä hyvässä kunnossa useita reittejä kahden paikkakunnan välillä?

        No joo jiesiön ja kirkonkylän välillekin riittää hyvin vaikka jiesönlenkin kärrytie.... että oikein asfaltilla


      • Anonyymi00018

        Kirjoittaja on aivan pihalla !?

        Suomalaisten kansanäänestyksellä ei ole merkitystä, koska Suomi on velkaa ulkomaille, joten asiat määritellään sieltä !?

        EU-komissio ja IMF edellyttävät Suomelta julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen sekä alijäämä vähenevät !


    • Anonyymi00009

      Poliittinen ohjaus ei ole kaukana jos virkamies auliisti laatii puolueen puheenjohtajan käskystä,purra, leikkauslistoja, joita hän sitten auliisti esittelee puolueensa näkemyksenä ennen budjettikäsittelyä.

      • Anonyymi00010

        Eikä sanaakaan kokoomuksen tekemistä valtion tulojen leikkauksista eli veroalesta yrityksille ja suurituloisille.
        Niemelän maailmankuva on yksipuolinen leikkauslinja ilman mitään kokonaiskuvaa - siksi kai lieneekin VVM:n budjettipäällikkö


    • Anonyymi00011

      Oletko tullut ajatelleeksi, Mr. Leikkaaja, että maaseudulta kuljetetaan ruoka sinunkin pöytääsi, puuta maailmalle ja maa-aineksia mm.rakentamiseen. Nämä kuljetetaan isoilla rekoilla tietä pitkin, maaseudulta!
      Nämäkin palvelut tyrehtyvät jos tieverkosto rapistuu. Ei tonneja painavilla autoilla ajella huonokuntoisilla teillä.

      Taitaa tosiasiat unohtua siellä Kehä l:n sisäpuolella?

    • Anonyymi00012

      Suomessa riittää resurssit kyllä kaikkien asukkaitten tarpeisiin nähden, mutta ei kaikkien asukkaitten ahneuteen nähden. Mahatma Kandi

    • Anonyymi00013

      Tuossa nuorehko nainen Orpon naistenpäivä-lipertelystään sanoi, että niljakkeet hallituksessa eivät välitä pätkääkään nuorten asioista.
      Samoin etttä lääkikseen pääsee helpommin kuin esim Lidliin kesätyöntekijäksi

      Näin maa makaa nijakkeiden tahtiin

      • Anonyymi00014

        Pahinta on, ettei heitä kiinnosta pätkän vertaa vaan tämä on tätä kokoomukselle tyypillistä teeskentelyä ja tekopyhyyttä.


    • Anonyymi00015
    • Anonyymi00016

      Kysykääpä persujen lapsukaisilta siitä euron pensasta, että vieläkö ensi viikollakin euron litkua.
      Raakaöljyn hinta rymisteli maanantaina noin 115 dollariin barrelilta. "Normaal" ollut viimeaikoina 70 dollarin paikkeilla.
      Kolomen euron hinta suattaa se olla se persujen euro kohtapuoliin,
      mutta methän ajethanki sähkömööpelillä täällä jiesiössä ja antaa pensan olla mitä on

    • Anonyymi00017

      No nyt SUPOkin heräsi vaikka persujohtoinen onkin

      "Suomi tarvitsee omia pilviratkaisuja"

      Supo peräänkuuluttaa Suomelle omia pilviratkaisuja. Supon mukaan olisi eduksi, jos kriittiset tietojärjestelmämme eivät olisi riippuvaisia muista valtioista.

      – Kansallisen turvallisuuden näkökulmasta on tärkeää arvioida, kuinka suuria riippuvuuksia ulkopuolisista palveluntarjoajista voimme hyväksyä. Kaikista kriittisimmän tiedon osalta pilvisiirtymä voi heikentää valtioiden itsemääräämisoikeutta digitaalisessa maailmassa, katsauksessa sanotaan.

      Supon mukaan pilviratkaisuissa pitää arvioida tarkasti etenkin valtionhallinnon kriittisimmän tiedon osalta, jottei Suomen kansalliselle turvallisuudelle aiheudu tarpeettomia riskejä. Riskin muodostavia digitaalisia riippuvuuksia tulee Supon mukaan pyrkiä vähentämään.

      Myös tekoälykehitys tarjoaa Supon mukaan epäystävällisille valtiollisille toimijoille työkaluja uudenlaiseen ja tehokkaampaan vaikuttamiseen. Kielimallit ovat esimerkiksi helpottaneet huomattavasti mahdollisuuksia toteuttaa informaatiovaikuttamista tehokkaasti suomen kaltaisilla harvinaisilla kielillä.

      – Heikolla tekoälylukutaidolla voi olla vaikutuksia kansallista turvallisuutta uhkaaviin ilmiöihin, jos esimerkiksi kielimallien kanssa käydyt keskustelut syventävät henkilön radikalisoitumista, katsauksessa sanotaan.

    • Anonyymi00020

      3 vuotta sitten orpopurran hallitus
      oli lisäämässä poliisien määrää, mutta päätyivätkin pistämään poliisiasemat kiinni. Vahvaa suorittamista tämäkin.

      On ne kovia, kaikki suunniteltu menee päin p-ttä

      • Anonyymi00021

        Epäilijöille muistinvirkistys

        STT, Ilkka Hemmilä
        18.6.2023 22:01
        Uuden hallituksen tavoitteena on nostaa poliisien määrää 8 000:een. Perussuomalaisten sisäministeriksi esittämä Mari Rantanen sanoo, että lukuun voi sisältyä myös esimerkiksi it-alan osaajia tai talousosaajia.

        – Ei tarvitse välttämättä olla poliisitutkinnon suorittanut, Rantanen sanoi STT:lle pian sen jälkeen, kun esitys hänen nimityksestään oli julkistettu.

        Tällä hetkellä poliiseja on noin 7 500.


    • Anonyymi00022

      Kasvun väreilyä Eroa orpo!!!

      Teollisuuden uudet tilaukset vähenivät vuoden 2026 tammikuussa 2,7 % vuodentakaisesta

      PM orvon nousu vibat taas hyrisee
      Metropolia ammattikorkeakoulu vähentää 40 työntekijää

    • Anonyymi00024

      Orpon hallituksen moraalista kertoo oleellisen järjestöille maksettavat tuet

      Orpon poppoo vie rahat mm. Ensi- ja turvakotien liitolta, Nuorten auttavalta puhelimelta ja antaa ne sitten misogyynijärjestöille, eheyttämiseen ja muuhun syrjivään toimintaan. Luonnollisesti jääviyskysymykset ohitetaan.

      Toivon, ettei yksikään Orpon hallitusta kannattava suomalainen enää jatkossa jeesustele tasa-arvolla, ihmisarvolla, lapsilla, rehellisyydellä tai ilmastolla. Te teitte arvovalinnan niitä vastaan. Ette voi ulkoistaa vastuutanne. Myitte arvonne saadaksenne mieleistänne talouspolitiikkaa.

    • Anonyymi00025

      Jotenkin sitä luulisi, että kristitty puolue politiikassa tarkoittaisi sitä, että se on moraalisempi ja rehellisempi toimija kuin muut.

      Mutta se tarkoittaakin vain sitä, että kristitty puolue on hyvä suhmuroimaan lisää valtaa ja rahaa muille kristityille.

      Veronmaksajien rahoja naispappeuden ja samaa sukupuolta olevien liittojen vastustajille. Poutala päätti toisin kuin esittelijä ehdotti. On tämä härskiä.

    • Anonyymi00027
    • Anonyymi00028

      Mitä noi selittää, että bensan hinta nousisi. Kansanedustaja Bimbom selitti, ettei markkinat vaikuta hintaan.
      Mutt se onkin ammatiltaan pintakäsittelijä. Voiko sillä koulutuksella olettaa että ymmärtää varsinkin nuorena geopolitiikkaa?

      Sehän on pahimman luokan kommunisti tämä bäribumi, jos hän on hintasääntelyn kannalla!

    • Anonyymi00029

      ei ihme että buuataan
      https://cdn.bsky.app/img/feed_thumbnail/plain/did:plc:mlipme3ivucktpk42uwqnjg2/bafkreielycstyujc43eh55lf3jrh7zzyt76b4gnhf7xz5zinlf2iye4g5m

    • Anonyymi00031

      Suomalainen dystopia nousi sitten seuraavalle tasolle.

      Ruokajono, joka perustettiin 30 vuotta sitten tilapäiseksi avuksi, lopetaan nyt, koska tarve ruoka-avulle on niin huutava, ettei siihen pystytä enää vastaamaan vaan liian moni avunhakija on pitänyt käännyttää pois.

      Hävikkiruokaa ei ole enää tarpeeksi jaettavaksi, joten Myllypuron leipäjono lopetetaan kokonaan. Jopa satoja ihmisiä on jouduttu käännyttämään pois.

    • Anonyymi00032

      Käsi ylös kaikki reserviläiset, jotka haluatte sotatilanteessa uhrata henkenne Wille Rydmanin ja Björn Wahlroosin puolesta.

    • Anonyymi00033

      Mutta kun Jauho-Sanna kehuskeli että Suomi kuuluu maailman rikkaimpiin valtioihin ja lahjoitti hövelisti EUlle 8miljardia suomalaisten euroja elpymispaketin muodossa , sitten Tytti meni ja lahjoitti UNIPERIN saksan herroille ja kehuskeli että hyvät kaupat tehtiin ja hymyili leveästi takkiin tuli 7 miljardia euroa suomalaisille , nyt sitte suomalaiset palkitsevat SDP gallup kannatus on jo 25%

      • Anonyymi00034

        pikku rahoja orpopurran ööveryksiin. Purra lahjoittelee miljonääreille vaan ja orpo nyökyttää


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        pikku rahoja orpopurran ööveryksiin. Purra lahjoittelee miljonääreille vaan ja orpo nyökyttää

        Viimeistään nyt pitäisi olla aivan kaikille selvää, että Kokoomus ei pyri vahvistamaan julkista taloutta tai elvyttämään talouskasvua.

        Kokoomuksen ainut pyrkimys on muuttaa tulonjakoa sitten, että varakkaat ja suurituloiset saavat enemmän ja pienituloiset vähemmän. Siinä se

        Kokoomus haluaa poistaa perintö­veron – Yhteisö­veron kevennys peruttaisiin

        Kokoomuksen tavoitteen läpimeno kehysriihessä on epävarmaa. Orpo ja Purra eivät kommentoi hallituksen neuvotteluita.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Viimeistään nyt pitäisi olla aivan kaikille selvää, että Kokoomus ei pyri vahvistamaan julkista taloutta tai elvyttämään talouskasvua.

        Kokoomuksen ainut pyrkimys on muuttaa tulonjakoa sitten, että varakkaat ja suurituloiset saavat enemmän ja pienituloiset vähemmän. Siinä se

        Kokoomus haluaa poistaa perintö­veron – Yhteisö­veron kevennys peruttaisiin

        Kokoomuksen tavoitteen läpimeno kehysriihessä on epävarmaa. Orpo ja Purra eivät kommentoi hallituksen neuvotteluita.

        Perintö- ja lahjavero tuotto oli viime vuonna runsaat miljardi euroa. Siitä perintöveron osuus oli 842 miljoonaa euroa ja lahjaveron 213 miljoonaa euroa.

        Perintöveroa maksetaan 30 000 euron tai sitä suuremmasta perinnöstä.
        Lahjaveroa maksetaan maksetaan 7 500 euron tai sitä suuremmasta lahjasta.


    • Anonyymi00037

      tälläviisiin se raha pannaan kiertoon

      Wärtsilä maksaa yli 600 miljoonan osingot omistajilleen ja lisäksi avainjohtajille lähes 40 miljoonan bonukset.
      Samaan aikaan lopettavat Vaasasta 110 työtehtävää, siirtävät niitä Puolaan ja tavoittelevat käynnissä olevissa muutosneuvotteluissa "mahdollista keskimääräisen palkkatason laskua."

    • Anonyymi00038
    • Anonyymi00039

      Kokoomus ennen: "Jos äänestät meitä, luomme 100 000 uutta työpaikkaa."

      Kokoomus nyt: "Valtion velvollisuus ei ole luoda työpaikkoja."
      Tosi on sano purrakin

    • Anonyymi00040
    • Anonyymi00041

      Suurin muutos suomalaisessa yhteiskunnassa liittyy arvoihin. Nuoruudessani tärkeimpiä prioriteettejä olivat elämä, ihmisarvo, terveys, sivistys ja empatia. Nyt kaiken tuon on korvannut raha, materia ja itsekkyys. Tällä tulee olemaan järisyttävät seuraukset maamme tulevaisuuteen ja turvallisuuteen.

      • Anonyymi00042

        Kun tärkeintä on raha, miksi ketään kiinnostaisi maan tulevaisuus tai muut. "Oman onnensa seppä" voi yhtä hyvin huijata, varastaa ja tappaa, kunhan ei jää kiinni. Valehteleehan meidän pääministerimmekin.

        Ei se mene niin, että köyhtyvä kansanosa seuraa kiltisti sivusta, kun heidät heitetään susille.


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00042 kirjoitti:

        Kun tärkeintä on raha, miksi ketään kiinnostaisi maan tulevaisuus tai muut. "Oman onnensa seppä" voi yhtä hyvin huijata, varastaa ja tappaa, kunhan ei jää kiinni. Valehteleehan meidän pääministerimmekin.

        Ei se mene niin, että köyhtyvä kansanosa seuraa kiltisti sivusta, kun heidät heitetään susille.

        Ei ole yhdentekevää, millainen porukka on vallassa.

        Nyt näemme eri puolilla maailmaa, millaista jälkeä kansallispopulismi ja kansalliskonservatiivisuus saa aikaan.


      • Anonyymi00044
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        Ei ole yhdentekevää, millainen porukka on vallassa.

        Nyt näemme eri puolilla maailmaa, millaista jälkeä kansallispopulismi ja kansalliskonservatiivisuus saa aikaan.

        Vaikka se jo silloin havitteli hyvinvointiyhteiskunnan alasajoa, jopa Kokoomus 70- ja 80-luvuilla vielä oli sivistyksen puolella. Katsoivat vielä silloin että näin pieni kansa pärjää vain jos kansa on koulutettua.


      • Anonyymi00045
        Anonyymi00044 kirjoitti:

        Vaikka se jo silloin havitteli hyvinvointiyhteiskunnan alasajoa, jopa Kokoomus 70- ja 80-luvuilla vielä oli sivistyksen puolella. Katsoivat vielä silloin että näin pieni kansa pärjää vain jos kansa on koulutettua.

        meillä ei ole puutetta rahasta vaan sivistyksestä. Siihen sisällytän mm. arvot ja periaatteet. Politiikasta on tullut puhdasta nihilististä eturyhmäpolitiikkaa, jossa puheet ja teot ovat täysin vastakkaisia. "Maan etu" on nykyään täysin tyhjä fraasi.


    • Anonyymi00046

      Rikkaimmisto tietää että typerä yhteisöveron alennus perutaan ensi kaudella. Siksi se halutaan vaihtaa perintöveron poistoon. Jos se saadaan voimaan edes pariksi kuukaudeksi, omaisuudet vaihtaisivat verovapaasti omistajaa ennen hallituskauden loppua. Kyllä kansaa koijataan.

    • Anonyymi00047

      Etlan Kangasharju ehdottaa tässä haastattelussa ohimennen, että suurituloisten verotusta pitäisi keventää vielä yli 3 mrd. € (vuositasolla). Eli Kangasharju ehdottaa 14 mrd. € nettosopeutusta.

      Suomalaisten elinkeinoelämän lobbareiden nälkä on kyltymätön.

    • Anonyymi00048

      Myöhäistä

      Ilman sopeutusta Suomen työttömyys ei olisi nyt EU:n kärjessä. Suomen työttömyys on nyt 10% ja EU:n keskiarvo 5%.

      Sopeutus oli nettona 3,5 miljardia ja sopeutuksen aikaansaama pudotus BKT:hen 7,4 miljardia. Toisin sanoen ilman sopeutusta Suomen velkasuhde olisi parempi.

      Talous kasvoi viime vuonna 0,2 %. Ilman sopeutusta talous olisi kasvanut 2,9 %.

      • Anonyymi00049

        Olennainen kysymys kuuluu: Heikentääkö Purra-Orpon hallitus Suomen ja suomalaisten hyvinvointia tahallaan vai ammattitaidottomuuttaan?

        Sinänsä kumpi tahansa vastaus on riittävä syy hallituksen eroon.

        Samalla huomataan, että velkajarru ei ole sama kuin velkasuhdejarru. Jälkimmäinen on olennaisempi.


    • Anonyymi00050
      • Anonyymi00051

        Sitten hänelle kerrottiin, että maassa on nykyään oikeistohallitus.

        Sitten hänelle kerrottiin, että täällä Suomessa ei ole tapana käydä tämmöisiä älyllisiä keskusteluja.

        Talouspuolueena itsensä esittävän kokoomuksen olisi odottanu ymmärtävän, että trickle-down ei edelleenkään toimi ja että eritoten varakkaiden veroalet ei Suomen kulutusta elvytä, varsinka tässä taloudellisesti epävarmassa tilanteessa. Varainsiirrolta äveriäämmillehän tämä tuntuu.


      • Anonyymi00052
        Anonyymi00051 kirjoitti:

        Sitten hänelle kerrottiin, että maassa on nykyään oikeistohallitus.

        Sitten hänelle kerrottiin, että täällä Suomessa ei ole tapana käydä tämmöisiä älyllisiä keskusteluja.

        Talouspuolueena itsensä esittävän kokoomuksen olisi odottanu ymmärtävän, että trickle-down ei edelleenkään toimi ja että eritoten varakkaiden veroalet ei Suomen kulutusta elvytä, varsinka tässä taloudellisesti epävarmassa tilanteessa. Varainsiirrolta äveriäämmillehän tämä tuntuu.

        Kyllä se sitä on ja velkajarrulla koitetaan sinetöida, että asiaa ei voi järkevällä tavallla korjata.


    • Anonyymi00053

      Hallitus lupasi rasisminvastaisia toimia – MTV selvitti, miten rahoja on käytetty: "Täysin ristiriidassa"

      6 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja poltettiin siihen, että hallitus sai jatkaa kansantalouden paskomista ja rasistisen politiikan edistämistä. Olisi rahan voinut paremminkin käyttää

      Siinä kusetettiin veromarkkoja taas herrasporukan taskuihin tuosta vaan

    • Anonyymi00054

      Kohta on pakokaiskriisi.Ennennäkemätön pakolaistulva, kiitos trumpin! Allekirjoitettaisiko pakolaisten ihmisoikeuksien kunnioittamisjulistus? vai mitä persuorvot?

    • Anonyymi00055

      Historia ei tosiaan toista itseään. Kekkonen otti kommunistit hallitukseen ja kommunistit kesyyntyivät.
      Orpo otti persut hallitukseen ja kokoomus persuuntui.

    • Anonyymi00056
      • Anonyymi00057

        Olisi ehkä ajankohtaisempaa kuin koskaan keskittyä apua tarvitsevien ihmisten vastaanottamiseen ja ruokintaan. Asettua sinne heikomman puolelle.
        ... mutta eiku sikailua, tuotto tuosta ei mene köyhille vaan..?


      • Anonyymi00058
        Anonyymi00057 kirjoitti:

        Olisi ehkä ajankohtaisempaa kuin koskaan keskittyä apua tarvitsevien ihmisten vastaanottamiseen ja ruokintaan. Asettua sinne heikomman puolelle.
        ... mutta eiku sikailua, tuotto tuosta ei mene köyhille vaan..?

        Saakohan syöjä kirkkohopeat kotiinsa vietäviksi illallisen jälkeen?
        No en kuulu kirkkoon joten maiperai


    • Anonyymi00059

      Ilaskiveä selvästi tympii purraorvon hallitus. Menty liian kauas sivistysporvareista ja pm on lapsi lapanen
      ------
      Kokoomuskonkari jyrähtää perintöverosta: Riikka Purra ”kuriin” – tarvittaessa kovimmalla keinolla

      Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma ja valtiovarainministeri Riikka Purra ottivat nokkapokkaa perintöverosta.
      Kokoomuksen konkari Raimo Ilaskivi väläyttää jopa pääministerin kovinta keinoa eli hallituksen hajottamista.

      Ilaskiven mukaan poliittisesta keskustelusta sen korkeimmalla tasolla löytyy harvoin vastaavaa yhtäkkistä ja vahvaa vastakkainasettelua. Pääministeri on sentään pääministeri ja valtiovarainministeri hänen apulaisensa, eli kakkonen, Ilaskivi huomauttaa.

      Ilaskivi ihmettelee, mistä Riikka Purran tiukassa linjassa on kysymys ja ”mitä tällä kakkosella, Purralla nyt oikein on mielessään”.

      ”Jos pääministerin kantti nyt pettää, hän menettää kasvonsa – vieläpä vaalien lähestyessä. Vaihtoehtoja ei siis ole. Pääministerin on tarvittaessa käytettävä Purran kuriin saattamiseksi kovinta mahdollista keinoaan – hallituksen hajottamista. Kyllä perussuomalaisten riveistä löytyy aivan riittävästi niitä, jotka tällöin kysyvät, tällaista purralaista politiikkaako todella vaaleissa on äänestettävä vaiko etsittävä parempi vaihtoehto”, Ilaskivi toteaa blogissaan.

      • Anonyymi00060

        No riika vilauttaa orpolle ja lapanen nuolee kengänkorotkin


      • Anonyymi00061
        Anonyymi00060 kirjoitti:

        No riika vilauttaa orpolle ja lapanen nuolee kengänkorotkin

        Analyysi / Avoin riita repesi – Petteri Orpo pelkää jo Riikka Purraa?

        Nykyisen hallituksen kannatus on historiallisen alhainen. Tiedä vaikka hallitus hajoaa jo ennen kesää. Purra vetelee orpoa kölin alta mennen tullen


    • Anonyymi00062
    • Anonyymi00063

      Maan ruhtinaiden kierous paljastuu. Herätystä pelätään jo kovin?

    • Anonyymi00064
      • Anonyymi00065

        Joo, Marttisella menossa sama sekoilu hankintalain kanssa.

        Marttisen ois hyvä muistaa tää mietelause:
        "Vaikka uskoisit itseesi, voit silti olla ihan paska."

        Sönkkö poikanen hän


      • Anonyymi00066
        Anonyymi00065 kirjoitti:

        Joo, Marttisella menossa sama sekoilu hankintalain kanssa.

        Marttisen ois hyvä muistaa tää mietelause:
        "Vaikka uskoisit itseesi, voit silti olla ihan paska."

        Sönkkö poikanen hän

        Eikö tosiaan tuossa persuhallituksessa ole yhtään järki-ihmistä.


      • Anonyymi00067
        Anonyymi00066 kirjoitti:

        Eikö tosiaan tuossa persuhallituksessa ole yhtään järki-ihmistä.

        onhan siellä
        https://cdn.bsky.app/img/feed_thumbnail/plain/did:plc:g4ysuvwwfcwb4kmthisbzfkf/bafkreihrrbwoaquvogmzbia3fdjgudjgf5snr664wku4aaooh5ilkejzia
        On mahtavaa, kuinka meiltä löytyy näitä yhteen asiaan erikoistuneita puolueita hallituksesta. Perussuomalaiset käyttävätkin kaikki voimavaransa siihen, että vihervassareita sekä tummemman pigmentin omaavia vituttaa. Siltä pohjalta on hyvä rakentaa Suomea.

        Kiitos, Petteri.


      • Anonyymi00068
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        onhan siellä
        https://cdn.bsky.app/img/feed_thumbnail/plain/did:plc:g4ysuvwwfcwb4kmthisbzfkf/bafkreihrrbwoaquvogmzbia3fdjgudjgf5snr664wku4aaooh5ilkejzia
        On mahtavaa, kuinka meiltä löytyy näitä yhteen asiaan erikoistuneita puolueita hallituksesta. Perussuomalaiset käyttävätkin kaikki voimavaransa siihen, että vihervassareita sekä tummemman pigmentin omaavia vituttaa. Siltä pohjalta on hyvä rakentaa Suomea.

        Kiitos, Petteri.

        Onkos tämä se meetoo -silmienvenyttelijä, jonka postauksen jälkeen Lapanen soitteli pitkin Aasiaa ja pyyteli syvästi anteeksi jne.


      • Anonyymi00069
        Anonyymi00068 kirjoitti:

        Onkos tämä se meetoo -silmienvenyttelijä, jonka postauksen jälkeen Lapanen soitteli pitkin Aasiaa ja pyyteli syvästi anteeksi jne.

        Kun ei saatana taidot riitä muuhun kuin täysin typerään trollaamiseen ja populismiin. Ei kerrassaan mitään hyötyä tuon puolueen edustajista valtakunnan tai kuntatasonkaan päätöksenteossa


      • Anonyymi00070
        Anonyymi00069 kirjoitti:

        Kun ei saatana taidot riitä muuhun kuin täysin typerään trollaamiseen ja populismiin. Ei kerrassaan mitään hyötyä tuon puolueen edustajista valtakunnan tai kuntatasonkaan päätöksenteossa

        Kaikkia sitä näkkee. Nyt oli jo purrankin mainos pornosivuilla. Joku tolokku sentäs,että saa edes hetken olla rauhas ilman hänen irvistelyä.
        Pitänee kaivaa vanahat jallut esiin, ei ainakhan siellä pälistele


    • Anonyymi00071

      Senhän näkee naamasta, että kyllä kelepaa ja on kelvannut

      Purra otti vastaan 800 euron samppanja­pullon, vaikka ohje kieltää

      Ministereiden lahjat|Lahjarekisteristä selviää, että ministereille lahjoitetaan muun muassa ylellisiä kestityksiä, hirvijahteja, kelloja ja alkoholia. Jotkut lahjat rikkovat ministeriohjetta

    • Anonyymi00073

      Seis maailma! Tahdon ulos! Elon auta!

    • Anonyymi00074
      • Anonyymi00075

        Kaivotkin kuivui kevätalvisin ja lunta piti sulattaa pataan niin sauna- kuin pesuvedeksi.
        Paskallaki piti käyä ulukovessassa kylmässä ja pyhkässä ahteri sanomalehteen.
        Se oli natura-elämää se.


      • Anonyymi00076
        Anonyymi00075 kirjoitti:

        Kaivotkin kuivui kevätalvisin ja lunta piti sulattaa pataan niin sauna- kuin pesuvedeksi.
        Paskallaki piti käyä ulukovessassa kylmässä ja pyhkässä ahteri sanomalehteen.
        Se oli natura-elämää se.

        eikä kutsuttu naisten eikä miestenlehtiin. Oli se ankeaa ja vieläki potkithan päähän jos suunsa avaa


    • Anonyymi00077

      Huvitti kyllä kun luin Purran päivityksen asiasta, silleen tässä minä luulin törmänneeni useampaankin juttuun pikku Purrasta, kivasta pikku ihmisvihaajasta,
      mutta ei vissiin sitten.

      Kognitiivinen dissonanssi kuuluu traumakäyttäytymiseen.
      Toki suosittelen terapiaa ennen johtopaikkoja valtakunnan politiikassa.

      Riikka haluaa kostaa kaikille, varsinkin naisille... Nää on niin kurjia tyyppejä, kävis melkein sääliksi jos ne ei olis täysiä sosiopaattinatseja.

    • Anonyymi00078

      Media saisi ryhdistäytyä ja voisi lähteä oikomaan kokoomuksen valheellisia väittämiä.

      Kehitin maksukykypuoleelle sloganin, joka ei valehtele:

      Kokoomus - suomalaisen yhteiskunnan eriarvoistamista ja velkapelottelua jo vuodesta 1918.

    • Anonyymi00079

      Kokoomuksen Valkonen: Suomi on matkalla hallitsemattomaan kriisiin – ”Vappu­satasten aika on ohi” HS-haastattelu

      Kaikella kunnioituksella HS ja kokoomus, mutta markkinointikikkanne on jo nähty. Se kuuluu kuluneimpien joukkoon. Heittäkää vielä sekaan "ainut vaihtoehto" sekä "kansallinen turvallisuus", niin sarja on kasassa.
      Toisekseen emme ole matkalla hallitsemattomaan kriisiin, vaan meitä ajetaan siihen.

      • Anonyymi00080

        "vappusatasten aika on ohi"
        SDP:n Rinne lupasi tosiaan nostaa pieniä eläkkeitä hinta n 300-500 milj.

        Kokoomus pisti paremmaksi .Sen vappusatanen maksaa meille yhteisöveron alennuksena n miljardin per vuosi!


    • Anonyymi00081
    • Anonyymi00082
    • Anonyymi00083
    • Anonyymi00084

      Pekka Juntin kolumni: Fiksu kasvattaisi puut  kunnon tukeiksi ja tienaisi enemmän, mutta valtio ei malta odottaa
      "Suuria hakkuumääriä on perusteltu sillä, että metsäteollisuus tuottaa työtä ja verotuloja, mutta siinäkin suunta on surkea.
      2000-luvun alussa metsäsektori työllisti 1,7 henkilöä tuhatta hakattua kuutioita kohden. Nyt lukema on 0,8.
      Puun jalostusaste on heikompi kuin 50 vuoteen."

    • Anonyymi00085

      Poliitikot valittavat alhaisesta syntyvyydestä, mutta jos nyt huolehdittaisiin ensin niistä lapsista ja nuorista, jotka tähän maahan ovat jo syntyneet.

    • Anonyymi00086

      Suojaosan poistaminen on yksi älyttömimmistä päätöksistä, joita tämä hallitus on tehnyt. Kun tällä hetkellä kenen tahansa on vaikea löytää vakituista täysiaikaista työpaikkaa, on vaikea käsittää tilanne, jossa työttömän kannattaa lähinnä makoilla sängyssä.

    • Anonyymi00087

      " Trump on parasta mitä länsimaille on tapahtunut pitkään aikaan" - Jussi Halla-aho (ps) Eduskunnan puhemies

      no joo jääkhöt sanomatta

      • Anonyymi00088

        EK vaatii suunnanmuutosta maahanmuuttopolitiikassa ensi hallituskaudella – esittää 72 keinoa maahanmuuton lisäämiseksi
        Kannattaa persujenkin lukea https://yle.fi/a/74-20216434
        Etujärjestö vaatii nyt suunnanmuutosta maahanmuuttopolitiikassa ensi hallituskaudella. EK:n tavoitteena on, että Suomeen tulisi vähintään 45 000 työperäistä maahanmuuttajaa nettona vuosittain.


    • Anonyymi00089

      Tämmöstä sontaa sieltä työkkärissä nykyään

      Viranomainen vaati Jannea antamaan taiteellisesta toiminnastaan kirjallisen selvityksen. Viranomainen halusi tietää, onko hänellä Y-tunnusta, montako tuntia musiikki häntä viikossa työllistää ja milloin hän on viimeksi julkaissut kappaleen.

      Janne vastasi, että soittelee rumpuja pari tuntia viikossa. Y-tunnusta hänellä ei ole. Janne kertoi, ettei hän tienaa musiikilla rahaa.
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011871205.html

      • Anonyymi00090

        No enimmäkseen ryyppään ja katson Netflixiä

        - Ahaa, siis päätoiminen viininmaistaja ja elokuvakriitikko.


      • Anonyymi00091
        Anonyymi00090 kirjoitti:

        No enimmäkseen ryyppään ja katson Netflixiä

        - Ahaa, siis päätoiminen viininmaistaja ja elokuvakriitikko.

        "Sulla on rahaa striimaustilaukseen? Taidat tehdä pimeitä töitä!"

        Ainoa hyväksyttävä vastaus on "Teen työhakemuksia ja katselen ulos ikkunasta näkyisikö töitä."


      • Anonyymi00092
        Anonyymi00091 kirjoitti:

        "Sulla on rahaa striimaustilaukseen? Taidat tehdä pimeitä töitä!"

        Ainoa hyväksyttävä vastaus on "Teen työhakemuksia ja katselen ulos ikkunasta näkyisikö töitä."

        Siinä vaiheessa, kun sosiaaliturvajärjästelmän ensisijainen tarkoitus on kyykytys, on ilmiselvää, että se on uudistettava.

        ‪Elämän ensimmäinen keikka ja olet heti musiikkialan ammattilainen - ja ollut sitä saman tien jo 10 vuotta.

        Byrokraattinen sadismi tuo mieleen Neuvostoliiton. Järjestelmämme on rakennettu syrjäyttämään ihmisiä eikä aktivoimaan. Ainoastaan sairas maa voi synnyttää tällaista. Kannustaminen, my ass.


      • Anonyymi00093
        Anonyymi00092 kirjoitti:

        Siinä vaiheessa, kun sosiaaliturvajärjästelmän ensisijainen tarkoitus on kyykytys, on ilmiselvää, että se on uudistettava.

        ‪Elämän ensimmäinen keikka ja olet heti musiikkialan ammattilainen - ja ollut sitä saman tien jo 10 vuotta.

        Byrokraattinen sadismi tuo mieleen Neuvostoliiton. Järjestelmämme on rakennettu syrjäyttämään ihmisiä eikä aktivoimaan. Ainoastaan sairas maa voi synnyttää tällaista. Kannustaminen, my ass.

        Meikäläisen järjissään olevan mielestä kafkamaisesta simputuksesta ei voi olla kuin haittaa yhteiskunnallemme.
        Persut siellä himohommissaan


    • Anonyymi00094

      Näin se oikeisto sadistisesti kannustaa. Keha käyttää energiansa kytätessään työttömien sometilejä kuin Stasi konsanaan, jotta saisi tulkittua työttömän harrastukset yrittäjyydeksi.

      Perustulo ja oikeisto voi tunkea sen velkajarrunsa sinne minne aurinko ei paista.

      • Anonyymi00095

        Laitoit kavereille ruokaa=kokki.
        Pidit vauvaa sylissä = lastenhoitaja.
        Vaihdoit auton renkaat = mekaanikko.
        Pätevöityminen ja yritystoiminnan aloittaminen on nykyään helppoa.
        Osallistuit kuntoiluryhmän-hiihtoon = ammattiurheilija
        Pilkkikisoissa pääsit palkinnoille = ammattikalastaja
        jne


    • Anonyymi00096

      Ei taida auringon alla löytyä asiaa, josta Purra ei syyttäisi maahanmuuttajia.

      Purra ei ole ihan ensimmäisiä ihmisiä, jolla on varaa vinkua maahanmuuttajien työuran lyhyydestä, Hän itse kun oli kotiäitinä vuosia ja vuosia.

      Purra siis kirjoittaa Hollantilaisen Jan Van de Beekin tutkimuksesta ”Rajaton hyvinvointivaltio” jossa todetaan, että maahanmuuttajat maksavat valtiolle n. 17,3 miljardia vuodessa.
      Tutkimus on tyrmätty ja siitä on tehty faktantarkistusta (valitettavasti ei HS:ssä):
      www.euronews.com/my-europe/20...

      • Anonyymi00097

        Myöskään Suomen Perustan "tutkimukset" eivät kestä faktantarkastusta.
        Purra ei harrasta lähdekritiikkiä, tarkoitus on vain saada rasistit raivoamaan kuinka maahanmuuttajat saavat eläkettä verovaroista.

        Ilman maahanmuuttajia tämä maa surkastuu rusinaksi, kun puolet kansasta alkaa olla vanhuksia ja eläkeläisiä.
        Jos homma meinaa pyöriä, niin maahanmuuttajia tarvitaan lisää ja paljon


    • Anonyymi00098
      • Anonyymi00099

        Tämä on syvään juurtunutta ajattelua koko puolueessa. Ironisesti Juhana on vain niin typerä, että sanoo sen ääneen.
        Juhana voinee levittää terveiset pidemmällekin puolueeseensa ja samalla muillekin hallitusvastuusta nauttiville


      • Anonyymi00100

    • Anonyymi00101

      Kello 3, nyt hyvä aika kuulostella Mirelleä tunti-pari ja sitten ottaa taas pienet tirsot. Siitä se taas käynnistyy

    • Anonyymi00102

      Aika herätä
      On tää saatana käsittämätöntä, että olemme ylittäneet vaarallisen globaalin lämpötilan +1,5 astetta, mutta mediaa tai päättäjiä ei kiinnosta lainkaan. Nykyisen elämämme perusta on tuhoutumassa, mutta puhutaan vain niitä näitä päivänpolttavia. Media ja päättäjät ovat epäonnistuneet täydellisesti.

    • Anonyymi00103

      Neuvo.
      Ala kokoomuslaiseksi kuulut sitten niin sanottuun parempaan väkeen.
      Niinhän sitä on ruukattu tehhä kautta aikojen.
      Kommunistina saat köyhän valittajan maineen.
      Vihreänä saat pöliän maineen.
      SITÄHÄN SINÄ KYLLÄ SITTEN OLETKIN.
      KAIKISTA PÖLJIMMÄT OVAT VIHREITÄ.

    • Anonyymi00104

      Miten viimeiset vuodet ovat vaikuttaneet suhtautumiseesi Suomi -nimiseen valtioon?

      Henk.koht. suurin tai oikeast. ainut muutos Orpon hallituksen myötä on ollut henkinen. En enää koe ylpeyttä "yhteisestä projektistamme", vaan olemme vain taantuva joukko ihmisiä asumassa samojen rajojen sisäpuolella.

      • Anonyymi00105

        Suomi on taantuva, mitätön maa, joka ei edes yritä tarjota mahdollisuuksia omillekaan kansalaisilleen, saati sitten muille.
        Kekkosta tarvittaisiin lässyjen sijaan


    • Anonyymi00106
      • Anonyymi00107

        Mikähän "psykoseksuaalisen kehityksen häiriö" on ihmisellä, jonka elämäntyö perustuu toisten ihmisten seksuaalisuuden raivokkaaseen miettimiseen, halveksimiseen ja rajoittamiseen?

        Miten se voi kiinnostaa niin paljon? Jeesuskin paransi sairaita – miksei sitten lääkäri noudata vaikka sitä esimerkkiä?


    • Anonyymi00109

      Homouden kauhistus herättää kysymyksiä

      Jumalan sanan mukaan homouden olevan kauhistus. Arvatenkin hän viittaa 3. Mooseksen kirjaan (3. Moos. 18:22). Voisiko Jumalan ikuisen ja muuttumattoman sanan asiantuntija vastata minulle joihinkin Mooseksen 2. ja 3. kirjan herättämiin kysymyksiin, jotta voisin näitä lakeja kirjaimellisesti ja oikein elämässäni noudattaa?

      1) Kun polttouhraan naudan alttarilla, tiedän, että siitä syntyy Herralle mieluisa tuoksuva tuliuhri (3. Moos. 1:9). Ongelmana ovat naapurit. Heidän mielestään tuoksu ei ole mieluisa. Pitäisikö minun kirota heidät?

      2) Jos haluaisin myydä tyttäreni orjaksi, mikä 2. Mooseksen kirjassa hyväksytään (2. Moos. 21:7), niin mikä nykypäivänä mielestäsi olisi sopiva hinta hänestä?

      3) 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 25:44) sanotaan, että voin omistaa orjia, sillä ehdolla, että he ovat naapurikansojen edustajia. Erään ystäväni mielestä tämä pätee venäläisiin, mutta ei ruotsalaisiin. Voitko tarkentaa? Miksi en saisi omistaa ruotsalaisia?

      • Anonyymi00110

        4) Minulla on naapuri, joka jatkuvasti työskentelee sapattina. 2. Mooseksen kirja (2 Moos. 35:2) selkeästi määrää, että hänet olisi surmattava. Onko minulla moraalinen velvollisuus tappaa hänet itse?

        5) Eräs ystäväni on sitä mieltä, että vaikka simpukoiden syöminen on iljetys (3. Moos. 11:10-11), se on kuitenkin vähemmän kauhistus kuin homoseksuaalisuus. En ole varma asiasta.

        6) 3. Mooseksen kirjan (3. Moos. 21:20) mukaan pappi ei saa lähestyä Jumalan alttaria, jos hänellä on näössä vikaa. Olen nähnyt pappien käyttävän silmälaseja. Tulisiko heille antaa mahdollisuus laserleikkaukseen vai surmataanko heidät heti?

        7) Useimmat miespuoliset ystäväni antavat leikata hiuksensa ohimoilta ja ajavat partansa, vaikka tämä on kielletty 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 19:27). Kuinka heidän tulisi kuolla?

        8) Kuulin naispuolisen työtoverini harrastaneen sukupuoliyhteyttä kuukautisten aikana, vaikka se 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 20:18) kielletäänkin. Tulisiko hänet ja hänen partnerinsa poistaa kansansa keskuudesta Venäjälle vai Ruotsiin?


      • Anonyymi00111
        Anonyymi00110 kirjoitti:

        4) Minulla on naapuri, joka jatkuvasti työskentelee sapattina. 2. Mooseksen kirja (2 Moos. 35:2) selkeästi määrää, että hänet olisi surmattava. Onko minulla moraalinen velvollisuus tappaa hänet itse?

        5) Eräs ystäväni on sitä mieltä, että vaikka simpukoiden syöminen on iljetys (3. Moos. 11:10-11), se on kuitenkin vähemmän kauhistus kuin homoseksuaalisuus. En ole varma asiasta.

        6) 3. Mooseksen kirjan (3. Moos. 21:20) mukaan pappi ei saa lähestyä Jumalan alttaria, jos hänellä on näössä vikaa. Olen nähnyt pappien käyttävän silmälaseja. Tulisiko heille antaa mahdollisuus laserleikkaukseen vai surmataanko heidät heti?

        7) Useimmat miespuoliset ystäväni antavat leikata hiuksensa ohimoilta ja ajavat partansa, vaikka tämä on kielletty 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 19:27). Kuinka heidän tulisi kuolla?

        8) Kuulin naispuolisen työtoverini harrastaneen sukupuoliyhteyttä kuukautisten aikana, vaikka se 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 20:18) kielletäänkin. Tulisiko hänet ja hänen partnerinsa poistaa kansansa keskuudesta Venäjälle vai Ruotsiin?

        9) Olen oppinut 3. Mooseksen kirjasta (3. Moos. 11:7-8), että kuolleen sian koskettaminen tekee minusta saastaisen. Voinko kuitenkin käyttää nahkakenkiä, jos käytän välissä sukkia?

        10) Sukulaisellani on maatila. Hän rikkoo 3. Mooseksen kirjan lakia (3. Moos. 19:19) kylvämällä samaan peltoon kahta eri siementä. Samoin hänen vaimonsa rikkoo kyseistä lakia käyttämällä vaatteita, joiden valmistuksessa on käytetty kahdenlaista kuitua (puuvilla-polyester-sekoitetta). Hän myös kiroilee paljon. Onko todellakin tarpeellista kutsua koko kaupungin väki kivittämään heidät (3. Moos. 24:10-16)? Emmekö voisi vain polttaa heidät perhepiirissä niin kuin teemme ihmisille, jotka makaavat puolisonsa perheenjäsenten kanssa (3. Moos. 20:14)?
        JUHA RUOTSALAINEN Jyväskylä


    • Anonyymi00112

      Järjestelmän oikeuttamisen teoria selittää miksi kansa ei kapinoi eikä lahkolaiset eroa. John Jost ja kumppanit ovat pohtineet asiaa.

      • Anonyymi00114

        https://www.google.com/search?q=järjestelmän+oikeutus+teoria&oq=jär&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCAgAEEUYJxhBMggIABBFGCcYQTIGCAEQRRg5MgcIAhAAGIAEMgcIAxAuGIAEMgcIBBAAGIAEMgcIBRAAGIAEMgYIBhBFGEEyBggHEEUYPDINCAgQLhivARjHARiABDINCAkQLhivARjHARiABDINCAoQLhivARjHARiABDIHCAsQABiABDIHCAwQABiABDIHCA0QABiABDIHCA4QABiABNIBCDM2MzRqMGo0qAIOsAIB8QVLqvSA5INizw&client=ms-android-samsung-ss&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#lfId=ChxjMe Monet syyt sitovat vähiten järjestelmästä hyötyviä jatkamaan.


    • Anonyymi00113

      Bensiinin hinta voi nousta Suomessa jopa KOLMEEN euroon litralta, arvioi Aalto-yliopiston teknillisen fysiikan professori Peter Lund Verkkouutisille.

      vaihtoehdot


      Jonkinlainen teoreettinen yläraja hinnalle löytyy vaihtoehdoista, esimerkiksi synteettisten polttoaineiden valmistamisesta.

      Hänen mukaansa bensiiniä voidaan tehdä turpeesta, biomassasta, hiilestä tai kaasusta, mutta niiden ympäristövaikutukset ja päästöt ovat suuret. Hinnat näillä vaihtoehdoilla olisivat 150–250 dollaria tynnyriltä.

      – Bensiinin hinta olisi silloin yli 2,5 euroa, jopa lähellä neljä euroa litralta raaka-aineesta riippuen, mutta tämä ei vielä sisällä päästömaksuja. Tarvittavien tuotantolaitosten rakentaminen vie oman aikansa, Lund muistuttaa.

    • Anonyymi00115

      Saas nähdä Iranin tilanne. SaudiArabian sekaantuminen taistoon toi mielenkiintoisen pointin jatkoon.Saudeilla ja ydinasevaltio Pakistanilla on yhteissopimus, että jos jompaan kumpaan hyökätään niin toinen tulee tarvittaessa apuun.
      Sitten olisi helveta irti.Toki jo nytkin

    • Anonyymi00116

      Oikeistoa ja vasemmistoa ei enää erota suhtautuminen markkinatalouteen vaan suhtautuminen totuuteen, tieteeseen ja sivistykseen.

      Eihän perinteisellä oikeisto-vasemmisto -jaottelulla ole enää mitään virkaa nykymaailmassa, että miksi sitä edelleen käytetään?

      • Anonyymi00117

        ”Orpon hallitus on tehnyt kymmenen miljardin sopeutukset” toistuu päivästä toiseen pääministerin tai valtionvarainministerin puheissa, vaikka eri tutkimuslaitokset Vatt:ia myöten ovat todenneet että ne jää 3,5-5 miljardin välille laskentatavasta riippuen.

        Äänien kalastelu muunnellun totuuden ja muiden syyttelyn avulla on tärkeämpää kuin valtakunnan ja kansan asioiden hyvä hoitaminen.
        Valtionvarainministeri lupasi, että köyhiltä ei leikata. Todellisuus on ollut aivan muuta.

        Pääministerinkin suusta on vakuuteltu kansalle monta kertaa "minä takaan, että...". Kertaakaan takuu ei ole toteutunut.


      • Anonyymi00118
        Anonyymi00117 kirjoitti:

        ”Orpon hallitus on tehnyt kymmenen miljardin sopeutukset” toistuu päivästä toiseen pääministerin tai valtionvarainministerin puheissa, vaikka eri tutkimuslaitokset Vatt:ia myöten ovat todenneet että ne jää 3,5-5 miljardin välille laskentatavasta riippuen.

        Äänien kalastelu muunnellun totuuden ja muiden syyttelyn avulla on tärkeämpää kuin valtakunnan ja kansan asioiden hyvä hoitaminen.
        Valtionvarainministeri lupasi, että köyhiltä ei leikata. Todellisuus on ollut aivan muuta.

        Pääministerinkin suusta on vakuuteltu kansalle monta kertaa "minä takaan, että...". Kertaakaan takuu ei ole toteutunut.

        Orpo ja kulman takana oleva nousu.

        Valehtelu on yksi tällainen ihmisen harmaa alue.
        Huolestuttavaa tässä on, että ihminen ei tällöin välttämättä edes huomaa valehtelevansa, hän ihan todella ja oikeasti uskoo siihen mitä hän puhuu, on siis patologinen valehtelija.


    • Anonyymi00119
      UUSI
    • Anonyymi00120
      UUSI

      Nykymenolla Suomessa on muutaman vuoden päästä tuhansia kajahtaneita emeritusprofessoreita ja muka professoreita Iltalehden rosterissa.

      • Anonyymi00121
        UUSI

        laskuoppien mukaan meitä on nyt vähän yli 8 miljardia. Koska ihmiskunta ylittää kanienkin lisääntymiskyvyn on meitä vuonna 2060 varmaan triljoona. Siitä riittääkin ihan joka maahan reilusti uusia asukkaita, vaikkapa persujen iloksi.

        Ei väliä vaikka sotien muodossa hieman harvenamme toisiamme. Matikka on hauskaa.


      • Anonyymi00122
        UUSI
        Anonyymi00121 kirjoitti:

        laskuoppien mukaan meitä on nyt vähän yli 8 miljardia. Koska ihmiskunta ylittää kanienkin lisääntymiskyvyn on meitä vuonna 2060 varmaan triljoona. Siitä riittääkin ihan joka maahan reilusti uusia asukkaita, vaikkapa persujen iloksi.

        Ei väliä vaikka sotien muodossa hieman harvenamme toisiamme. Matikka on hauskaa.

        Poikani on kasvanut vuodessa lähes 10 cm. Nykymenolla hän on 20 vuoden päästä lähes kolme ja puoli metriä pitkä.


    • Anonyymi00123
      UUSI

      Tilastokeskuksen väestöennusteessa (jonka oletus nettomaahanmuutosta on huomattavasti suurempi kuin muissa viime aikojen ennusteissa) Suomen väkiluku olisi 2070-luvulla vähän päälle 6,5 miljoonaa.
      Ilmeisesti vajaa 200 % meistä on sitten ulkomaalaistaustaisia.

      • Anonyymi00124
        UUSI

        Faktat lineaarisesti kohdillaan, joku muuttuja saattaa matkalla tulla.

        Parin viikon flunssailun tuloksena lähti 3 kg painoa pois, kun ruoka ei ole maistunut. Tällä vauhdilla painan ensi helmikuussa enää yhden kilon.


    • Anonyymi00125
      UUSI

      Melko pitkäksi kasvaa.

      Onkohan papalle kukaan kertonut, että Suomen kansasta jo nyt 100 % on ulkomaalaistaustaisia.
      Papan matematiikka on hiukan tainnut jäädä dementian jalkoihin.

      • Anonyymi00126
        UUSI

        Sama ku persujen matematiikka
        Perussuomalainen maksaa mielellään satasen, jos sillä saadaan maahanmuuttajalta pois viisi kymppiä.

        Maahanmuuttajien työttömyys­tuen leikkaus ajautui ongelmiin: Kustannus­arvio pahoin pielessä

        HS:n tiedot|Uuden kotoutumistuen piti tuoda säästöjä, mutta sen sijaan se lisäisi kustannuksia. Syynä on se, että maahanmuuttajalle tulisi oikeus saada kielikoulutusta tukileikkauksen välttämiseksi.


    • Anonyymi00127
      UUSI

      Tuoreen tutkimuksen mukaan enää 33 prosenttia amerikkalaisista tukee Trumpia. Mutta ei hätää:
      Markku Ruotsilan matematiikalla hänellä on yhä enemmistön tuki.

    • Anonyymi00128
      UUSI

      Kokoomus lupasi lopettaa velaksi elämisen ja luoda 100 000 uutta työpaikkaa, ja työpaikat kirjattiin myös hallitusohjelmaan lupauksena.
      Perussuomalaiset lupasivat olla leikkaamatta kaikkein pienitulosimmilta.

      Lupauksia ei edes aiottu toteuttaa.huuhaa sakkeja, älkää äänestäkö

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      394
      6747
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4315
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      103
      4067
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3674
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      137
      3658
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      155
      3631
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3559
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3123
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3084
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      108
      2832
    Aihe