ero tekstiviestillä

Voiko joku edes ajatella niin... Näköjään voi koska minulle näin tehtiin. :(
152112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Näinhän se menee, minulle tapahtui samoin. Rakastamani mies lähetti myös minulle tekstiviestin (ikää hänellä 47v.)kahden vuoden yhdessäolon jälkeen. En voinut uskoa minkälainen ihminen tekee niin?? Voiko lapsellisempaa tapaa olla?

Täytyy sanoa, että onneksi omat lapseni on kasvatettu kommunikoimaan, vaikeistakin asioista.

Äänestä

...jopa useampia kertojakin ollessani yh-iskänä vuosien 1999...2003 aikana, joten se tapa lienee nykyisin varsin yleinen. Yhtä tylyltä ja loukkaavalta se tuntui kuitenkin joka kerta.

Onneksi kuitenkin löysin lopulta elämäni naisen keväällä 2003 ja nyt olemme olleet avioparinakin jo kaksi ja puoli kuukautta.

Äänestä
  • Näin on käyny myös mulle... Todella säälittävä tapa!

    Äänestä

siis mulle on itelle kanssa käyny noin...ensin mies kerto mulle kun tavattiin että kuinka sen ex-tyttöystävä jätti sen txt eikä kertonu mitään syytä...sitten se vielä sano että se eis ikinä vois tehä niin...

mutta kuinkas ollakaan se teki niin mulle....
ite en oo koskaan ketään txt jättäny enkä jätä!!!

Äänestä

raukkamainen teko, minusta. Eikä paljoa kunnioitusta sitten ollut sinua kohtaan, ehkä oli siten parempikin että lähti eukko menemään.

Äänestä

Se on alhaisin tapa jättää toinen.Tosi kurja tapa!!! ja jos ei ole pokkaa sanoa naamatusten niin onko se tosiaankaan koskaan ollut ns. "AITO SUHDE" ...Vai mikä mättää nykyajan kännykkä kulttuurissa kun puidaan sen kautta todella tärkeitä elämän asioita...päätepisteeseen jne. :(

Äänestä
  • kyllä se niin käy jos toinen ei suostu tapaamaan.pakko jotain on ilmoittaa.jokainen haluaa jatkaa matkaa eteenpäin.mä myönnän et tein niin.Odotin kaksi viikkoa et voisimme jutella asioista mut ei.mun mitta tuli täyteen.en voinnut tehdä enään muuta.Mut asiat on kohdattava kasvokkain sitä mieltä olen!jos mies on pelkuri niin sit ei muuta vaihtoehtoa ole.ja sit ei vastata puh. ja ihmetellään miten teit noin???mut hyvää kesää kaikille!! nautin nyt elämästä...=))

    Äänestä

Tekstiviesti on siis tuomittu vääräksi tavaksi. Kukas on määritellyt sen oikean tavan ja mikähän se mahtaa olla?

Äänestä
  • Valtiovallan ylimmän johdon esimerkeillä tekstiviestieroilmoitukset ovat laillisia menettelytapoja. Siitä vaan viestejä rustaamaan

    Äänestä

  • Matti kuin Maijakin kirjoitti:

    Valtiovallan ylimmän johdon esimerkeillä tekstiviestieroilmoitukset ovat laillisia menettelytapoja. Siitä vaan viestejä rustaamaan

    Raukempaa tapaa ilmoittaa erosta kun tekstiviestillä,jos toinen suostuu tapaamaan ja puhumaan

    Äänestä

  • että näin kirjoitti:

    Raukempaa tapaa ilmoittaa erosta kun tekstiviestillä,jos toinen suostuu tapaamaan ja puhumaan

    Mies, 47 v, jätti minut tekstiviestillä. Pyysin tapaamista, suoraa keskustelua ja kunnon hyvästejä. Eipä ollut kanttia tulla paikalle. Nyt jälkikäteen mietin, miten ihmeessä moiseen sikaan oikeen rakastuinkaan??

    Äänestä

  • vivieenne kirjoitti:

    Mies, 47 v, jätti minut tekstiviestillä. Pyysin tapaamista, suoraa keskustelua ja kunnon hyvästejä. Eipä ollut kanttia tulla paikalle. Nyt jälkikäteen mietin, miten ihmeessä moiseen sikaan oikeen rakastuinkaan??

    Näin myös täällä nyt sitten miettii loppuelämän että mikä itsessä oli vikana kun ei voinut asiaa suoraan sanoa päin lärviä! Kyllä ihmisellä pitää sen verran olla munaa että pystyy asian hoitamaan kunnialla päätökseen! Tietysti jos on toista vaan hyväksikäyttänyt niin ei ole otsaa totuuden kertomiseen! Itsellä jäi 1,5kk seurustelusta sellainen fiilis että mies oli vain peluri ja hyväksikäyttäjä, ehkei kannattaisi luottaa niin sokeasti miehiin!

    Äänestä

  • vivieenne kirjoitti:

    Mies, 47 v, jätti minut tekstiviestillä. Pyysin tapaamista, suoraa keskustelua ja kunnon hyvästejä. Eipä ollut kanttia tulla paikalle. Nyt jälkikäteen mietin, miten ihmeessä moiseen sikaan oikeen rakastuinkaan??

    Minut jätettiin viime viikolla s-postilla. Mies pk-seudulta....Entä sinulla?

    Äänestä

Mulle kävi samalla tavalla. Monivuotinen suhde pistettiin poikki tekstarilla. Ikävä kyllä ex-mies oli näin munaton. Kyllä minusta lähes jokainen ansaitsee suhteen lopetuksen kasvotusten. Ehkä ainut syy miksi tekstaria voisi harkita, on pelko siitä, että toinen heittäityisi väkivaltaiseksi tms. Tosin siinäkin tapauksessa voisi ainakin soittaa. Kyllä se syy on yleensä sen toisen osapuolen kypsymättömyydessä.

Äänestä

Mulle kävi samalla tavalla. Tuntui kuin olisin ollut jotain tv-shop -käyttötavaraa jota ei sitten enää haluta.. :(

Ymmärrän sua hyvin, ja olen pahoillani että sulle kävi noin. Tuollaiset sikaihmiset eivät ansaitse toisen ikävää, kunnioitusta, surua...

Edelleen ystävääni lainaten, se mikä alkaa kasvotusten, lopetetaan niin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-m31- kirjoitti:

Voiko joku edes ajatella niin... Näköjään voi koska minulle näin tehtiin. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu