Läpimärät turret käveli valkoisissa toppavermeissä naamat norsunv*tulla

Anonyymi-ap

Nauratti. Nyt kun tämä on tällainen crapland niin on jopa toivoa, että ei olisi enää intoa tulla. Ihanaa!

31

496

    Vastaukset 31

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Noin 15 turistia oli menossa klo. 19.00
      kauheassa vesisateessa, pimeässä
      moottorikelkka safarille.
      Voin vain sääliä, enkä itse
      haluaisi tuolle retkelle.

      • Anonyymi00002

        No mutta se on se manit pois! Vettä sataa taivaan täydeltä, plusasteita useampi ja lumi upottavaa moskaa. Silti turistia vaan safarille hikoilemaan ja kastumaan.


    • Anonyymi00003

      Milleköhän kelkkasafareiden vuokrahaalarit haisevat kauden jälkeen? Ellei hielle ja pierulle niin sitten sille kuin haalari olisi liotettu voimakkaassa parfyymissä. Totta ne pitää polttaa.

    • Anonyymi00004

      Nuo turistit eivät ole kokeneet edes loskaa,ne nauttii täällä siitä huolimatta..Textistä paistaa vahingonilo,mutta miksi?! Mitä ihmettä tollanen asenne?!Täällähän on mukavaa kun kaupunki elää,ja se on vaan ja ainoastaan turistien ansiota.

      • Anonyymi00018

        Vahingonilo ja sääli ovat
        eri asioita.


    • Anonyymi00005

      Turistit nauttii Lapin ilmiöistä. Yrittäjät rikastuu. Lappi nousee. Airbnb on Lapin tulevaisuutta. Kateus ei sitä estä. Majoitusta tarvitaan.

      Iloinen mieli, kevät tulee, valo voittaa ja soppatykki höyryää!

      • Anonyymi00029

        Muistakaa joulukuussa mielenosoitus lentokentällä


    • Anonyymi00006

      Näin on asiat!

      • Anonyymi00007

        Kuulkaa, mitä korkea äly sanoo! Pyysin tekoälyä kertomaan Vision Rovaniemi vuonna 3000.

        Rovaniemen atomiajan tarina vuodelta 3000
        Inspiroiva ja pohdiskeleva kuvaus tulevaisuudesta
        Vuonna 3000 Rovaniemi loistaa revontulien alla, mutta kaupungin ilme on muuttunut – lentävät lautaset surisevat taivaalla ja atomiajan energia pitää kaupungin valoisana yötä päivää. Turistit saapuvat Lappiin nopeasti ympäri maapallon, ja lentävät lautaset kaartavat pitkin Kemijokea kuin muuttolinnut keväällä.
        Robotit palvelevat ihmisiä hymyillen, vaikkei heillä kasvoja olekaan, ja kaupungin kaduilla kuuluu vain ystävällistä napinaa robottien välisestä keskustelusta. AirBnB-majoitus on tuonut eri kansallisuudet yhteen; maailmasta ja jopa toisista galakseista saapuvia vieraita on Rovaniemen keskustassa enemmän kuin poroja metsissä.
        Sodat ovat päättyneet, sillä maailman johtajat löysivät rauhan kenttälounaiden äärellä – yhteisöllisyyden soppatykin lämpimän keiton ääressä. Rovaniemen torilla seisoo nyt kultainen soppatykki -patsas, johon galaktiset humanoiditkin saapuvat ottamaan selfieitä, muistutuksena siitä, että soppa ja yhdessäolo voivat rakentaa rauhan.
        Tulevaisuuden Rovaniemi on paikka, jossa teknologia ja yhteisöllisyys kulkevat käsi kädessä, ja rauha on arjen peruskallio – kuin Lempeä tuulenhenki Lapin keväässä.


    • Anonyymi00008

      Vahingoniloa? Kyllä. Liiaksi on päässyt paisumaan tämä massaturismi sekä laiton majoitustoiminta asuinkerrostaloissa.

      • Anonyymi00009

        Korkeampi äly ei taida soppamiehen
        soppatykissä juurikaan kypsyä.
        Kyllä sillä Kirkkovaltuustoon pääsee.


      • Anonyymi00032

    • Anonyymi00010

      Turistit eivät ole syypäitä laittomaan vuokraamiseen...

      • Anonyymi00011

        Ovat kyllä osa ongelmaa. Onko pakko ottaa airbnb?


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Ovat kyllä osa ongelmaa. Onko pakko ottaa airbnb?

        Tämä. Vastuullinen matkailija selvittää taustat ennen matkaan lähtöä.


    • Anonyymi00012

      Tänne niitä turisteja silti vielä kehdataan lennättää pettymään ja ulisemaan, että missä lumi. Paskaisessa lätäkössä vetävät laukkujaan johonkin kuppaiseen Airbnb:hen ja ihmettelevät illan hämärässä, miksi ei näytä samalta kuin tekoälyllä muokatussa talvikuvassa, jossa revontulet loimottavat valkoisessa maisemassa.

      Ei tämä talvi ole millään tavalla ollut normaali. Alkutalvesta satoi vettä, sitten jysähtivät kaikki lumet kerralla maahan ja oli hirmupakkasia ja talvimyrskyjä. Nyt kevättalvella on kuin olisivat syysmyrskyt iskeneet. On tosi lauhaa, sataa vettä ja on järjettömiä tuulenpuuskia. Ei talven kuuluisi näillä leveysasteilla loppua maaliskuun alussa kuten nyt kävi.

      Niin. No kannattaisiko niiden turistien ehkä miettiä omaa osuuttaan tähän ilmastonmuutokseen? Toisaalta on hyvä, että massamatkailu tuhoaa itse itsensä. Kun puitteet on tuhottu, ei ole enää mitään syytä matkustaa. Toki toivoisin, että ihmiskunta havahtuisi tilanteeseen jo sitä ennen ja yrittäisi säilyttää elinkelpoiset olosuhteet edes itselleen.

      Tämä öljykriisikin oikeastaan sataa planeetan laariin. Korkeammilla öljynhinnoilla kun ei voi enää parillakympillä lennättää ihmisiä ympäri maailmaa. Tässä se myös nähdään, kuinka herkkä elinkeino koko matkailu on. Yksi kriisi ja naps, koko elinkeino on rähmällään. Ei sellaisen varaan kannata kaikkia kortteja laittaa.

      Loppujen lopuksi on ihan oikein, että ympäri palloa lentelevät turistit pääsevät itse kauhistelemaan toimintansa lopputuloksia. Siinä maaliskuisessa lätäkössä laukkua vetäessään voi päätyä miettimään oman turhan matkustamisensa mielekkyyttä ja jatkossa harkita toisenkin kerran ennen kuin varaa lentolipun (jonka hinta toivottavasti on nykyistä korkeampi).

      • Anonyymi00013

        Oikaisu sinulle: Airbnb on ihan eri asia kuin ne kuppaiset laittoman majoituksen kopit.
        Ahneet kahmineet asunnot laittomaan majoitukseen ja kalustaneet, sisustaneet ja varustelleet ne kirpputoreilta kannetuilla vanhoilla kalusteilla.

        Vaikka tästä on ihan jatkuvasti tiedotettu niin todellakin airbnb on täysin eri asia kuin laiton majoitus. Oikea aito airbnb on luvallista, mutta ei bisneksen tekeminen asuintaloissa.


      • Anonyymi00015

        Voihan turistit tulla junallakin Euroopasta tänne kohta.

        Rovaniemelle tarvitaan ehdottomasti lisää matkailua.
        Ratkaisu ongelmiin löytyy lakia muuttamalla seuraavasti:

        1. Taloyhtiö saa periä isompaa vastiketta matkailuun rekisteröidystä asunnosta.
        2. Taloyhtiön hallitus ei voi kieltää asunnon käyttämistä matkailuun.
        3. Poliisille annetaan toimivalta vangita häiriötä aiheuttavat turistit.
        4. Hermoheikot kyylääjät muuttavat omakotitaloihin ja pois kaupungin keskustasta, jossa normaalit elämän äänet kuuluvat.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Voihan turistit tulla junallakin Euroopasta tänne kohta.

        Rovaniemelle tarvitaan ehdottomasti lisää matkailua.
        Ratkaisu ongelmiin löytyy lakia muuttamalla seuraavasti:

        1. Taloyhtiö saa periä isompaa vastiketta matkailuun rekisteröidystä asunnosta.
        2. Taloyhtiön hallitus ei voi kieltää asunnon käyttämistä matkailuun.
        3. Poliisille annetaan toimivalta vangita häiriötä aiheuttavat turistit.
        4. Hermoheikot kyylääjät muuttavat omakotitaloihin ja pois kaupungin keskustasta, jossa normaalit elämän äänet kuuluvat.

        No voi että, menikö sulla tunteisiin? Taisi kalikka osua kohteeseensa. Toivottavasti hävettää seuraavia turisteja roudata salahotelliin lätäköitä pitkin. Että tämmöinen crapland tämä nyt on mutta tervetuloa ja manit pois 🤣


    • Anonyymi00014

      No, meillä Rovaniemellähän ei oikeastaan noita alkuperäisen Airbnb-ideologian mukaisia kohteita ole. Kyllä ne laidasta lukien juurikin noita laittomia sijoituskämppiin pusattuja hotellihuoneita ovat. Niitä tarkoitin.

      • Anonyymi00017

        Hyväksyn oikean airbnb:n ja vihaan ahneita majoittajia jotka tehneet laittoman bisneksensä asuintaloihin ihmisten kotien keskelle. Ottaneet rahan takia asunnot laittomuuteen vaikka kun kuolo korjaa niin rahalla ei ole mitään väliä, muistamme heidät vain itsekkäinä, ahneina piruina jotka pilasivat kaupungin asumisolot. Niin ja meidän verovaraoin elätetyt viranhaltijat sallivat laittoman toiminnan.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Hyväksyn oikean airbnb:n ja vihaan ahneita majoittajia jotka tehneet laittoman bisneksensä asuintaloihin ihmisten kotien keskelle. Ottaneet rahan takia asunnot laittomuuteen vaikka kun kuolo korjaa niin rahalla ei ole mitään väliä, muistamme heidät vain itsekkäinä, ahneina piruina jotka pilasivat kaupungin asumisolot. Niin ja meidän verovaraoin elätetyt viranhaltijat sallivat laittoman toiminnan.

        Salliihan ne , kun itsekkin
        ovat mukana toiminnassa.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Salliihan ne , kun itsekkin
        ovat mukana toiminnassa.

        Korruptiota on Rollossa niin paljon ettei uskoisikaan.

        Jos airbnb sallittaisiin vain omassa vakituisessa kodissa rajallisesti, kehittyisi matkailu oikeaan suuntaan ja kestävästi.


    • Anonyymi00022

      Kävin taannoin Rovaniemen keskustassa ja järkytyin. Kadut kamalassa kunnossa. Ei varmaan aurattu. Roskaa ja tupakantumppeja kaikki seinustat ja nurkat täynnä ja oksennusta siellä täällä.

      • Anonyymi00023

        Ne ovat niitä Lapin ilmiöitä
        ,joista jo edellä mainittiin.


      • Anonyymi00024

        Kyllä ja koirankakkaa. Rovakadullakin ihan liikkeen seinävierellä koirien ulostekikkaroita. Kuka oikeasti on niin tyhmä, että antaa koiransa ulostaa näyteikkunan alle???? Miksi ei oman ikkunansa alle jos kerran ei haittaa?


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Kyllä ja koirankakkaa. Rovakadullakin ihan liikkeen seinävierellä koirien ulostekikkaroita. Kuka oikeasti on niin tyhmä, että antaa koiransa ulostaa näyteikkunan alle???? Miksi ei oman ikkunansa alle jos kerran ei haittaa?

        Turisti joutuu katselemaan näyteikkunaa
        samalla, kun putsaa paskaa
        saappaankorosta.
        Manit bois idea!


    • Anonyymi00027

      fddf

    • Anonyymi00028

      Tulkaa turistit Rovaniemelle
      Koette ihmeitä

      Lisäksi näette kappaleen menneisyyttä, jos tulette tänne turistien vastustuksen mielenosoituksen päivänä

      • Anonyymi00030

        Turisti näkee kappaleen menneisyyttä
        ,kun vetää sen loppuun asti
        käytetyn moottorikekkahaalarin ylleen.
        Haalari on kokenut vuosia
        ,satoja turisteja ja kymmeniä pesukertoja.


    • Anonyymi00031

      fdfd

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2124
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1149
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      622
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      449
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe