Oletetaan teillä olevan pitkäkestoinen ja varma työsuhde jossa tienaisitte 72 000 euroa vuodessa. Kysymyksessä olisi tuttu työ ja niin sanottu elämän virka.
Tulisi mahdollisuus tehdä jotain uutta, tarjoutuisi mahdollisuus ottaa työ vastaan jossa maksettaisiin 90 000 euron vuosipalkkaa, ilman pitkäkestoista näkyvyyttä.
Heittäytyisittekö uuden työn ja aiheen piiriin, vai jatkaisitteko turvallisessa työssä lopun elämäänne?
AV
Oletteko halukkaita haastamaan itseänne, vai menettekö turvallisinta tietä
10
210
Vastaukset
Hyvä kysymys.
Tämän ikäisenä pitää miettiä sitäkin, että saisiko uutta työtä, jos tuo paremmin palkattu loppuisi.
Toisaalta ainahan voi siinä tilanteessa itse työllistää itsensä. Lähes jokaiselta löytyy jokin taito missä on hyvä.
Eikä pyörää tarvitse keksiä uudelleen, riittää, että parastaa. Hmm..
Kyllä kai mää ottaisin tässä tilanteessa hypyn tuntemattomaan. 🙂- Anonyymi00001
Pitäytyisin entisessä, ihan sen jatkuvuuden vuoksi.
En mielelläni tee hyppyä tuntemattomaan. Enkä poistu mukavuusalueeltani.
Mikäli kuitenkin uusi työ olisi tuttua ja kokisin sen mielekkääksi, ehkä vaihtaisin, ehkä en?
Kuitenkin lopullinen päätös jäisi kiinni yksityiskohdista.
Minun pitäisi tuntea se uusi työ ja kaikki siihen liittyvät yksityiskohdat niin hyvin, ettei tulisi mitään ikäviä yllätyksiä (ja niitä yleensä aina tulee).
Vaikea sanoa. Vuosien varrella minusta on tullut mukavuudenhaluinen, enkä kaipaa ylimääräistä stressiä. Ehkä kuitenkin jäisin tuttuun ja turvalliseen ympäristöön?
Raha ei aina ole se suurin houkutin.Voin minä joskus haastaa itseäni, mutta yleensä en tee sitä palkkaa vastaan. Olen hypännyt uuteen useamman kerran, mutta vain kerran huomattavasti suuremmat ansiot ovat olleet syy. Yleensä pelkästään siitä syystä että vanha on loppuun kaluttu. Tuo 72 vs 90 ei käytännössä vaikuttaisi elämääni mitenkään.
- Anonyymi00002
Jos kokisin, että saisin uudesta työstä enemmän kaipaamani haasteita ja kehittymismahdollisuuksia, niin sitten valitsisin uuden työn. Pohtisin toki myös sitä, että jos syystä tai toisesta uusi työ ei jatkukaan, mitkä ovat mahdollisuuteni hakeutua joko vanhaan tai johonkin muuhun vastaavaan työhön. Talouden ainoana rahantuojana arvostan myös vakautta eli siinä mielessä pohtisin tarkasti, kannattaako riskinotto.
Aletheias - Anonyymi00003
Raha ei motivoi minua kovinkaan paljoa. Toimeentulon verran toki, mutta tuo esittämäsi palkankorotus ei vaikuttaisi työpaikan vaihtohaluun. Jos työpaikalla on hyvä olla ja työ on mielekästä, ei mulla ole syytä vaihtaa paikkaa. Sen verran harvassa oikeasti hyvät työpaikat ovat.
xLiner - Anonyymi00004
Tällä hetkellä tuskin vaihtaisin. Haasteet on heitetty muuhun kuin työuraan.
Mutta olen aiemmin jo elämässäni toiminut noin. Pyrkinyt eteenpäin ja ottanut haasteita vastaan, tietämättä toimiiko se. - Anonyymi00005
Mahdoton sanoa, kun ainoa kerrottu fakta liittyy palkkaan. Palkka ei ole asia, joka minua suuremmin motivoi.
Jos se uusi työ ja aihe kiinnostaa motivoi, niin kyllä. Jos taas vanha kiinnostaa ja motivoi enemmän tai yhtä paljon, niin en. - Anonyymi00006
tuollainen niin parempi purkaa vihaisia ajatuksiakin jonnekin palstalle joyysa ei synny jotai kouluampuja-Teemuja.
Jännä juttu täällä kun nuoret naiset, urheiluharraste-käveleminen ja hölkkääminen, kuin jotkin Walkerit, kuin jostain Star Wars -jutusta. Tietenkin lähtisin. Jos vaikka pääsis johonkin haastavaan hommaan vaikka suomenlinnan hoitokuntaan johonkin projektiin. Mutta eipä siellä taida ihan tollasiin palkkoihin päästä, mutta suhteessa varmaan samainen korotus.
Mutta tietenkin helppohan mun on sanoa, kun kaikki velat maksettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1362031
- 1211425
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3261187Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631122IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk01112- 1411099
- 491079
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470947Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98935