Keikkaa tekevä laulaja/kitaristi joka ei osaa nuotteja

Anonyymi-ap

Ihmettelen kovasti. Kaveri on tehnyt jotain ilmaiskeikkaa hoitokodeissa ja sen sellaisissa vaikka ei osaa nuotin nuottia eikä osaa musiikin teoriaa yhtään. Itse on sanonut niin. Katsoo soinnut netistä tai kirjoista ja muuntaa ne itselleen sopivaksi ja sitten soittaa. En ole muusikko mutta noinko se menee vai onko tuo jo huijausta?

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      - No mene ihmeessä kuunteleen ja kokemaan, onko huijausta -vai esiintyykö Joku muu henkilö - !

    • Anonyymi00002

      Korvakuulolta on täysin mahdollista musisoida. Voi kuulostaa hyvältä, vaikka kaikki ei menisi nuotilleen alkuperäiseen esitykseen verrattuna. Soittamisessa on samaa kuin kirjoittamisessa, säännöt on luotu rikottaviksi.

    • Anonyymi00003

      Mitenköhän moni noista rokkistaroista osaa nuotit ?

    • Anonyymi00004

      en ole artisti mut kotona lauleskelen lauluja ja tulee mieleen sävellyksiä mutta en osaa nuotteja enkä soita mitään. Nokkahuilu jota en niin hyvin osaa soittaa. Eikä se ole edes vaikein soitin.

      Mut joku lahja ehkä on musiikkiin kun saan mieleeni melodioita ja myös pystyn kehittään kokonaisia teoksia ja kaikki sävellen ajatuksen kautta etten käytä mitään soitinapuvälineitä enkä laulakaan niitä ulos.

      Kerran tein kokeellisen jutun eli otin kirjan käteen johon kanteen naputin proggressiivista rytmiä ja juomalasia käytin myös soitinvälineenä.

      useimmiten ne sävellykset jotka tulee mieleeni, ovat jotain kraut-rokkia . On ollu paljon eri genrekokeiluja. Pisin klassinen teokseni on noin 22 minuuttinen mutten sitäkään voi millään muistaa koska ne unohtuu saman tien mielestäni kun en nauhoita niitä minnekään vaan joko jäävät muistiin tai eivät jää (suurin osa ei jää). Tyylilajiltaan se klassinen oli jotain modernin klassisen ja avantgarden&progen tyylistä mutta täytyy sanoa että olin pettynyt siihen teokseen koska se oli liian monotonista ja mekaanista.

      Eka melodia(se oli kertosäe) jonka sain päähäni olin 6 -vuotias. Se oli progerokkia.

      en ole soittanut pianoa, en haitaria, en kitaraa. Kotilaulan. Semmosiakin lauluja laulan joita muut ei taija laulaa eli ns outoja biisejä.

    • Anonyymi00005

      Ei nuo nuotit ole mikään must. Jonkun Lenni Kalle Taipaleen tms. muusikot tietysti hallitsevat nuotit, mutta epäilen miten on esim. kaveriporukoista kootut rokkibändit ?

    • Anonyymi00006

      Nuotit pitää osata, kuten yleisökin osaa olla keskiluokkaisia sukankuluttajia nykyään.

      Virkamiesasia, jos rokkibändi on myöhässä, tai toisaalta soittaa liian pitkään.

    • Anonyymi00007

      Luen nuotteja, mutta soitan ja sävellän ilman. Se on kunnia-asia esimerkiksi kansanmusiikissa. Soittelen Bachia korvakuulolta. Sain huuliharpun ennen kuin opin kävelemään, ehkä siinä syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe