Käytän ministepperiä 2-4 kertaa viikossa noin puoli tuntia kerrallaan. Hiki valuu ihan lorona. Onko se vain nestettä vai palaako rasva? Pitäisikö pidentää aikaa vai riittääkö puoli tuntia? Tarkoitus olisi saada pari kiloa pois ja kiinteyttää jalkoja ja pakaroita. Minulla on myös käsi painot mukana ja askellan osan ajasta "kyykyllään" joka on mielestäni tosi tehokasta. Olen normaali painoinen. (169/56)
palaako rasva?
79N
61038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tekemällä suoritus aamulla ennen aamupalaa ja treenin jälkee rauhassa suihkuun ja odota ennen aamupalaa 40min - 60min jotta rasva ehtii palaa eikä keho saa vararavintoa heti aamupalasta !
Mulla ainaki toimii ja tietty voit poistaa ruuasta turhat hiilarit pois eli paljon proteiinia ja vähä hiilaria...
ota lisäksi jotain muuta liikuntaa; vatsalihaksia, naruhyppelyä, lenkkeilyä. jos haluat laihtua niin urheilun pitäisi olla pitkä kestoisempaa; kevyttä, mutta hikeen asti, ei lihaksia kipeäksi asti. ja painosta en sano muuta että jos peilistä olet normaali niin hyvä muuten en ehkä suosittele painon pudotusta. urheillessa lihakset kasvavat ja paino nousee. mutta peilistä sitä katsotaan ei puntarista.
Rasva palaa aina ja kaikki liikunta auttaa asiaa.
Laihduttamisessa on tärkeintä ruokavalio ja kokonaiskalorinkulutus. Syö vähemmän, kuin kulutat.
Pelkästään liikunnalla on äärimmäisen vaikea laihduttaa.
Rankempi liikunta kuluttaa enemmän energiaa, kuin kevyempi, se lienee selvä.
Koko ajan taas ei kannata liikkua täysiä, koska kroppa ei kestä sitä.
Siksi ns.rasvanpolttoliikunnaksi suositellaan usein pitkäkestoista rauhallista liikuntaa.
Pitkäkestoinen liikunta kuluttaa rasvaa enemmin kuin lyhyt kestoinen liikunta. Yli tunnin mittaiset peruskestävyysharjoitukset käyttävät tehokkaasti rasvavarastoa (ja rasvaa?) energian lähteenä. Saattaa olla, että jos paljon on nautittu hiilihydraattia, ja lisäksi suorituksen aikana nautitaan lisää hiilareita, vaikuttaa se jo rasvan käyttöön energiaksi.
Tiedetään proteiinin tarpeesta, että jopa aerobinen pitkäkestoinen liikunta lisää 50% proteiinin tarvetta. Vastaava luku raskaassa voimailussa on 100%.
vaan proteiini. Ei siis pidä ottaa paljon hiilareita koska silloin palaa nimenomaan ne hiilarit. Kaikkein viimeiseksi nimittäin alkaa palamaan rasvavarastot, joten siksi esim. aamulenkki ilman aamupalaa on tehokasta rasvanpolttoa kun elimistöllä ei ole mitään muuta poltettavaa kuin varastot. Näin lähtee aineenvaihdunta tehokkaasti käyntiin. (Toinen asia on sitten jaksaako lenkkeillä ilman että syö mitään). Itse olen vaihtanut muutenkin matalan GI:n ruokavalioon ja syön enemmän proteiinia. Rasva on lähtenyt hyvin palamaan ja nopeasti tapahtunut muutosta. Aamulenkkiä ennen syön kuitenkin esim. puolikkaan ruisleivän ilman päällisiä tai viilin tai hedelmän. Jos juoksen "vain" puoli tuntia, en syö mitään.
On ihan sama juoksetko aaamulla illalla tai yöllä, olet syönyt tai syömättä ennen liikuntaa. PÄÄASIA on, että kulutat enemmän kuin saat PISTE ! Kaikki muu on marginaalista, jos sitäkään, turhaa snoppailua !!!