Vain niin kauan kaikille kunnes joku sisäpiirin mielestä vääärä henkilö koittaa olla osa muita ja kuulua johonkin.
Yhteisöllisyys kuuluu
Anonyymi-ap
9221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yhteisöllisyys on kaunis ajatus. Mutta kun ei nykyihmiset osaa olla yhteisöllisiä. Vallankäyttäjät on hyvin kitkenyt sen ihmisiltä pois. Ihminen on itsekäs otus. Entisvanhaan yhteisöllisyys oli elinehto. Oli aivan normaalia, että maaseudulla autettiin naapureita. Talkoot-sana keksittiin vasta joskus 80-luvulla.
Ihmiset on useimmiten hyvin itsekkäitä, oman edun tavoittelijoita. Kaikista pitää saada rahaa ja hyötyä.
Olen niin paljon kuullut kauhutarinoita, mitä se yhteisöllisyys suomalaisilla on ollut. Kusettajia, lintsareita yms. rasittavia päsmäröijiä. Kaikki kaatunut riitaan ja kukaan ei ole enää osallistunut yhteisiin töihin.
Epäitsekäs ja empaattinen ihminen osaa aina joustaa ja ymmärtää toisia, eikä ole myöskään puskemassa pakolla mihinkään asiaan tai seuraan jos häntä ei sinne pyydetä.
Oma tölli pitäisi olla ja omat kuviot. Mutta ei haittaisi, jos lähistöllä asuisi samanhenkisiä. Oma elinpiiri, mutta voisi autella toinen toistaan ja harjoittaa vaihtotaloutta.
Toisena ääripäänä se, että yritetään lykätä yhteisöön, porukkaan tms. johon ei itse koe kuuluvansa.
Sehän on jo lähellä vapaudenriistoa, kaappausta. Kuitenkin kaikkien pitää noudattaa kaikille tarkoitettuja tapoja ja lakeja muuten anarkia valtaa kaiken ja ihmiset häviävät vauhdilla täältä pallolta.
Se tosin, jos väitetään seuran tekevän kaltaisekseen tai sen keillä itsensä ympäröi, kertovan jotakin ihmisestä itsestään, niin eipä tähän oikein muuta voi, kuin todeta etten todellakaan ole vapaaehtoisesti ympäröinyt itseäni heillä, joiden kanssa olen tätä nykyä eniten tekemisissä.
Ja vaik ei ois mitään intressiä kuulua mihkään yhteisöön, ni yhteisöt ottaa oikeudekseen tehä kaikkensa päästäkseen susta eroon. Lopullisesti. -sivu
Tarkoitatko, vaikka ihminen ei olisi koskaan kuulunutkaan yhteisöön, yhteisöllä olisi joku jumalallinen oikeus esim. päättää jonkun tuntemattoman elämästä. Tuollainen menisi aika paljon sairauden puolelle.
Siihen so called sisäpiiriin ei taida kuulua kuin te 2-3 ihmistä jotka olette todella epäoikeudenmukaisia ja epäreiluja muita kohtaan. Onneksi niitä muita on kymmenkertainen määrä.