Juoksin kerran juoksumatolla 11 min 3400 cooper vauhtia, mutten jaksanut vikaa minuuttia. Juoksumatto on tietenkin helpompi kuin aito rata. Kuinka lähellä kuntoni on 3400 cooperia radalla?
3400 cooper, kuinka lähellä?
Anonyymi-ap
21309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ihanasti sanottu. :D Mahdat olla kiva ihminen
Juoskaa joskus +35 heltessä, kuten minä intissä.
Jäin vaan 10m kultamerkistä.
Kävitkö intin Abu Dhabissa?
3200m
Yhden taulukon mukaan jopa 3380, eikä mikään 3200. Olen huonommassa kunnossa juossut yli 3200, mihin perustuu 3200?
Matolla helpompi juosta kovaa. 100m kesken jäämisestä ja 100m matosta.
Ehkä olet oikeassa, mutta kaikki tietävät miten paljon 100m on cooperissa, joten noin suuret pudotukset eivät tunnu järkeviltä. Jos jaksoin kuitenkin yli 90% ajasta juosta 3400 vauhtia, ja kenttäkin on tasainen (mitä pidetään pääerona maton ja ei-maton välillä), niin mahdoton uskoa ettei se olisi esim 3320m. Mutta tiedät mua paremmin
11 minuutissa juoksut 3117m. Oletettavasti olisit matolla päässyt hitaammalla alkuvauhdilla 3300m. Ja kyllä tuo matto kovassa vauhdissa on ihan merkittävästi helpompi kuin rata eli 3200m. Sitten tietty matto vaikeampi jos kuuma ja ilmastointi puuttuu.
Matolla ei ole ilmanvastusta. Jos saavuttaa matolla 3000, kentällä meneekin 2600.
Baltsun taikamatolla 3400m vastaa nippanappa 3000m urheilukentällä juostua cooperia.
Miksi et jaksanut tuota viimeistä minuuttia juosta?
Täydellinen seinä tullut vastaan, jokaisen pitäisi se kokea niin osaa sen tulevaisuudessa välttää.
Olisit kävellyt sen vimosen minuutin, tai kontannut.
Olisi mennyt 3200m siten. Hitaammalla alkuvauhdilla 3300m.
Olisit juossut samaa vauhtia kuin sadalla metrillä juostaan, niin ei olisi tarvinnut niin pitkää aikaa juosta meno olisi loppunut jo parin minuutin kohdalla ja olisit säästänyt 9 minuuttia aikaa.
Maton kolmonen on tartanilla 2 km
Mistä löytyy vielä tartania, kumia ne on nykyisin, muovia
Kieltämättä radalla olen juossut vain vähän yli 3200, joten 3400 voi olla liioittelua, vaikka matolla pääsin 11 minuuttiin sitä vauhtia. Ehkä joku 3300 kentällä voisi olla seuraava tavoite
Ja mun 10km enkka on kisoissa 39:15. Mitä cooperia se vastaa?
3300m.