työttömyyden pitkittyessä, esim 10 % puolessa vuodessa. Korotuksen maksaisi EK, joka perisi sen jäsenyrityksiltään.
Näin työttömän palkkaamisen kannustiloukku purkautuisi.
Työttömyyskorvsuksen pitäisi nousta
10
202
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Hyvä ehdotus! I second the motion!
- Anonyymi00004
Ei vaan sosiaalivirkailijoiden palkkaa pitäisi nostaa
He tekevät raskasta ja vastuullista työtä - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei vaan sosiaalivirkailijoiden palkkaa pitäisi nostaa
He tekevät raskasta ja vastuullista työtäUtelias sekaantuva ylipainoinen sosiaalitantta voi itse mennä Kuntouttavaan työtoimintaan niin saa elämänhallinan kuntoon!!
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Utelias sekaantuva ylipainoinen sosiaalitantta voi itse mennä Kuntouttavaan työtoimintaan niin saa elämänhallinan kuntoon!!
UliUliUliUli. Hae niitä töitä äläkä vikise
- Anonyymi00002
Mitäs sinä silläkin rahalla tekisit, ei työttämän tarvitse saada kuin minimimäärä sosiaaliavustuksia. Mene töihin jos lisää rahaa kaipaat
- Anonyymi00003
Eiköhä se sakoon tuon putinin vahtikoira porukan kuulu maksaa kun ovat sen työttömyyden aiheuttaneet miettikääs, sakoo varastaa ainakin miljardin jäseniltään joka vuosi. Arvatkaa paljo sakoon tollukat maksaa tuosta miljardista veroja?
- Anonyymi00007
Puolen vuoden velttoilun jälkeen tulisi ottaa työttömyyskorvaukset pois
- Anonyymi00008
Suorat yritystuet pitää lopettaa.
- Anonyymi00009
Mikä puolue ottaa tämän ohjelmaansa?
- Anonyymi00010
Nimenomaan nostaa eli työtön maksaisi enemmän korvausta siitä että on työtön ja korotukset voisivat olla jokaisen kuukauden alussa. Maksu olisi -5% joten 10kk:n aikana korvaus olisi enää 50% siitä mitä oli alussa ja seuraavan 10kk:n jälkeen korvaus taputeltu pois!
Ei huono!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562