Kuka soveltaa Mooseksen lakia?

Anonyymi-ap

Palstalla joku tai jotkut vetoavat Mooseksen lakiin verikysymyksessä. Nyt lienee aika olennaista sekin, kuka tai mikä taho lakia soveltaa käytäntöön. Sanhedrin lienee tällainen elin, elis suuri neuvosto, jonka tehtäviin tämä kuului.

Historiallisesti Sanhedrin oli juutalaisen oikeusjärjestelmän ylin elin, kun taas beit din (rabbiininen tuomioistuin) on yleistermi, joka kattaa kaikki juutalaiset oikeusasteet paikallisista tuomioistuimista aina ylimpään neuvostoon asti.
Jewish Virtual Library

Sanhedrin: Vain Sanhedrinilla oli oikeus tuomita esimerkiksi väärä profeetta, ylipappi tai kokonainen kaupunki. Se teki myös lopulliset tulkinnat suullisesta laista, jotka sitovat kaikkia juutalaisia.
Beit Din: Paikalliset beit dinit keskittyivät pienempiin riitoihin, kuten omaisuusvahinkoihin, perintöihin ja uskonnollisiin rituaaleihin. Nykyään beit din on säilyttänyt roolinsa esimerkiksi juutalaisissa avioeroissa (get) ja kääntymisissä, kun taas Sanhedrin lakkasi toimimasta toisen temppelin tuhon jälkeen
[Google Gemini]

Mutta raamatusta löytyy myös ohjausta lain käytöstä. Oletettavasti edellä olevat ovat perustuneet 5. Mooseksen kirjan lukuihin 16 ja 17.

18 Aseta tuomarit ja päällysmiehet eri sukukuntiasi varten kaikkien niiden kaupunkiesi portteihin, jotka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa; he tuomitkoot kansaa oikein.

8 Jos joku murhaa tai omaisuusriitaa tai pahoinpitelyä koskeva asia tai mikä muu asia hyvänsä, josta sinun porteissasi riidellään, näyttää sinusta liian vaikealta ratkaista, niin nouse ja lähde siihen paikkaan, jonka Herra, sinun Jumalasi, valitsee,
9 ja mene leeviläisten pappien luo ja sen luo, joka siihen aikaan on tuomarina; kysy heiltä, ja he ilmoittavat sinulle tuomion.

Tästä siis on nähtävissä ettei lain käskyjä suinkaan pitänyt panna käytäntöön kenen tahansa, vaan sitä varten oli omat instanssit. Nämä taas ovat kautta aikain tietenkin tulkinneet ja soveltaneet lakia, eli toisin kuin nykyihminen lakia lukiessaan luulee, niin ei ihmisiä tuosta vaan teloitettu. Toki kuumakalleja on ollut silloinkin.

Traktaatti Sanhedrin puolestaan kuvaa tämän elimen toimintaa ja rakennetta.
Voidaanko Mooseksen lain vakavampia, eli kuoleman rangaistuksia edes panna käytäntöön, jos lain edellyttämiä elimiä ei ole olemassa?

1. Paikka ja valtuutus (Institutionaaliset edellytykset)
Temppelin sijainti: Sanhedrinilla oli valta tuomita kuolemaan vain silloin, kun se kokoontui Jerusalemin temppelin Hakattujen kivien salissa (Lishkat HaGazit).
Toimivallan päättyminen: Talmudin mukaan Sanhedrin muutti pois tästä salista noin 40 vuotta ennen temppelin tuhoa (n. 30 jaa.), minkä jälkeen virallisia kuolemantuomioita ei enää annettu.
Ordinaatio (Semicha): Tuomareilla piti olla katkeamaton oppineisuuden ketju Mooseksesta asti. Nykyään tällaista virallista ordinaatiota ei katsota olevan olemassa.
Wikipedia

Siksi on nyt hiukan suorastaan outoa, että Jehovan todistaja tuntuu vaativan, että sapatin rikkomisestakin tulisi rangaista kivittämällä. Hän ei siis näin suoraan vaadi, mutta kun hän kovasti vetoaa tuohon tapahtumaan kertomuksessa 4. Moos. 15:32-36.
Pitävätkö Jehovan todistajat siis juutalaisia liian löperöinä, kun nämä eivät pidä kuolemanrangaistuksesta? Onhan se jännä miten todistaja tietää miten juutalaisten itse kirjoittamaa (ja muilta kansoilta runsaasti lainaten) lakia tulee tulkita?

Tekstin tuottamisessa on käytetty myös Google Geminin hakemia tietoja ja tekstiä.

16

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tässä kohden voidaan myös kysyä miksi puiden kokoaja pantiin talteen odottamaan päätöstä siitä mitä hänelle tehdään, vaikka rangaistuksen piti oletuksena olla kuolema.

    • Anonyymi00002

      Kylläpä näitä hörhöjä riittää.

    • Anonyymi00003

      Jehovan todistajissa Mooseksen lakia käytetään niin, että hallintoelin tulkitsee sitä ja poimii sieltä "periaatteita", jotka esittää noudatettavina, vaikka toisesta suupielestä opettaa, ettei Mooseksen laki koske kristittyjä (jehovantodistajia). Laki on siis voimassa, ja ei ole.

      Hallintoelimen jäsenet ovat kuitenkin maallikkoja, eivätkä edes juutalaisia. Heillä ei ole mitään sellaista, mikä rinnastuisi juutalaisten rabbien tai akateemisten Vanhan testamentin eksegeettien pätevyyteen. Heidän "työuransa" koostuu pääasiassa saarnaamistyöstä, lavalta puhumisesta ja seurakuntien ja järjestön toimintaan liittyvien asioiden hoitamisesta. Raamattua he tuskin ovat ehtineet järjestöurallaan kovin syvällisesti tutkimaan, ollen sen verran kiireisiä järjestöasioiden hoitamisessa.

    • Anonyymi00004

      Veren syömisen salliminen on selkeä:

      Gal. 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta

      1. Kor. 10:25 Syökää kaikkea, mitä lihakaupoissa on tarjolla, tekemättä kysymyksiä omantunnonsyistä.

      1. Kor. 10:27 Jos joku, joka ei usko, kutsuu teidät luokseen ja te otatte kutsun vastaan, älkää omantunnonsyistä kyselkö, vaan syökää kaikkea mitä teille tarjotaan.
      ---------

      Veri oli tosiaan aiemmin syöntikiellossa, poikk. 3 Moos. 17:15.

      Vartiotornin aivopesutekniikka on että nuo jakeet voitaisiin "vaieta kuoliaiksi",
      Niistä ei kirjoiteta, eikä sallita puhua valtakunnansalilla.
      Pitäisi puhua fraktioista, ja ihailla vartiotornia, kirkko ei pysty esittämään fraktioistakaan mitään, sanoo vanhin.

    • Anonyymi00005

      Kun Jehovan todistaja ei hyväksy suullista lakiaja pitää moista nössöilynä, niin vertailun vuoksi mainittakoon, että karaite-juutalaiset eivät myöskään hyväksy suullista lakia. Joten voisi kysyä: teloittavatko he sapatinrikkojia?

    • Anonyymi00006

      Ja kun kerran verisodat kiihtyvät ja karaitet on kaivettu esiin, niin kysynpä mitä karaitet tekevät henkilölle, joka tarkoituksella syö veristä ruokaa ja hyväksyvätkö he verensiirrot.

    • Anonyymi00007

      "Siksi on nyt hiukan suorastaan outoa, että Jehovan todistaja tuntuu vaativan, että sapatin rikkomisestakin tulisi rangaista kivittämällä. Hän ei siis näin suoraan vaadi, mutta kun hän kovasti vetoaa tuohon tapahtumaan kertomuksessa 4. Moos. 15:32-36."

      Kyseinen todistaja näkyy tarjoilevan jo sellaista tulkintaa, että mistä tahansa tietoisesti tehdystä lain rikkomuksesta pitäisi teloittaa. Tueksi hän on kaivanut mahdollisimman ankaran kuuloisia raamatunkohtia ja keskittyy niihin.

      "Pitävätkö Jehovan todistajat siis juutalaisia liian löperöinä, kun nämä eivät pidä kuolemanrangaistuksesta?"

      Jehovan todistajat ovat kyllä kehittäneet todella hirviömäisen tulkinnan Vanhan testamentin Jumalasta. Asialla on ehkä jonkinlainen kytkös heidän maailmankuvaansa, jossa jotain 99,9% ihmiskunnasta tullaan teloittamaan Jumalan taivaallisten sotajoukkojen toimesta ihan lähitulevaisuudessa. Pakkohan tuollainen Jumala on nähdä ankarana.

      "Onhan se jännä miten todistaja tietää miten juutalaisten itse kirjoittamaa (ja muilta kansoilta runsaasti lainaten) lakia tulee tulkita?"

      Jehovan todistajalla ei ole vaikeuksia asettaa omassa mielessään itseään Raamatun tuntijana teologien, pappien ja rabbien yläpuolelle. Hän voi korkeintaan myöntää, että nuo toiset tietävät yksityiskohtia, joita hän itse ei tiedä, mutta "kokonaiskuva" todistajalla on ilman muuta omasta mielestään paremmin hallussa. Järjestö istuttaa todistajiin melkoisen ylimielisyyden kaikkia muita kohtaan, kun Raamatun ymmärtämiseen liittyvistä asioista on kysymys. Tosin todistajankin pitää olla ehdottoman kuuliainen järjestölle ja hallintoelimelle, sillä omin avuin hän ei pysty paljon mihinkään.

    • Anonyymi00008

      se koskee vain juutalaisia!!!!!

    • Anonyymi00009

      Jehovantodistajia koskeva riippuu mistä vartiotornista tarkistat.

      Pitääkö mennä siviilipalvelukseen vai vankilaan, vai saako olla kuten Raamatussa.

      APT 10:1 Ja Kesareassa oli mies, nimeltä Kornelius, sadanpäämies niin kutsutussa italialaisessa sotaväenosastossa.
      10:2 Hän oli hurskas ja Jumalaa pelkääväinen,

      • Anonyymi00011

        siviilipalvelukseen, mars


    • Anonyymi00010

      Raamattu ei ole Mooseksen eikä mikään muukaan lakikirja. Kuinka paljon on haaskattu aikaa turhaan raamatusta inttämiseen. Luulisi että on tärkeitäkin asioita keskusteluiden aiheiksi.

      • Anonyymi00012

        urpo


      • Anonyymi00013

        Palstan aihe on Jehovan todistajat.

        Mooseksen lakiin vedotaan Jehovan todistajien uskonnossa, vaikka sitä ei pidetäkään sellaisenaan noudatettavana. Siten kysymys Mooseksen lain tulkinnasta on relevantti Jehovan todistajien uskonnon yhteydessä.


    • Anonyymi00014
      UUSI

      Pohdituttaa tässä nyt sitten se, että mikä taho Jehovan todistajien mielestä oli oikea Mooseksen lakia jakamaan? Jos kerran sillä ei ole väliä mitä rabbiininen juutalaisuus ja sen edeltäjät ovat pohtineet ja tuominneet. On kuitenkin selvää, että lakia on sovellettu. Tarvitaan silminnäkijöitä ja joku joka tuomion antaa sekä toteuttaa.

      Todistajuus tahtoisi olla alkuperäinen kristinusko, mitä ei ole olemassa, tai ainakaan ei ole varmuutta tarkalleen mitä se oli, joten aiheellista on kysyä minkälaista Mooseksen lakia seura tavoittelee.
      Jeesuksen aikaan suuri neuvosto oli olemassa, se arvellaan perustetun 200-100 BCE. Tuolloin oli myös saddukeuksia, jotka eivät suullista lakia hyväksyneet, mikä selvästi näyttäisi olleen tuolloinkin olemassa vaikkakaan ei kirjoitetussa muodossa. Saddukeuksen kuitenkin istuivat sanhedridinissa, joten he saattoivat joutua taipumaan fariseusten valtaankin.

      Geminin mukaan neuvostossa oli kolme pääasiallista ryhmää:
      - lainopettajat (kirjanoppineet)
      - vanhimmat (suuvun päämiehiä ja maallikkoaristokratiaa)
      - ylipapit ja pappissukujen päämiehet

      Neuvostoja oli kolme eritasoista

      1. suuri sanhedrin, 71 jäsentä
      2. pieni sanhedrin, 23 jäsentä
      3. paikalliset tuomioistuimet, 3 jäsentä

      Jehovan todistajat haluavat ilmeisesti itse tulkita Mooseksen lakia, vaikkeivät sitä varsinaisesti täytäntöön pane. Mutta sitä pidetään ikään kuin pontimena vallalle?

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Laki vaatii aina rinnalleen jonkinlaisen oikeuskäytännön ja tuomioistuimen, jossa lakia tulkitaan ja sovelletaan sekä todistusaineistoa arvioidaan. Ei ole mahdollista, että kirjoitettu laki riittäisi kaikkeen. Jos Jehovan todistajat eivät hyväksy juutalaisia lain tulkitsijoita eivätkä ketään muitakaan ulkopuolisia, mutta lakiin halutaan silti vedota, niin ei kai siinä muita vaihtoehtoja jää kuin järjestön itsensä tekemä lain tulkinta.

        Mutta mikä on järjestön tai hallintoelimen pätevyys lain tulkintaan? Ehkä akateemisten raamatuntutkijoiden juutalaisten oppineiden näkemyksiä voidaan poimia kuin rusinoita pullasta, jos sieltä jotain sopivaa löytyy, kuten tehdäänkin, mutta lienee selvää, ettei järjestöllä ole mitään todellista omaa osaamista Mooseksen lain suhteen. Jehovan todistajien kunnioitus järjestöä kohtaan ei perustukaan ensisijaisesti järjestön edustajien oppineisuuteen, vaan jonkinlaiseen mystiikkaan, jossa hallintoelintä pidetään Jumalan valitsemana viestintäkanavana - joka tosin on erehtyväinen, mutta sen opetusta ei silti ole lupa kyseenalaistaa.


    • UUSI

      Minä sovellan mooseksen lakia aina kun käyn kakalla. Lakihan käskee pyyhkiä aina oikealta vasemmalle. Ja lopuksi laskemaan Peräilmaa kunnolla, jotta karstoittuminen vähenisi ja ryppynaru rentoutuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      71
      871
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe