Sanoisin irwin voittaa niukasti.
ratkaiseva tekijä tässä kaksinkamppailussa on se että Irwinillä on tasaisempi tuotanto. Leavingsillä on epätasaisuutta enemmän. Leavingsilta nostan esille levyn kadonnut laakso(1982) ja mies joka toi rockn rollin Suomeen ja vuoden 86 perjantai 14.päivä julkaisun. Eniten kolahtaa ja vakuuttaa tuo kadonnut laakso. Minullapa on muuten tuo ehkä harvinaisin leavings-levy CD-painosversiona.
irwin-ostoksia on kax = ryysyranta 20 suosikkia CD kokoelma ja häirikkö CD. Häiriköllä tykkään nimibiisistä ja myös muutama kolahtaa. Ryysyranta kokoelmalla on niitä helmiä kyllä paljon kuten esim nimibiisi, kalteritango, työmiehen lauantai ja kappale joka päättää levyn jonka kappaleen nimi nyt jostain käsittämättömästä syystä ei tuu mieleen mut siinä taitaa irwini laulaa suomen korkeasta verotuksesta.
Leavings -orkesteri välillä sortui pateettisiin sävelrakenteisiin mut tarinankertojana göstaa parempaa ei taida suomesta löytyä. Eikä niitä göstan sanoituksia pidä ottaa ryppyotsaisesti sillä ei ne kerro göstan omista mielipiteistä eikä hänestä itsestään ne sanoitukset.
Viisas talonmies göstaa parhaimmillaan, niin säveltäjänä kuin sanoittajana jossa älykäs sanoitus ja nostan kuitenki leavingsiltä parhaaks kappaleeksi näkymättömät kaupungit jossa tietty annos reggaeta ja new wavea ja syntikkapoppia sekä jangle-poppia että eri genrejen sekoitus tosa biisissä on vastustamattoman upeata.
iirwinin tuotannosta nostan esille kappaleet punaportin blues, raha ratkaisee, ikuinen kapinallinen, ryysyranta, tryömiehen lauantai ja kalteritango.
Kumpi parempi; irwin goodman vs Leevi and the leavings
Anonyymi-ap
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873567
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871413- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.308968- 45897
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os77862Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124845