Kumpi parempi; Hector vs J.karjalainen

Anonyymi-ap

Sanoisin hector niukka voitto.

hectorin tuotannon voi jakaa kolmeen eri vaiheeseen. Folkimpi alkuvaihe, keskivaihe jossa esim kävi new waven ja art popin maisemissa hetken aikaa ja kolmas vaihe 90-luku. Vielä möyhemmällä iällä julkaisi levyn = hauras jossa ei tyytynyt vetään mitään heikkoja kappaleita. Panostanut aina laatuun että tekmisen taso on korkialla usein. Sanat, melodiat ja sovitukset = hianoo! Hyvää yötä bambi ei ole hectorin paras julkaisu mut ittelle toi on mieluisin jota kuuntelen eniten kun kuuntelen hectoria ja erityisesti kappaleet mistä kymysys, valtiaat ja krokotiili pois niilistä. Muistaakseni tuolla julkaisulla nono Söderberg sähkökitaraa joka saa sillä ihmeitä aikaan. myös hotelli hannikainen julkaisu ittelle mieluinen jota usein kuuntelen. Esim lainalaulu snadi kundi stadista ja fly back home I ja II sekä nimibiisi.

J.,karjalainen vielä debyytillään kompuroi muutamissa mut heti pääs hittikimaraan kappaleella kolme cowboyta. Koko ura hittien parissa, kuten hectorikin. On molemmat sen verran tasaväkisiä että melkein kolikon heitoksi menee että erot on niin pienet mut ratkaiseva tekijä sittenkin on hectorin eduksi menee että hectorin kappaleet itselläni vetoaa tunteisiin enemmän että se lopulta ratkaisi tämän kaksintaistelun mut karjalaisella on antaa tiukka vastus sillä onhan hän merkittävä tekijä suomimusakartalla.

Karjalaisern tuotannosta oma lempparini on kookospähkinäkitara-julkaisu. Myös lännen-jukka vaihe oli mielenkiintoinen kokeilu periamerikkalaisia lauluja. Tyylilaji on hakusessa etten muista mutta aiemmin jukka ei ollut tuotannossaan esittänyt sellaisia. Osa karsasti sitä muutaman levyn vaihetta, minä en. Muun muassa semmonen kappale kuin siantappolaulu.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        130
        3089
      2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        39
        2949
      3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        105
        1331
      4. Empaattisuus ja suoruus.

        Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
        Sinkut
        135
        1057
      5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1047
      6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1037
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        60
        977
      8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        949
      9. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        41
        777
      10. Sä saat mut tuntemaan

        Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
        Ikävä
        22
        753
      Aihe