Pekka Toveri vasemmistoliiton linjasta: Sama virhe vaarallisemmassa tilanteessa

Anonyymi-ap

Pekka Toveri vasemmistoliiton linjasta: Sama virhe vaarallisemmassa tilanteessa
Europarlamentaarikon mukaan vasemmisto vaati samaa 2000-luvun alussa.

Suomalaisia sotilaita Cold Responce 26- harjoituksen yhteydessä. LEHTIKUVA /

Europarlamentaarikko ja kenraalimajuri evp Pekka Toveri (kok./epp.) hämmästelee ketjussaan X-viestipalvelussa vasemmistoliiton linjauksia koskien julkisten menojen painotuksia, erityisesti puolustus- ja hyvinvointimenojen suhdetta.

– Vasemmisto ei halua leikata hyvinvointipalveluista, mutta puolustukseen voi kajota.



Hänen mukaansa 2000-luvun alussa vasemmisto vaati samaa, kun ”Yleisen asevelvollisuuden ulkomuseo” haluttiin purkaa. Puolustuksesta leikattiin Toverin mukaan enemmän kuin muilta hallinnonaloilta.

– Meidän onnemme oli, että Venäjä hyökkäsi ensin Ukrainaan eikä Suomeen, saatiin aikaa korjausliikkeelle, Toveri sanoo.

– Nyt halutaan tehdä sama virhe paljon vaarallisemmassa tilanteessa, hän lisää.



Toveri painottaa myös julkisen talouden mittasuhteita.

– Suomi käyttää vuodessa yli 47 miljardia sosiaaliturvaan ja terveydenhoitoon ja 5,6 miljardia puolustukseen. Jälkimmäisestä menee paljon rahaa aikaisempien säästöjen luomien aukkojen paikkaamiseen. Kyllä tuo populismilta haisee. Vastuu ei paina, kun vaalilupauksia annetaan.

Keskustelu liittyy Toverin julkaisunsa yhteyteen jakamaan Helsingin Sanomien artikkelin ”Populismista syytetty vasemmistoliitto aikoo nousta valtaan”, jossa vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja, europarlamentaarikko Li Andersson kertoo vasemmistoliiton tavoitteista. Artikkelissa käsitellään muun muassa vasemmistoliiton linjaa hyvinvointipalveluiden ja julkisten menojen painotusten osalta.

2/3
Puolustuksesta leikattiin enemmän kuin muilta hallinnonaloilta. Meidän onnemme oli, että Venäjä hyökkäsi ensin Ukrainaan eikä Suomeen, saatiin aikaa korjausliikkeelle.
Nyt halutaan tehdä sama virhe paljon vaarallisemmassa tilanteessa äänestäjien miellyttämiseksi.

6

194

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      älkää äänetäkö sdp ja vasemmistoliittoa suomea vetävät venäjän vallan alle.

    • Anonyymi00002

      No eihän tämä "toveri" käy ihan järjellä! Olisko Putinin agentti?

      Venäjä ei kykene edes Ukrainaa valloittamaan. On heikko maa, jossa Persujen suuri johtaja! Ano tiesi minne lähteä.

      Venäjällä kun ei ole:

      Vihervasemmmistoa
      Eu:ta
      Euroa
      Ay-tä
      Pridea
      Elokapinaa
      Yleä
      Ruotsinkielen asemaa
      Maahanmuuttoa

      Jos Persu (tai toveri) jotakin haluaa niin sitä että Venäjä valloittaa Suomen.

      Onneks Vasemmisto haraa vastaan. Koska Venäjällä Vihervasemmisto ihmiset joutuvat vankilaan!

      Persut halusivat rajan auki Venäjälle typerälää Rajalailla, jossa oli vielä typerämpi "käännytys" laki. Onneksi oli yksi puolue, joka ei mennyt halpaan!

      Ei ikinä pidä avata rajaa sotaa käyvän maan kanssa.

      Persut nyt vaan ovat niin typeriä? Ja näköjään Toveri Putinin ystävä!

    • Anonyymi00003

      Vasemmisto haluaa syödä itse koko yhteiskunnan , rottamainen toive

    • Anonyymi00004

      Olen seurannut Toverin kannanottoja. Voisiko joku kertoa, missä asiassa hän on ollut oikeassa ? Jatkosta en tiedä. Hänhän taistelee suomalaisten turvallisuuden hyväksi.

    • Anonyymi00005

      GHG

    • Anonyymi00006

      ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      865
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      269
      491
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe