Droonin harhautuminen Lappiin

Anonyymi-ap

Jos Ukraina yrittäisi iskeä Murmanskiin droonilla ja se tippuisi Lappiin, olisi se katastrofi turismille!
Yksi räjähtänyt drooni voisi syöstä Lapin turismin kaaokseen!
Onkohan tätä ajateltu täällä täällä ollenkaan?

11

276

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Rajan takana on monta kohdetta lähellä jotka voivat olla tai voivat tulla olemaan kiinnostavia ukrainalle. Koko kauhuskenario tästä sodasta on aivan nurkan takana. Koskettaa kaikkia eu-ja naapurimaita. Venäjän pösilö rassaa joka kulmalla. Ihan älytöntä kun eivät osaa elää rauhassa sillä kyllä meillä on maailmassa muita vakavia haasteita kun tapattaa ihmisiä ja syytää rahaa tappokoneisiin. Ja se toinen pösilö sössii lähi-idässä.

    • Anonyymi00003

      Ei se ole, kuin yksi drooni ja Lapin matkailu pilalla...
      Jos olisin yrittäjä, niin riski on mahdollinen toteutuamaan

    • Anonyymi00004

      ap..huumeet vaikuttaa ei ne ees tajua ja puolethan niistä tulee sotaa käyvistä maista ,, saatnan idiootti

    • Anonyymi00005

      Poistivat viestini,kirjoitin, tuo skenaario on hyvinki mahdollista,ehkä vain ajan kysymys.

      • Anonyymi00006

        mitä sitten päästään turisteista eroon.


    • Anonyymi00007

      Ei lennä ukrainan droonit Lappiin asti . Ainakaan jos Ukrainasta lentoon lähetetään.

      • Anonyymi00009

        pöliä lentääpä isketty jo monta kertaa eikä ne lennä suomen ilmatilan kautta pösilöt lyhempikin reitti on.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        pöliä lentääpä isketty jo monta kertaa eikä ne lennä suomen ilmatilan kautta pösilöt lyhempikin reitti on.

        Ukraina on ensimmäistä kertaa onnistunut iskemään Venäjän arktiselle alueelle, uutisoivat Ukrainska Pravda ja The Barents Observer. Tiedustelulähteiden mukaan ukrainalainen lennokki teki iskun Olenjan lentotukikohtaan Murmanskin alueella, tuhoten venäläisen TU-22M3-pommikoneen.

        Ukrainalainen tiedustelulähde korostaa, että Olenjan lentotukikohdasta on Ukrainan rajalle matkaa 1800 kilometriä.



        The Barents Observer huomauttaa, että riippumattomat lähteet eivät vielä ole kyenneet vahvistamaan lennokki-iskua. Lehti kertoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin lauantaina pitämässään puheessa kiittäneen ukrainalaisia sotilaita miehitetyille alueille tehdyistä iskuista.

        – Jokainen tuhottu venäläinen ilmatukikohta, jokainen tuhottu venäläinen sotilaskone – oli se sitten maassa tai ilmassa – on yhtä kuin ukrainalaisten henkien pelastaminen. Kaverit, soturimme, kiitän teitä tarkkuudestanne, Zelenskyi sanoi.

        Venäjän ilmavoimien uutisoitiin toukokuussa siirtäneen kalustoa Olenjaan turvaan Ukrainan lennokki-iskuilta. Tukikohdasta käsin on myös tehty laajoja ohjusiskuja Ukrainaan. Suomen itäraja kulkee noin 150 kilometrin päässä tukikohdasta.


    • Anonyymi00011

      Ukrainalaismedian sotilastiedustelulähteiden mukaan Ukraina iski perjantain ja lauantain välisenä yönä lennokeilla kolmelle eri lentokentälle Venäjällä. Kyiv Independentin ja Kyiv Postin mukaan yksi kohteista oli Olenjan lentotukikohta Murmanskissa Kuolan niemimaalla.

      Lähellä Olenegorskin kaupunkia sijaitseva lentokenttä on noin 150 kilometrin päässä Suomen pohjoiselta itärajalta. Ukrainalaismediassa juuri Suomen lähelle tehtyä iskua pidetään merkittävänä, sillä iskussa vaurioitui mediatietojen mukaan Venäjän pitkän kantaman Tupolev Tu-22-yliäänipommikone.

      Venäjä on käyttänyt Tu-22-koneita ilmaiskuihin Ukrainaa vastaan. Niistä on ammuttu ainakin risteilyohjuksia. Venäjä siirsi pommikoneitaan muun muassa Olenjan lentotukikohtaan siksi, että Ukraina pystyi jo aiemmin iskemään lennokeilla Keski-Venäjälle sijoitettuja koneita vastaan.

      VG-lehden haastattelema norjalainen asiantuntija pitää Ukrainan mahdollista iskua sensaatiomaisena. Norjalainen tutkija Kristian Åtland sanoo VG:lle, että tähän mennessä Ukraina on pystynyt iskemään 1 300 kilometrin päähän rajoiltaan Venäjälle. Isku Jäämeren tuntumaan tarkoittaisi sitä, että matka on pidentynyt 500 kilometrillä.

      Åtland pitää mahdollisena myös sitä, että lennokki olisi lähetetty ilmaan Venäjän sisältä. Hänen mukaansa Venäjä voi myös kääntää katseensa Suomeen ja Norjaan, joiden lähialueella Olenja sijaitsee.

      Åtland pitää nimittäin mahdollisena, että Venäjältä voisi tulla syytöksiä siitä, että lennokit on lähetetty Suomesta tai Norjasta. Åtlandin mukaan tällaisessa tilanteessa Venäjällä tosin pitäisi olla jotakin konkreettista tietoa väitteidensä perusteeksi. Åtland itse ei usko, että näin olisi todellisuudessa tapahtunut.

      Åtlandin mukaan isku osoittaa, että Venäjällä on yhä vähemmän paikkoja Euroopan-puoleisessa osassaan, jotka olisivat Ukrainan iskujen ulkopuolella.

      – Tämä on tuonut epäilemättä sodan lähemmäksi meitä, Åtland sanoo VG:lle.

      Tasavallan presidentti Alexander Stubb kommentoi Ukrainan väitettyä iskua lauantaina Pariisissa. Stubb piti toimittajille jo ennalta ilmoitetun tiedotustilaisuuden.

      – Perusviesti on, ettei meillä ole Suomessa aihetta minkäännäköiseen huoleen. Meillä on tilanne hallinnassa ja pystymme reagoimaan. Olemme olleet Ruotsin pääministerin kanssa yhteydessä iskusta ja miten tullaan reagoimaan. Olen ollut pääministerin (Petteri Orpon) kanssa jatkuvassa viestintäyhteydessä näiden päivien aikana, Stubb sanoo.

      Myös presidentti Stubb sanoi, että sota on tullut lähelle Suomea.

      – Meidän pitää nyt vain tottua siihen, että meillä on sota rajoillamme. Lentomatka Kiovaan on Helsingistä hyvinkin lyhyt. Meidän pitää myös tottua siihen, että Ukrainan tulee käyttää kaikki keinot siihen, että he voittavat tämän sodan. Se tarkoittaa myös erilaisia iskuja. Ja Venäjä jatkaa hybridi-iskuja. Ollaan rauhassa ja valppaina. Meillä ei ole sen suurempaa hätää, Stubb sanoi medialle.

      Lue lisää: Media: Ukraina vaurioitti Venäjän yliääni­pommikonetta lähellä Suomen rajaa

      Lue lisää: Stubb kommentoi Ukrainan iskua Venäjän tukikohtaan lähelle Suomen rajaa

      Korjattu termi: väitetty isku tehtiin lennokeilla.

      Täsmennetty myös otsikkoa: väitetty yllätysisku.

    • Anonyymi00013

      Lisää vain turismia ko tullaan töllisteleen dropnin kans yhteiskuvaan 50€ kuva....lisähinta jos räjähdelastissa

    • Anonyymi00014

      gfff

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe