ja vanhainkotiin joutumisesta. Rankkaa tarinaa, ei paljoa huvita elää vanhaksi.
https://www.youtube.com/watch?v=3lQvyy3AeJw
Miehet puhuvat vanhenemisesta
10
149
Vastaukset
Ei kukaan pakota vanhaksi elämään. Vanhainkotiin kun joutuu, niin alkaa odottelu koska joku tulee katsomaan. Edes hoitaja.
- Anonyymi00001
Vanhainkodissa tarjottiin joka päivä kylmää kahvia, joka ainoa päivä. Koska kahvin vieminen alakerran keittiötiloista ylös asti kesti niin kauan että kahvi oli kylmää yläkertaan ehtiessään.
https://www.youtube.com/watch?v=7hVU09pRW6Q Juu en ehi kattoon. Mutta tää kuitenkin on kohdistettu yli 50 v eli just niin ku mulle. Toi puhuja vaan sano olevansa nelikymppinen.
No vanhankodit oli ennen ilosia ja kivoja paikkoja. Niin ku meiläkin vuorentaa. Mutta se on nyt purettu. Ja ne missä oon työn merkeissä vieraillu, niin ovat kyllä aika kuolleita paikkoja. Ja sitten toi, kun pidetään lukkoken takana. Niin ei oo kiva. Paitsi jos asukas itse antaa suistumuksen tai niin jos on muille vaaraks. Muistisairaus voi aiheuttaa väkivaltasuuttakin. Näin ite ainakin haluan sanoo, nyt kun oon vielä järjissä, niin mieluummin jäädyn vaikka sinne lunihankeen kuin olisin vuosikausia lukkojen takana. Itsemääräämisoikeutta pitää kunnioittaa.- Anonyymi00002
Se toinen on 41v ja se vanha ukko on 61v, se on varsinainen puhuja, se nuorempi vaan kommentoi.
Täälläpäin oli hieno vanhainkoti mäen päällä rauhallisella alueella, sieltä vanhukset kärrättiin pois ja tilalle otettiin pakolaisia, se muutettiin pakolaiskeskukseksi silloin kun tuli niitä arabialaisia kaikista ovista sisään. Vanhukset vietiin vissiin johonkin 50-100km päähän isoon laitokseen mikä on kuin sairaala. - Anonyymi00007
Minusta toisinpäin. Nykyajan hoitokodit ovat todellakin koteja. Vanhainkoti oli laitos.
- Sheena
- Anonyymi00003
Vanha mies kehoittaa kaikkia 50 vuotiaita miettimään tulevaisuuttaan, ja toimimaan sen eteen että pärjää vanhana omillaan. Ei voi vaan tehdä työtä jollekin muulle koko ikäänsä ja kun ei pysty enää siihen, joutuu vanhainkotiin. Kannattaa tehdä asioita oman itsensä eteen eikä jonkun työnantajan eteen. Valmistella elämänsä sellaiseksi että pärjää vanhana itse ilman apuja.
https://youtu.be/E_AvexDA_h0Toisaalta, siinä muille tekemisessä oppii itekin. Mä kunntein ikäihmispalvelulle noita tukikahvoja. Niin mä voisin sitten ennalta ehkäsevästi ruuvailla jo kämpän täyteen kahvoja, niin ei tarvi vanhana sitä miettiä.
Ja vaikka tää kahva juttu hassulta kuulostaakin, niin kaatuminen on yleinen syy vanhuksen kunnon heikkenemiseen ja siten laitokseen joutumiseen. Etenkin painavilla ihmisillä menee luita rikki ja johtaa kalliisiin leikkauksiin, eikä siitä huolimatta palaa ennalleen. Ja kävelykyvyn menettäminen johtaa uusiin sairauksiin.- Anonyymi00005
JeroP kirjoitti:
Toisaalta, siinä muille tekemisessä oppii itekin. Mä kunntein ikäihmispalvelulle noita tukikahvoja. Niin mä voisin sitten ennalta ehkäsevästi ruuvailla jo kämpän täyteen kahvoja, niin ei tarvi vanhana sitä miettiä.
Ja vaikka tää kahva juttu hassulta kuulostaakin, niin kaatuminen on yleinen syy vanhuksen kunnon heikkenemiseen ja siten laitokseen joutumiseen. Etenkin painavilla ihmisillä menee luita rikki ja johtaa kalliisiin leikkauksiin, eikä siitä huolimatta palaa ennalleen. Ja kävelykyvyn menettäminen johtaa uusiin sairauksiin.Tuossa on hyvä idea, asunnon muuttaminen vanhukselle sopivaksi jo etukäteen. Ja pitää ottaa huomioon rullatuoli myös, että pääsee kynnyksistä yli.
Jos luut on haurastuneet niin laihakin murtaa luita, lonkan murtuma on vissiin yleisin vanhuksilla ja vaikea, se on iso leikkaus missä korjataan.
Muita mitä miettiä on se että mistä saa ruokaa hommattua, miten maksaa laskut jne. Tuommoiset perusasiat kuntoon jo ajoissa kun vielä pystyy itse ne järjestämään kuntoon.
- Anonyymi00006
Minkä ikäinen on vanha?
Vanhainkotiin pääsee, ei joudu.
Ei elä vanhaksi, jos kuolee jo nuorena. Vähänkö ihmettelen miksi monet haluavat kuolla nuorena hyvässä kunnossa.
- Sheena- Anonyymi00008
Hyvä asenne, turha toimia mitenkään vanhuuden varalle kun moni kuolee jo nuorena.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731445
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411039Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14660
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577