Kertokaa ihan perussäännöt kun meet istumaan rumpusetin taa, millä korkeudella jakkaran olisi suositeltavaa olla ja mikä on oikea oppinen ote kapuloista? Haluisin opetella soittamaan, rock/hevi puoli on vielä se joka nappaa! Ihan perus juttuja kiitos pistäkää!! Tiedän et pitäis mennä jonnekin kurssille mut tällä hetkellä ei yksinkertaisesti ole siihen aikaa, menen kyllä vielä kunhan saan aikaa..
RUMPALIT HUOM!
tosi aloittelija
2450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se ote homma ainakin niin että keppi peukalon ja etusormen väliin ja sit loput sormet rennosti siihen kepin ympärille, älä purista keppiä kovin tiukasti. Ite soitan niin että keppi on pääasiassa vaan peukalon ja etusormen varassa ja muut sormet on "vaan siinä mukana", sillein että kepillä on liikkumatilaa kämmenen ja sormien välissä. Ranteet löysinä/rentoina vaan komppia menemään niin siitä se lähtee. En oikein osaa selittää, kokeile mikä tuntuu hyvältä.
Juu en todellakaan ole mikään pro rumpali ja kehotankin kysymään kokeneemmilta neuvoja. Ite en ole yhtään rumputuntia ottanu. Opettele alusta alkaen se homma oikein, eikä sillein että kuhan tästä nyt jotenkin, eli siis ota tunteja. Mut sen sanon että hanki metronomi tai jotain... mä en hankkinu sillon ku alotin eikä mulla oo sellasta vieläkään! Ja tuloksena se että muutaman vuoden soittamisen jälkeen en vieläkään pysty pitämään kunnolla samaa tempoa biisin läpi!! Älä tee samaa virhettä!
Muista laittaa tuoli riittävän korkealle äläkä opi soittamaan lattianrajasta vaikka se näyttäisi hyvältä. Kun soitat riittävän korkealta ulottuvuus on parempi ja jaksat soittaa kauemmin. Oikea istumakorkeus on se kun polvi on 90 asteen kulmassa tai alempana reiteen nähden. Opettele soittamaan rennosti - käyttämään soittaessa sormia, rannetta, kyynärpäätä ja olkapäätä, siten voit jakaa rasitusta kaikille nivelille. Opettele myös soittamaan hiljaa. Opettele soittamaan yksinkertaiset kompit hyvin - loppukädessä niitä tomisarjoja ei niinkään arvosteta kuin tasaista temmossakulkevaa yksinkertaista komppia - se on rumpalin tehtävä. Älä yritä näyttää yhden biisin aikana kaikkea mitä osaat. Kiinnitä myös huomiota svengiin - niin että kompit rullaa. Muista että bassorummun isku on aina (lähestulkoon) se mistä muut laskevat tahdin. Kuuntele kaikkea mahdollista musiikkia ja ota vaikutteita siitä mistä itse tykkäät. Muista aina kunnioittaa bändikavereitasi ja kuunnella miten he soittavat omat juttunsa. Opetelkaa myös soittamaan hiljaa. Bändisoitanta on kuin jääkiekkojoukkue, jossa hyvä ketju pärjää aina paremmin kuin yksilösuorittajat. Kokonaisuus on ratkaiseva tekijä. www.turhatjatkat.com