Erämaakota

Miksi ihmeessä tarvikekauppa on kiinni pääsiäisenä ja yleensäkin viikonloppuna? Olisi edes lauantaisin auki, ja vaikka su-ma kiinni!! Yrittäjä hoi!
181464
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ehkä yrittäjänkin kestää pitää joskus vapaapäivän, jos tilanne sen sallii, tai on laskenut ,että ei kannata päivystää myynnin ollessa pientä suhteessa hyötyyn.

1Äänestä

Eihän se kauppa käy jos ovet on säpissä. Työssä käyvät ei pääse ollenkaan tähän kauppaan ko arkena vain päivällä auki. Olis viikolla pari päivää kiinni.

5Äänestä
  • Minusta se on yrittäjän asia nuo aukioloajat, ja asiakkaat asioi silloin kun yritys on auki, esim. haen paketin silloin kun se on auki, se on vain järjestely kysymys.

    1Äänestä

Samaa olen miettiny kans vuosikaudet

Äänestä

Paras liike Enontekiöllä.

Äänestä
  • Mistä kohtaa?? :D

    Äänestä

No ei se ole auki viikonloppusin koskhaan. Saattais joku vielä käyä. Ei ole oikhein pisnisvaistoa. Onneksi st1

1Äänestä

Mikähä kota? Noin yleisesti pienillä paikkakunnilla ei kannata pitää tarvikekauppaa, kelkkakauppaa tai muuta sellaista pitkään päivisin auki. Keskittä enempi muuhun kuten vaikkapa hankintoihin tai huolto korjauksiin myumälän ollessa kiinni. Sekin kun joukossa on niitä jotka tulee-menee kauppoihin istuskrleen ja hörppiin kahveeta ja puhumaan turhia johon ei olisi aikaa (liika on liikaa vaikka päät vaihtuisi).

2Äänestä
  • Tarkoitatko sitä pyöreän pöydän rinkiä.

    Äänestä

  • Niimpä, kääntäisi aukiolon niin että vain viikonloppuna.

    Äänestä

Ihan hyvä että la-su on kiinni. Norjassa on aina sunnuntaina kaupat kiinni.

1Äänestä
  • Ehtivät hekin tekeen lapsia ja olleen lasten kanssa yhessä.

    1Äänestä

  • No eikö se silloin kannattais jonku pittää kauppaa sunnuntaina auki ko muilla on kiinni!?

    4Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ehtivät hekin tekeen lapsia ja olleen lasten kanssa yhessä.

    Sehän se menestyvän yrityksen kulmakivi, olla kotona

    Äänestä

  • Jaa no sitte, se muuttaa asian jos kerran Norjassakin on kiinni

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jaa no sitte, se muuttaa asian jos kerran Norjassakin on kiinni

    On muuten joissain asioissa jopa hyvät tulot jos omistaja jaksaa pitää kaupan ovet auki 2-3tuntia kauemmin jos säänmöt sallii.
    Ajan myötä se huomataan ja kauppa käypi paremmin jos vain hinnat mukavia. Se tosin voi lisätä myös ei toivottuja asiakkaita?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    On muuten joissain asioissa jopa hyvät tulot jos omistaja jaksaa pitää kaupan ovet auki 2-3tuntia kauemmin jos säänmöt sallii.
    Ajan myötä se huomataan ja kauppa käypi paremmin jos vain hinnat mukavia. Se tosin voi lisätä myös ei toivottuja asiakkaita?

    Miksi viinakauppaan ehit mutta et kotan?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Miksi viinakauppaan ehit mutta et kotan?

    Alko on lauantaisin auki. Ja viikolaki pitempään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi ihmeessä tarvikekauppa on kiinni pääsiäisenä ja yleensäkin viikonloppuna? Olisi edes lauantaisin auki, ja vaikka su-ma kiinni!! Yrittäjä hoi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu