Vieläkö bensa-auto kelpaa vaihtoautona?

”Vähäpäästöiset ja taloudelliset autot ovat kaikkein kiinnostavimpia”.

https://www.talouselama.fi/uutiset/a/1f055965-93b4-4def-9ea5-5326da9a65e4

Tuskinpa pelkällä bensamoottorilla varustetusta autosta enää paljon hyvitetään.
13231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei ole vaihtoarvoa. Autoliikkieden pihat ja naapuritontitkin ovat niitä nyt täynnä.

Äänestä
  • Sittenhän polttiksia saa halvalla, joten sellaisen ostaminen on kannattavaa. Jos hintaero on 5-10 tonnia polttiksen ja sähköauton niin vain idiootti ostaa sähköauton. Mitä halvempi polttis niin sitä vähemmän hyötyä sähköauton "halpuudesta" on.

    Yksi vidun hailee mitä kansa ostaa, pitää miettiä vain itseään. Jos käytettyjen sähköautojen hinta nousee ja polttisten laskee niin silloin sähköautoa ei kannata hankkia. Sillä ei ole paskankaan väliä mitä muut ostavat.

    Äänestä

  • Jos ei ole vaihtoarvoa niin sitten autoa ei kannata vaihtaa. Jos autoliikkeet ei huoli polttista vaihdossa niin autoliikkeet voi mennä helvettiin ja sitten autoa ei vaihdeta ainakaan autoliikkeessä. Ja autonhan voi myydä itse ja ostaa auton yksityiseltä, ei tuohon autoliikkeen kaltaista rahaa välistä vetävää yritystä tarvita. Tai sitten siirretään auton hankintaa tulevaisuuteen ja jatketaan nykyisellä autolla ajamista.

    Jos polttiksilla ei ole vaihtoarvoa niin sitten sillä ajaminen on halpaa eikä kannata vaihtaa uudempaan. Tämä sinun ajatuksesi siis tarkoittaa autoliikkeiden myynnin romahdusta ja sähköautoihin siirtymisen hidastumista. Toki itseäni ei yhtään haittaisi valtaosa autoliikkeistä menisi konkurssiin, sen verran ahneita valehtelevia huijareita kaikki ne ovat.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jos ei ole vaihtoarvoa niin sitten autoa ei kannata vaihtaa. Jos autoliikkeet ei huoli polttista vaihdossa niin autoliikkeet voi mennä helvettiin ja sitten autoa ei vaihdeta ainakaan autoliikkeessä. Ja autonhan voi myydä itse ja ostaa auton yksityiseltä, ei tuohon autoliikkeen kaltaista rahaa välistä vetävää yritystä tarvita. Tai sitten siirretään auton hankintaa tulevaisuuteen ja jatketaan nykyisellä autolla ajamista.

    Jos polttiksilla ei ole vaihtoarvoa niin sitten sillä ajaminen on halpaa eikä kannata vaihtaa uudempaan. Tämä sinun ajatuksesi siis tarkoittaa autoliikkeiden myynnin romahdusta ja sähköautoihin siirtymisen hidastumista. Toki itseäni ei yhtään haittaisi valtaosa autoliikkeistä menisi konkurssiin, sen verran ahneita valehtelevia huijareita kaikki ne ovat.

    Lisään... Toki itse en tähän asti ole ostanut ja vaihtanut yhtäkään autoa autoliikkeessä. Olen ostanut kaikki autoni yksityiseltä ja myynyt itse autoni.

    Äänestä

Käyttöarvo on huikea pikkubensiksissä joten kannattaa pitää. Itseä ei hirvitä bensan hinta kun kulutus alle 5. Ei kannata näillä kilsoilla, aika tarkkaan tasan 15k tai hieman alle vuodessa, sijoittaa sähköautoon. Olen laskenut että kalliiksi tulee. Sitten kun tämä hajoaa niin eri asia se kun tulee uuden oston aika.

Äänestä

Ei kelpaa. Kävin kysymässä. Ladattavista hybrideistä hyvitetään oikein hyvin.

Äänestä

On tosi hieno juttu, minulla on vuoden 2000 bensa-auto. Sitten kun vaihdan uudempaan bensa-autoon sen saa melkein ilmaiseksi. Joku 15 vuotta vanha ei toivottavasti maksa kuin muutaman tonnin.

Äänestä
  • Niitä 15 vuotta vanhoja ongelmajätteitä annetaan ilmaiseksi autoliikkeiden takapihoilta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niitä 15 vuotta vanhoja ongelmajätteitä annetaan ilmaiseksi autoliikkeiden takapihoilta.

    15 vuotta vanha auto ei ole ongelmajäte vaan kansallisaarre!

    Äänestä

Kyllä plugarit SoH <70 myy parhaiten. SAA HALVALLA.

Äänestä
  • Plugarissa <70% SOH ei ole mikään ongelma. Se ei vaikuta kokonaisrangeen juurikaan.
    Akku jatkaa hiipumistaan kuten aiemmin. Minkäänlaista romahdusta siinä ei tapahdu.
    Plugari siis on edelleen täysin käyttökelpoinen muuten mutta tietysti sähköllä ei pääse pitkälle.

    Joku missä alunperin 60-70km sähkörange voi olla vanhanakin erittäin hyvä käyttöpeli.
    70% SOH:lla se on yhtä hyvä kuin suurin osa 6-7 vuoden takaisista Germaani plugareista uutena.

    Äänestä

Kelpaa autoliikkeelle, mutta autonsa jättävä joutuu maksamaan.

Äänestä

Jos ne eivät kelpaa vaihdossa, niin sitten kiinnostaa. Sellaisia nimittäin pitäisi kaiken järjen mukaan saada halvalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

”Vähäpäästöiset ja taloudelliset autot ovat kaikkein kiinnostavimpia”.

https://www.talouselama.fi/uutiset/a/1f055965-93b4-4def-9ea5-5326da9a65e4

Tuskinpa pelkällä bensamoottorilla varustetusta autosta enää paljon hyvitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu